۱۳۸۷ آذر ۲۷, چهارشنبه

كردها و اهل سنت سخت‌ترین دوران تاریخ معاصر را تجربه می كنند

به گزراش پایگاه اطلاع رسانی اهل سنت«سنی نیوز» به نقل ازكورد نیوز جمعی از فعالان سیاسی وفرهنگی مناطق کردنشین با ارسال نامه ای برای سیدمحمدخاتمی کاندیدای اصلاح طلبان، دولت نهم رامتهم کردند که حداقل های پایه‌ریزی شده دردوران خاتمی در مناطق كردنشین جهت كاهش نابرابری و گسترش اعتماد متقابل میان مردم و حاكمیت، تحت تأثیر بی تدبیری‌ها و تصمیمات غیر‌علمی و غیر كارشناسانه ی دولت نهم كه مبنای آن‌ها نیازمندتر كردن هرچه بیشتر مردم و بازتولید نگاه امنیتی است به نابودی كشیده‌ است.
آنان خطاب به خاتمی گفته اند « فعالین سیاسی و فرهنگی كرد واهل سنت، روش‌ها و اهداف اصلاح‌طلبانه را با لحاظ نمودن نقدهای وارده، مناسب‌ترین و كم‌هزینه‌ترین راه برای بهبود وضعیت جامعه می‌دانند»وبه همین جهت از او خواسته اند« با ازخودگذشتگی، برای پایان بخشیدن به این ویران‌گری همه‌جانبه که بر همگان آشكار شده‌است»و برای عمل به تعهد ومسئولیت خطیری كه مردم ایران در مقابل او قرار داده‌ اند تردیدی به خود راه نداده و در این راه سرنوشت‌ساز قدم بگذارد.
به عقیده فعالان سیاسی وفرهنگی مناطق کردنشین«دولت نهم در سال‌های گذشته با رجوع مجدد به نگاه امنیتی و گسترش آن به تمامی حوزه‌ها باعث شده‌است كردها و اهل سنت یكی از سخت‌ترین و پرهزینه‌ترین دوران حیات خود را در تاریخ معاصر ایران تجربه كنند.»
آنان در این نامه که در«روژهه لات»منتشر شد، نوشته اند«در بحران گسترده‌ای كه از رهگذر سیاست‌های دولت در سه سال گذشته گریبانگیر اقتصاد ایران شده‌، مناطق كردنشین به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌ها، عدم تخصیص بهینه‌ی منابع و سرمایه‌گذاری‌های لازم بیشترین آسیب‌ها را متحمل شده‌است به طوری‌كه حتا آمارهای مجعول و غیرواقعی مرسوم‌شده نیز روی خود‌نمایی ندارند.»
فعالان سیاسی- فرهنگی مناطق کردنشین گفته اند« رشد باورهای خرافی و توهین و بی‌احترامی به اعتقادات مذهبی مردم منطقه كه اغلب از پیروان اهل سنت نیز هستند به طرز شگفت‌انگیزی افزایش یافته‌ و هزینه‌ی فعالیت‌های آرام و قانونی روز به روز بیشتر شده‌است. متأسفانه وضعیت یادشده زمینه‌ی تقویت رویكردهای افراطی و خشونت‌آمیز را در میان برخی گروه‌های اجتماعی مهیا ساخته و باور به بهبود و اصلاح تدریجی شاخص‌های زندگی را به‌طور كامل تضعیف كرده‌است.»متن کامل نامه به این شرح است:
نامه‌ی جمعی از فعالان سیاسی و فرهنگی مناطق كردنشین به سید‌محمد خاتمی
بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
جناب آقای خاتمیاكنون كه اوضاع نابسامان فرهنگی، سیاسی و اقتصادی كشور، جناب‌عالی را در راه اتخاذ تصمیم نهایی جهت حضور در عرصه‌ی دهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری به برزخ تردید كشانده و آینده‌ی سیاسی ایران را بیش از پیش در محاق ابهام و پیچیدگی فرو برده‌است ما به عنوان جمعی از فعالین فرهنگی و سیاسی مناطق كرد‌نشین كشور لازم دیدیم با نوشتن این نامه و ارائه‌ی گزارشی هر چند كلی از وضعیت نامطلوب و دردناك حاكم بر منطقه، كه بار مضاعف این رنج سراسری را نیز به دوش می‌كشد در حد وسع خود، هم شما را در راه رسیدن به تصمیم‌تان یاری نموده و هم نسبت به آینده‌ی حساس پیش‌رو ادای دین كرده‌باشیم.
جناب آقای خاتمی
متأسفانه حداقل‌های پایه‌ریزی شده توسط دولت شما در مناطق رنج‌كشیده‌ی كردنشین جهت كاهش نابرابری و گسترش اعتماد متقابل میان مردم و حاكمیت، تحت تأثیر بی تدبیری‌ها و تصمیمات غیر‌علمی و غیر كارشناسانه‌ی دولت نهم كه مبنای آن‌ها نیازمندتر كردن هرچه بیشتر مردم و بازتولید نگاه امنیتی است به نابودی كشیده‌شد.
اندك مدیران كرد و اهل سنت منطقه كه بر پایه‌ی رواج نسبی فرهنگ شایسته‌سالاری دوران اصلاحات، برخی مناصب دولتی را در اختیار گرفته‌بودند به سرعت حذف شده و جای خود را به مدیران غیر بومی یا ناكارآمدی دادند كه با سؤ‌تدبیر و ناتوانی علاوه بر ضربه زدن به اعتماد عمومی، سبب ایجاد مشكلات وسیعی برای مردم شدند.
آیا چنین امری جز ناباوری به اصل شایستگی و عدم اعتماد به مدیران كرد و اهل سنت كشور مصداق دیگری دارد؟
از سوی دیگر وضعیت اقتصادی بغرنج و نامطلوب منطقه و محرومیت وسیع و تاریخی آن، زمینه را برای اجرا و تحقق سیاست‌های اقتصادی غلط، غیرعلمی و غیر قابل دفاع دولت نهم فراهم نمود كه برپایه‌ی توزیع فقر، صدقه‌یی كردن و افزایش احساس نیاز هرچه بیشتر به دولت تعریف شده‌است. متأسفانه این وضعیت بسیاری از مردم را ناچار نموده‌ تا امید به آینده‌ی اقتصادی بهتر برای خود و فرزندانشان را در برابر برنامه‌های شعاری و غالباً سیاسی دولت مانند طرح تحول اقتصادی، مسكن رؤیایی مهر، تسهیلات مقروض كننده‌ی مهر و مهرهای بی‌شمار دیگر به فراموشی بسپارند.
به جرأت می‌توان گفت در بحران گسترده‌ای كه از رهگذر سیاست‌های دولت در سه سال گذشته گریبانگیر اقتصاد ایران شده‌، مناطق كردنشین به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌ها، عدم تخصیص بهینه‌ی منابع و سرمایه‌گذاری‌های لازم بیشترین آسیب‌ها را متحمل شده‌است به طوری‌كه حتا آمارهای مجعول و غیرواقعی مرسوم‌شده نیز روی خود‌نمایی ندارند.
جناب آقای خاتمی
دردناك‌تر از همه، واقعیت‌های حاكم بر عرصه‌های فرهنگی و سیاسی مناطق كردنشین است.
دولت نهم در سال‌های گذشته با رجوع مجدد به نگاه امنیتی و گسترش آن به تمامی حوزه‌ها باعث شده‌است كردها و اهل سنت یكی از سخت‌ترین و پرهزینه‌ترین دوران حیات خود را در تاریخ معاصر ایران تجربه كنند. در سه‌ونیم سال گذشته بخش اعظم مطبوعات فعال و كم‌تعداد منطقه توقیف شده و بسیاری از روزنامه‌نگاران یا به زندان افتاده و یا در بهترین حالت كارشان را از دست داده‌اند.
بسیاری از فعالین زن و مرد در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، كارگری و دانشجویی با تعطیلی اجباری فعالیت‌ها و زندان و احكام بعضاً سنگین چون حبس‌های طویل‌المدت و حتا اعدام دست و پنجه نرم می‌كنند.
هم‌چنین رشد باورهای خرافی و توهین و بی‌احترامی به اعتقادات مذهبی مردم منطقه كه اغلب از پیروان اهل سنت نیز هستند به طرز شگفت‌انگیزی افزایش یافته‌ و هزینه‌ی فعالیت‌های آرام و قانونی روز به روز بیشتر شده‌است.
متأسفانه وضعیت یادشده زمینه‌ی تقویت رویكردهای افراطی و خشونت‌آمیز را در میان برخی گروه‌های اجتماعی مهیا ساخته و باور به بهبود و اصلاح تدریجی شاخص‌های زندگی را به‌طور كامل تضعیف كرده‌است.با عنایت به موارد ذكر شده، ضرورت تلاش و از خودگذشتگی برای پایان بخشیدن به این ویران‌گری همه‌جانبه بر همگان آشكار شده‌است.
ما به‌عنوان جمعی از فعالین سیاسی و فرهنگی كرد و اهل سنت كه روش‌ها و اهداف اصلاح‌طلبانه را با لحاظ نمودن نقدهای وارده، مناسب‌ترین و كم‌هزینه‌ترین راه برای بهبود وضعیت جامعه می‌دانیم، پیش‌شرط‌های شما را نیز كه اهم‌ آن‌ها ارزیابی نهایی وضعیت كشور و تدوین كامل و دقیق منشور اصلاح‌طلبی است نقطه عزیمت ارزش‌مندی برای حضور در رقابت‌ها به حساب آورده و مشروط بر این‌كه منشور یادشده و برنامه‌ها‌ی منبعث از آن مبتنی بر اصل انسانی و دمكراتیك رفع تبعیض در عرصه‌های گوناگون و عادلانه ساختن امكان دستیابی به فرصت‌ها برای تمامی اقوام، مذاهب و گروه‌های سیاسی و توجه به حضور برابر همگان در مدیریت كلان كشور باشد حمایت خود را از جناب‌عالی اعلام نموده و از شما دعوت می‌كنیم برای عمل به تعهد و مسئولیت خطیری كه مردم ایران در مقابل شما قرار داده‌است تردیدی به خود راه نداده و در این راه سرنوشت‌ساز قدم بگذارید.
به امید برگزاری انتخاباتی آزاد، عادلانه و رقابتی

۱- قاسم احمدی۲- د. یعقوب احمدی۳- فرهاد امین‌پور۴- د. خالد توكلی۵-مهدی رضایی۶- آزاد جلالی‌زاده۷- احمد حبیبی۸- د. صلاح‌الدین خدیو۹- د. محمد خضری۱۰- حاصل داسه۱۱- فرشاد دوستی‌پور۱۲- سهیلا راد۱۳- مختار زارعی۱۴- عبدالله سهرابی۱۵- د. احمد ستوده۱۶- امیر سجادی۱۷- سالار ساكت۱۸- رضا شجیعی۱۹- سید‌معروف صمدی۲۰- آسو صالح۲۱- صلاح‌الدین عباسی۲۲- احمد عزیزی۲۳- مسعود علایی۲۴- د. بهروز فاتح۲۵- عبدالحامد فرازی۲۶- اجلال قوامی۲۷- صلاح قاسمیانی۲۸- حبیب‌الله قادرمرزی۲۹- د. رئوف كریمی۳۰- سهراب كریمی۳۱- عبدالله لطیف‌پور۳۲- عبدالعزیز مولودی۳۳- كامران محمدرحیمی

هیچ نظری موجود نیست: