۱۳۸۷ مرداد ۱۹, شنبه

مذاکرات کشورهای غربی برای تشديد تحريم های ايران

يک مقام بلند پايه دولت بريتانيا، روز جمعه گفت: آلمان، بريتانيا، فرانسه و آمريکا کار بررسی تحريم های بيشتر عليه ايران دربخش های انرژی و مالی را آغاز کرده اند.
به گزارش رويترز، اين مقام دولت بريتانيا افزوده است اين اقدامات افزون بر قطعنامه هايی است که شورای امينت سازمان ملل متحد تا کنون عليه ايران تصويب کرد ه است.
رايزنی ها در مراحل اوليه خود قرار دارد، تصريح کرد:«حوزه هایی از اقتصاد ايران در برابر تحريم های مشخص آسيب پذيرند، حال چه در بخش هایی مانند: مايعات گازی(ال. ان .جی)، سرمايه گذاری در بخش نفت و گاز، بيمه مجدد و یا مالی باشند، ما چنانچه بخواهيم فشار ها را بر رهبری ايران افزايش دهيم اين بخش ها را مورد بررسی قرار خواهيم داد».
به گفته اين مقام دولت بريتانيا که نامش فاش نشده ، سه کشور بريتانيا، فرانسه و آمريکا در صددند تا به صورت جداگانه نيز تحريم های بيشتری را عليه ايران اعمال کنند.
پس از آنکه ايران از ارائه پاسخ صريح به بسته پيشنهادی گروه ۱+۵ سرباز زد، آمريکا و بريتانيا روز چهارشنبه اعلام کرده بودند که قدرت های جهانی بر سر بررسی تحريم های بيشتر عليه ايران توافق کرده اند، اما اين در حالی بود که سفير روسيه در سازمان ملل گفته بود که «تصميم قاطعی» در اين باره اتخاذ نشده است.
قدرت های جهانی در خردادماه سال جاری يک بسته مشوق های اقتصادی به ايران ارائه کردند تا از اين طريق تهران را ترغيب کنند تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.
پس از پايان ضرب الاجل غير رسمی دو هفته ای اين کشورها، روز سه شنبه ايران در نامه ای يک صفحه ای اعلام کرد: برای دريافت «پاسخ روشن» به پيشنهاد گروه ۱+۵، اين کشورها می بايست «پاسخی روشن» را به سوالات و ابهامات ايران ارائه کنند.
« گفت‌وگوها ميان ايران و آژانس تا قبل از گزارش بعد محمد البرادعی، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در ماه سپتامبر ادامه خواهد يافت».
محمد سعيدی، معاون امور بين‌الملل و برنامه‌ريزی سازمان انرژی اتمی ايران
اروپا تحریم ها را اجرا می کند
همزمان با آغاز مذاکرات کشورهای غربی برای تشدید تحریم ها علیه تهران، اتحاديه اروپا روز جمعه با صدور دستورالعملی، آخرين دور از تحريم های شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی ايران را به حالت اجرايی در آورد.
در اين دستورالعمل که در نشريه رسمی اتحاديه اروپا به چاپ رسيده است، ۲۷ عضو اين اتحاديه ملزم به اعمال دور تازه تحريم های شورای امنيت می شوند.
اتحاديه اروپا در اين دستورالعمل به قطعنامه های ۱۷۳۷، ۱۷۴۷ و ۱۸۰۳ شورای امنيت و نشست های پيشين خود اشاره کرده است که درباره ايران به اتفاق آراء نسبت به برنامه هسته ای ايران «موضع مشترک» اتخاذ کرده بود.
در اين نامه آمده است «برخی اقلام، مواد، تجهيزات، کالاها و تکنولوژی ها که می توانند در فرآيندهای مربوط به غنی سازی، فرآوری يا فعاليت های مربوط به آب سنگين، ساخت سامانه های مربوط به پرتاب جنگ افزار هسته ای يا در فعاليت هايی که در مورد آنها آژانس بين المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرده يا برای آژانس حل نشده» شامل اعمال محدويت خواهد شد.
در بخشی ديگر از اين دستور العمل آمده است: «کشورهای عضو (اتحاديه اروپا) تعهدات تازه در زمينه تخصيص اعتبار، کمک مالی، و اعطای وام، از جمله از طريق سازمان های بين المللی، با دولت ايران نخواهند داشت مگر برای مقاصد بشر دوستانه و عمرانی.»
مذاکرات سازنده
در همين حال، دومين روز مذاکرات معاون امور پادمانهای آژانس بين المللی انرژی اتمی با مقام های ايران روز جمعه در تهران برگزار شد.
محمد سعيدی، معاون امور بين‌الملل و برنامه‌ريزی سازمان انرژی اتمی ايران، مذاکرات با اولی هاينونن، معاون مدير کل آژانس بين المللی و همچنين امور پادمان های آژانس، را « سازنده و همراه با تفاهم طرفين » توصيف کرد.
آقای سعيدی در خصوص محورهای اين مذاکرات گفت: «اين دوره از مذاکرات بر سر روابط جاری حاکم ميان سازمان انرژی اتمی ايران و آژانس بين‌المللی انرژی اتمی انجام شد».
معاون امور بين الملل سازمان انرژی اتمی ايران همچنين گفت:« گفت‌وگوها ميان ايران و آژانس تا قبل از گزارش بعد محمد البرادعی، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در ماه سپتامبر ادامه خواهد يافت».
خبرگزاری رويترز به نقل از ديپلمات ها در وين، مقر آژانس بين المللی انرژی اتمی، نوشت: سفر آقای هاينونن با هدف تلاش برای دريافت نظر ايرانيان درمورد گزارش های اطلاعاتی است که حاکی از تلاش «غير قانونی» تهران برای طراحی بمب هسته ای است.
آژانس بين المللی انرژی اتمی که خواستار افشای تمام جزئيات برنامه اتمی ايران است پيشتر اعلام کرده بود، به برخی از اسناد دست يافته است که نشان می دهد جمهوری اسلامی مطالعاتی در زمينه استفاده از سانتريفوژهای پيشرفته برای غنی سازی سريعتر اورانيوم، آزمايش مواد منفجره و تحقيقات بر روی کلاهک های هسته ای که بر روی موشک سوار می شوند، انجام داده است.
ايران اين اسناد را «جعلی و ساختگی» خوانده بود ولی بعد حاضر شد تا در زمينه پاسخگويی به اين اسناد با آژانس همکاری کند.

۱۳۸۷ مرداد ۱۸, جمعه

جندالله خواستار گفتگوهای مشروط با ایرانبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی : عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، گفته است که گروه وی آماده است تا با حضور ناظران بین المللی با دولت ایران وارد گفتگو شود.
آقای ریگی در گفتگویی با شبکه تلویزیونی العربیه گفته است درصورتی که "حقوق آنها بطور کامل رعایت شود، این گروه حاضر است سلاحهای خود را زمین بگذارد و به صورت یک گروه سیاسی (غیر نظامی) فعالیت کند."
فیاض زاهد، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی در ایران به بی بی سی گفت با توجه به اظهارات آقای ریگی و وضعیت چند گروگان نظامی ایرانی که دراختیار این گروه است: "معمولا گفتگوهای مبتنی بر برسمیت شناختن دغدغه های دو طرف برای حل چنین مشکلاتی اولویت اساسی است."
این گروه در ماه ژوئن، 16 سرباز ایرانی را در سراوان در استان سیستان و بلوچستان به گروگان گرفت. اعضای این گروه می گویند تاکنون شش تن از این گروگانها را به قتل رسانده اند.
گفتگو با فیاض زاهد،استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی در ایران
به گفته آقای زاهد دولت ایران "از تمام ظرفیتهای موجود برای حل این تنش بخوبی استفاده نکرده است."
این استاد دانشگاه در پاسخ به سوالی در مورد ادعای آقای ریگی که گروه وی روشهای خشونت آمیز خود را به تهران نیز خواهد کشاند می گوید: "(این اظهارات) بیشتر یک بلوف سیاسی است."
اما آقای زاهد می گوید منطقه سیستان و بلوچستان مستعد این گونه خشونتها است بخصوص اینکه این استان "در مقایسه با دیگر استانهای کشور از بالاترین درصد و شاخص عقب ماندگی برخوردار است. پیش از انقلاب منطقه مشکلات خاص خودش را داشته و متاسفانه سیاستهای دولت در سیستان و بلوچستان به تشدید بحران در منطقه کمک کرده است."
آقای زاهد در عین حال معتقد است که رفتارهای آقای ریگی و گروهش هیچ کمکی به مردم سیستان و بلوچستان نمی کند.
جندالله هدف خود را احقاق حقوق قومی و مذهبی اقلیت بلوچ در ایران عنوان می کند اما ایران این گروه را تروریستی می داند. تاکنون ده ها نظامی، مقام دولتی و غیرنظامی در عملیات خشونت بار این گروه کشته شده اند.
اعضای گروه جندالله معمولاً در خاک پاکستان پناه می گیرند و افرادی را که گروگان می گیرند نیز به این کشور انتقال می دهند، پاکستان نیز که همچون ایران با گروههای جدایی طلب بلوچ درگیر است، در مقابله با این گروهها با ایران همکاری می کند. پاکستان اخیرا عبدالحمید ریگی برادر عبدالمالک ریگی، را پس از حدود یک سال بازداشت در پاکستان به ایران تحویل داد.
درخصوص عملکرد دولت پاکستان آقای زاهد از سویی سیاست ایران را "ضعیف" می خواند و از سوی دیگر به نیات و صداقت پاکستان در همکاری با ایران به دیده شک و تردید نگاه می کند و می گوید که "پاکستان نامطمئن ترین و بی وفاترین دولتهای دنیاست و در حالیکه بالاترین کمکها را از آمریکا دریافت می کند، بیشترین کمکها را به القاعده می کند."

تهدید عبد المالک ریگی برای گسترش دامنه عملیات مسلحانه در سراسر ایران

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از العربیه ریگی ،رهبر گروه جند الله ،طی مصاحبه ای با "بکرعطیانی" خبرنگار تلویزیون العربیه در پاکستان تهدید کرد که گروهش عملیات مسلحانه را به دیگر نقاط ایران منتقل خواهد کرد .به گزارش العربیه ، عبد المالک که از اعضای قبیله مهم ریگی در استان سیستان وبلوچستان ایران می باشد ، بر تحقق اهداف خود اصرار دارد وتاکید نمود که هم اکنون می تواند دامنه فعالیت گروه خود را به سراسر ایران گسترش دهد . در حالیکه ریگی می گوید که مستقل عمل می کند و وابسته به هیچکس نیست ،ولی جمهوری اسلامی ایران او را متهم به تروریسم ، ارتباط با القاعده و عصیان می کند و وی را یکی از ابزارهای فشار آمریکا علیه جمهوری اسلامی به شمار می آورد.خبر نگار العربیه در توصیف منطقه ملاقات خود با ریگی می گوید این منطقه عبارت است از مثلثی جغرافیایی که میان کشورهای ایران ،پاکستان و افغانستان قرار دارد وهیچکدام از این کشورها تسلطی بر آن ندارد .وی از این منطقه به عنوان منطقه ای که خارج از حاکمیت قانون می باشد ومحل عبور قاچاقچیان اسلحه و مواد مخدر وفراریان از قانون از یک سوی و کلیه کسانیکه علیه دولتهای خود شورش مسلحانه کرده اند از سوی دیگر نام برد .
شایان ذکر است که استان سیستان وبلوچستان ایران یکی از فقیرترین استانهای این کشور می باشد ومحل سکونت بلوچهای سنی مذهب ایران است ، در 12 ژوئن گذشته گروه جند الله با ربودن 16 تن از اعضای سپاه پاسداران ایران در منطقه مرزی سراوان آنان را به مثلث جغرافیای میان سه کشور ایران ،پاکستان وافغانستان منتقل کرد ودر مقابل خواستار آزادی اعضای زندانی جندالله در زندانهای ایران شد . جند الله می گوید که تا کنون چهار نفر از گروگانها را به قتل رسانده است ولی مقامهای ایرانی قتل گروگانها را تا کنون تایید نکرده اند .

مصاحبه رهبر جنبش با شبکه تلوزیونی العربیه


تصویر رهبر جنبش در حال گفتگو با خبرنگار العربیه

به گزارش آژانس خبری تفتان چند روز پیش رهبر جنبش مقاومت عبدالمالک ریگی با شبکه تلوزیونی العربیه گفتگو و مصاحبه کردند و در این گفتگو ابراز داشتند اگر چنانچه رژیم تهران اجازه فعالیت مدنی و سیاسی دهد و حقوق مردم را بدهد حاضر است اسلحه را کنار بگذارد و در غیر این صورت عملیاتهای جنبش از بلوچستان خارج شده و دیگر نقاط ایران و حتی تهران را فرا خواهند گرفت.
رهبر جنبش در این گفتگو جهت حل مشکل ملل ایرانی ایران فدرال را پیشنهاد داده و برای حل مشکلات اهلسنت از سیستمی که در آن به تمام مذاهب و ادیان حقوق برابر داده شود حمایت نمودند.


۱۳۸۷ مرداد ۱۷, پنجشنبه

آمادگی مشروط جندالله برای مذاکره با تهران

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از رادیو فردا تلویزیون العربیه مستقر در دُبی، مصاحبه یی را با عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، گروهی از ایرانیان سنی ِ مسلح، پخش کرده است که در آن او می گوید: اگر جمهوری اسلامی حقوق کامل سیاسی آنها را برسمیت بشناسد، او حاضر است سلاح خود را بر زمین بگذارد و در حضور «نهادی بین المللی» با حکومت تهران وارد مذاکره شود. عبدالمالک ریگی در این مصاحبه، همراه چند تن ازافراد مسلح نقابدار در منطقه یی کوهستانی دیده می شدند. تلویویزیون العربیه می گوید که این مصاحبه در بلوچستان پاکستان در نزدیکی مرز ایران انجام شده است. گروه جندالله تاکنون در حملاتی به ماموران انتظامی- امنیتی جمهوری اسلامی شماری از آنها را کشته و یا به اسارت گرفته است. جندالله آخرین بار شانزده مامور جممهوری اسلامی را در سراوان به گروگان گرفت و تاکنون اعلام کرده که چهار نفر از آنها را کشته است اما مسوولان ایرانی می گویند شواهدی که حاکی از صحت خبرکشته شدن این افراد باشد، در دست ندارد.

آمادگی جندالله برای مذاکره با ايران»عبدالمالک ريگی، رهبر گروه جندالله، گفته است که گروه وی تمايل دارد با دولت ايران وارد گفت وگو شده و در صورت برخورداری از حقوق خود، به عنوان يک حزب سياسی به فعاليت ادامه دهد.
به گزارش خبرگزاری رويترز، آقای ريگی، که دولت ايران او را متهم می کند با گروه تروريستی القاعده مرتبط است، روز پنج شنبه در گفت وگو با شبکه تلويزيونی العربيه گفت: آماده است تا با دولت ايران وارد گفت وگو شود.
آقای ريگی به اين شبکه تلويزيونی وابسته به دولت عربستان گفت: «اگر به ما اجازه داده شود که به طور کامل از حقوق خود برخوردار باشيم، ما مايليم که سلاح خود را بر زمين بگذاريم و وارد زندگی سياسی بشويم.»
عبدالمالک ريگی همچنين گفته است که گروه جندالله در صدد است تا برای دفاع از «حقوق اهل تسنن» عمليات خود را به مناطق ديگر ايران از جمله تهران گسترش دهد.
ايران گروه جندالله را یک گروه تروریستی معرفی کرده است و به گفته خبرگزاری رویترز، تهران می گويد که عبدالمالک ريگی یکی از رهبران شبکه القاعده در ايران است.
شانزده گروگان
گروه جندالله در اواخر خردادماه سال جاری با حمله به يک پاسگاه مرزی ايران در بخش سراوان استان سیستان و بلوچستان شانزده سرباز را به گروگان گرفت.
براساس گزارش هایی که شبکه العربيه منتشر کرده است گروه جندالله تا کنون چهار سرباز از شانزده گروگان خود را به قتل رسانده است.
سخنگوی گروه جندالله که خود را عبدالرئوف معرفی کرد، اواخر خرداد ماه در گفت و گوی تلفنی با شبکه العربيه گفته بود: «اگر حکومت ايران ۲۰۰ عضو جندالله را که در زندان زاهدان بازداشت هستند، آزاد نکند اين گروه گروگان های باقی مانده را به قتل خواهد رساند.»
پيش از اين ايران در واکنش به اين گروگانگيری اعلام کرده بود که به هيچ وجه به درخواست های اين گروه برای آزادی زندانيان وابسته به «جندالله» پاسخ مثبت نخواهد داد.
دو روز بعد از گروگانگيری شانزده سرباز در سراوان، دولت پاکستان چهار ايرانی که گفته شد عضو «جندالله» بوده اند را به ايران تحويل داد. عبدالحميد ريگی، برادر عبدالمالک ريگی رهبر اين گروه نيز جزو تحويل شدگان بود.
در همين زمينه، دادگاه انقلاب اسلامی، روز دوشنبه يعقوب مهر نهاد و عبدالناصر طاهری صدر را به اتهام «محاربه و فساد فی الارض» از طريق عضويت و همکاری با «گروهک تروريستی موسوم به جندالله به سرکردگی عبدالمالک ريگی» را اعدام کرد.
سیستان و بلوچستان طی سال اخیر شاهد درگیری نیروهای دولتی و گروه های مسلح بوده است که به کشته شدن تعدادی از افراد دولتی وغیر نظامی ها در این استان منجر شده است.
در ۲۵ بهمن ماه 1385 انفجار بمبی قوی در نزديکی اتوبوس متعلق به «منطقه مقاومت بسيج زاهدان» در زاهدان ۱۸ کشته و چندين زخمی برجای گذاشت .
اين بمب که در يک دستگاه خودرو پيکان جاسازی شده بود در مسير عبور اتوبوس سرويس کارکنان « قرارگاه شهيد ميرحسينی» نيروی زمينی سپاه منفجر شد که باعث کشته شدن اعضای سپاه پاسداران شد .
رادیو فردا

عجبا ! سرباز جنایتکار رژیم بیگناه و مهرنهاد گناهکار!!!

عجبا ! سرباز جنایتکار رژیم بیگناه و مهرنهاد گناهکار!!!
یعقوب مهرنهاد فعال مدنی و فرهنگی کار جوان ملت بلوچ را چه کسی اعدام کرد ؟ آیا امام زمان ساختگی آخوندها از چاه جمکران قم به زاهدان آمد و صبحگاهی مهرنهاد را اعدام کرد ؟ آیا خامنه ای مخفیانه با هواپیمای خصوصی از تهران به زاهدان آمد و طناب اعدام مهرنهاد را کشید ؟ یا نصرالله و مقتدی صدر به طور معجره آسا به بلوچستان آمدند و مهرنهاد را اعدام کردند و رفتند ، اگر اینها نبودند پس چه کسی مهرنهاد را اعدام کرد ؟
چه کسی سحرگاه به طور وحشانه و حیوان صفت به خانه مهرنهاد یورش برد و این جوان بیگناه را در زنجیرها و دستبندها و چشمان بسته به سلولهای رژیم انتقال داد.
چه کسی در زندان تاریک با مار و کژدم و تلر و چوب و جرقه های برق آسا به جان این جوان بیگناه افتاد ؟
این چه کسی بود ؟؟؟ .....
بله این همان سربازان جنایتکار رژیم هستند ، این همان سربازاتی که بعضی ها معصوم و بیگناه تلقی می کنند و همان سربازانی که می گویند اینها از شهرستانها فقط برای حصول مدرک سربازی به بلوچستان آمده اند و صفر درجه هستند و فقیر و روستایی هستند !!! این ها همان سربازان زابلی ها تندرو و پست فطرت طرفدار شهریاری هستند که تشنه خون جوانان ملت بلوچ هستند، آیا یک سرباز رژیم مجبور است برای حصول مدرک سربازی جوانان ملت بلوچ را بیگناه تیرباران کند ، آیا مجبور است جوانان را با چوبه های کلفت و قنداقهای تفتگ و دیلر تحت شکنجه قرار دهد و ....
یک سربازی که از شهرستانها پا به بلوچستان گذاشته و میخواهد مردم بلوچستان را قتل عام و اعدام و تیرباران کند و تحت شکنجه قرار دهد ، آیا ملت بلوچ در مقابل این جنایتها سکوت خواهید کرد ؟!
خیر تاریخ شاهد است ملت بلوچ بی غیرت نیست که آخوندهای رژیم جوانانش را یکی پس از دیگری بکشد و فقط تماشا کند ، ملت بلوچ هرگز تسلیم نخواهید شد و این بازی فوتبال را که سربازان رژیم بلوچ را بکشند و تماشا کنند نیست...........................بلکه انتقام خواهید گرفت می کشند آنان را که کشند مهرنهاد را
عزیزان شما را خدای کمی فکر کنید ! که آیا سرباز رژیم تفنگ به بدست و با ژست هیلتری و بدماش بیگناه هستند و جوانان ملت بلوچ گناهکار ، یعقوب چه گناهی داشت ؟ آیا کسی را کشته بود / آیا کسی را زخمی کرد بود ، آیا مواد منفجره از او گرفته بودند ، آیا کسی را سیلی زده بود و به کسی ظلم کرده بود و به کسی فحش و ناسزا گفته بود ، خیر عزیزان آیا میدانید او حتی یک جاقوی جیبی نداشت .
پس جرمش چه بود و چرا بیگناه اعدام شد ، جرمش فقط او یک جوان فعال بلوچی از سرزمین بلوچستان بود و او عاشق نوجوانان و جوانان ملت بلوچ بود او بود که جوانان بلوچ را به تعلیم و تعلم ترغیب میداد جرمش او فقط یک سنی بود و عاشق علما‌ء بود.
آخه چرا نمی اندیشید و کمی فکر نمی کنید چرا سربازان به بلوچستان برای کشتن جوانان بلوچ آمده اند ، یکی پس از دیگری جوانان ما را در خیابانها و زندانها به دار می اندازند و جگر گوشه های ما را بیگناه در صحراها و کوهسارها تیرباران می کنند و ما به این فرعونان و جلادان خیزه شویم و فقط تماشا کنیم که این یک بازی فوتبال است و آیا ما باید فقط بنویسیم و آیا فقط با نوشتن رژیم را شکست می دهیم /؟ آیا فقط با نوشتن انتقام خون مهرنهاد را می گیریم
خیر... این بازی فوتبال نیست که ما فقط تماشا کنیم و خون بیگناه ریخته ی برادرانمان را تماشا کنیم ، الان وقت مبارزه مسلحانه است ، وقت قیام است ، وقت ایستادگی ، وقت کلاشینکوف به دست گرفته و رفتن به کوهستانهای بلوچستان است ، وقت بیعت گرفتن با مبارزین ملت بلوچ است ، وقتی است که باید آخوندهای جلاد و پست فطرت از سرزمین بلوچستان بیرون رانده شوند تا این سرزمین پاک بماند.
خطاب به جنایتکاران و آخوندهای فاشیست رژیم : به زودی انتقام خون مهرنهاد را فرزندان بلوچستان از شما خواهید گرفت و فراموش نکنید انتقام خون خون است .
به امید پیروزی
ناکو وشدل بلوچ « خبرنگار خبرگزاری بلوچ نیوز»

اعلام انزجار بهروز جاوید طهرانی از اعدام یعقوب مهرنهاد


اعلام انزجار بهروز جاوید طهرانی از اعدام یعقوب مهرنهاد
بنام سعادت ملت ایران و با درود به جانباختگان راه آزادی، خبر وحشتناک اعدام یک روزنامه نگار و وبلاک نویس و فعال مدنی تکانم داد. هیچ واژه ای پیدا نکردم تا خشم ، نفرت و تاسف خویش را از این حادثه اعلام کنم . یعقوب مهرنهاد در استان سیستان و بلوچستان به پای چوبه دار رفت تا قدرت طلبان عمامه به سر بی دغدغه تر حکومت کنند. بیش از هر چیز از دوستان و بخصوص پدرم عذر خواهی می کنم ، زیرا به آنها قول داده بودم سکوت کرده تا به حدود یک ده زندان خویش خاتمه بدهم. ولی چگونه سکوت باید کرد اگر سکوت کردم و آزاد شدم ، دادگاه درونم بخاطر فراری دادن قاتلین مرا محکوم به بارها اعدام خواهد کرد. خوب بخاطر دارم که در جایی از انجیل عهد عتیق به گروهی از مردم که بر آنها عذاب نازل شده بود گفته شد : شما قتل نکرده اید ، ولی قاتلین را فراری داده اید. از شدت تاسف و حیرت ، هنوز تصمیم نگرفته ام برای نشان دادن انزجار از این ددمنشی حکومت آخوندی دست به چه اقدامی باید زد.ولی با تمام زندانیان سیاسی که هنوز در زندان مبارزه می کند هم قدم خواهم شد . هر چه آنها بکنند من هم نیز خواهم کرد.
پایدار وطن همیشه ، بهروز جاوید طهرانی آخرین زندانی بازمانده از کوی دانشگاه زندان رجائی شهر (گوهردشت کرج) 15 مرداد 1387
انتشار: فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران

۱۳۸۷ مرداد ۱۶, چهارشنبه

دو تن بلوچ به اتهام " محاربه وفساد فی الارض" اعدام شدند


به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از سایت العربیه : براساس گزارش خبرگزاریهای دولتی ایران ،ابراهیم حمیدی رئيس كل دادگستري سيستان و بلوچستان اعلام داشته است که در ادامه رسیدگی به پرونده گروه "جندالله" دو تن بلوچ به اتهام "محاربه وفساد فی الارض" در شهر زاهدان به دار آویخته شدند .حمیدی با انتشار بیانیه ای ازسوی روابط عمومی دادگستری سیستان وبلوچستان اعلام داشت :" عبدالناصر طاهري صدر فرزند سهراب و يعقوب مهرنهاد فرزند علم خان به جرم محاربه و فساد في‌الارض به اعدام محكوم شده و حكم آنان در سحرگاه يكشنبه 14/5/87 به اجرا درآمد."این مقام قضایی محلی میگوید که متهم ردیف اول ، یعقوب مهرنهاد با نام مستعار بنیامین ،عضو گروه مسلح "جندالله" بوده ودر جریان گروگانگیری این تشکیلات بلوچی وانتقال یکی از گروگانها به پاکستان وقتل وی نقش داشته است .حمیدی ،متهم ردیف دوم را که گفته شده با نام مستعار "امیر صلاح الدین" فعالیت داشته متهم به راه اندازی تشکیلاتی بنام جهاد به عنوان شاخه داخلی "جندالله" به رهبری عبد المالک ریگی وعضوگیری در میان جوانان بلوچ کرد و افزود:" با استفاده از محمل‌هاي گوناگون و بستر ارتباط با جوانان بلوچ اقدام به فريب تعدادي از آنان كرده و بالاخره برنامه ترور و گروگانگيري افرادي را در داخل و يا حين ماموريت به پاكستان طراحي و اجرا كرده كه به لطف الهي به همراه افرادش دستگير و به موجب حكم شرعي اعدام شد."به گزارش خبرگزاریهای داخلی به نقل از دادسرای عمومی وانقلاب زاهدان احکام صادره علیه این دو تن پس از "تایید مراجع عالی قضایی و مخالفت با عفو نامبردگان از سوی کمیسیون عفو استان ،در محوطه زندان مرکزی زاهدان اجرا شد. بعضی از سازمانهای بلوچی و فعالان حقوق بشر ،آقای یعقوب مهرنهاد را یک روزنامه نگار وفعال حقوق بشر بلوچ ورییس "انجمن جوانان صدای عدالت" معرفی کرده اند واعلام داشته اند که وی در آوریل 2007 به همراه چند فعال حقوق بشر وروزنامه نگار دستگیر شده بود . وحکم اعدام وی مورداعتراض بسیاری از سازمانهای حقوق بشر قرار گرفته بود .سازمان عفو بین الملل نیز در تاریخ 12 فوریه 2008 طی گزارشی اعلام داشته بود که "یعقوب مهرنهاد فعال فرهنگی و مدنی بلوچ، بر اساس یک اتهام نامشخص و بعد از یک محاکمه ناعادلانه که در پشت درهای در بسته صورت گرفت به اعدام محکم شد. گفته شده که وی شکنجه شده است."مناطق بلوچ نشین ایران در شرق این کشور که هم مرز با ولایت بلوچستان پاکستان است هر از چندی صحنه اقدامات مسلحانه گروه جند الله می باشد كه بنام "جنبش مقاومت ملى ايران " تغيير نام داده است ودولت جمهوری اسلامی ایران این سازمان را تشکیلاتی تروريستى ميداند وآنرا به قتل افراد غیر نظامی وقاچاق مواد مخدر در استان سيستان بلوچستان ايران كه اكثريت ساکنان آن بلوچهاى سنى مذهب هستند متهم ميكند.جند الله که عبد المالک ریگی آن را رهبری می کند در ماه ژوئن گذشته با حمله به یک پاسگاه ، 16 نفر از نیروهای نظامی ایران را به گروگان گرفت واعلام داشته که تاکنون 4 نفر از آنان را در پایان مهلت های تعیین شده به قتل رسانده است . این گروه روز جمعة 20-6-2008 با ارسال یک فیلم ویدیویی به تلویزیون العربیه تهدید خود را اعلام کرده بود.

بلوچستان تشنه خون است

باز جنایتی دیگر خشم بلوچستان را بیش از پیش بر انگیخت و پاکبازی سلحشور، فرزندی دیگر از تفتان با افتخار بر طناب دار بوسه زد تا واژه شجاعت را به نام خویش پیوند زده و در تاریخ مبارزات بلوچستان جاودانه بماند
مهرنهاد با شهادت خویش نشان داد که این جلادان هیچ حرمتی به مبارزات مدنی و مسالمت آمیز قاِِِئل نیستند و این دژخیمان همچنان به شعار ابلیس بزرگشان خمینی"مقصد ما مکتب ما" و اینکه"در دل سیاه شب جز نفیر خواب آدمهای خفته و برق چشم گرگهای بیدار در آن حلقوم هر فریادی را باید برید و شمع هر پرتوی را بایدکشت" وفادارند.
بیایید به این شعار دژخیمان خاتمه داده و مگذاریم این افعی بدوشان گلوی فریادهای خلقمان را اینگونه بیرحمانه به تیغ جور ظلمت این شب تار بشکافند و آزادیخواهان بلوچ را یکی پس از دیگری به طناب دار بیاویزند آری در این دیارظلمت و خفقان در این جولنگه سرکوب و جنایت آیا راهی جز مبازره مسلحانه باقیست؟!
آیا پاسخی شیواتر از گلوله آتشین برایشان هست؟!ای خلق پاک به خدا سوگند که این مزدوران بی منطق تنها منطق بلبل(تیربارگرینوف) را می شناسند و تنها به چه چه او سراپا گوشند.
بلوچستان تشنه است،تشنه خون،خون میخواهد پس باید کشته شد و کشت،از این سینه چاکان بیت خامنه ای باید کشت.گر چه خونیست ناپاک اما درخت آزادی سیراب باید گرددای مزدوران بزدل بکشید از جوانانمان تا ایمانمان راسخترگردد برای مقاومت و عزممان محکمتر برای کشتنتان ای مزدوران خامنه ای معلول این بار پای جنایتتان به خاکی ظالم کش رسیده است، خاکی که همچون باتلاقی لبالب از خون ناپاکتان، شما را خواهد بلعید تا همه مستکبران بدانند که بلوچستان،دیار غیورمردان مبارز به هیچ ظالمی رحم نخواهد کردای مزدوران ،قدرت ما را در شراره آتش نگاهان پر از خشم و عداوت کودکان پا برهنه کوچه پس کوچه های خاکی بلوچستانمان بیابید و بهراسید ، بیشتر از پیش بهراسید.به خدا سوگند که بسی ضعیفید و ترسو و وحشتتان هم از آن است که ما نیک میدانیم باشد که تا آخرین نفرتان در باتلاق بلوچستان،مدفون گردد
یارمحمدزهی-خاش
yarmohamadzehii@yahoo.com

هیاتی برای مذاکره راجع به گروگان ها به پاکستان اعزام نشده

سایت حکومتی حیات: معاون امنیتی و سیاسی وزیر کشور از اعزام هیاتی به پاکستان برای مذاکره راجع به 14 گروگان گرفته شده در خرداد ماه اظهار بی اطلاعی کرد.
عباس محتاج صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه مراسم افتتاحیه سیستم کنترل گذرنامه الکترونیک و انگشت نگاری دیجیتال در فرودگاه امام خمینی (ره) افزود: هیاتی که مدتی پیش به پاکستان اعزام شدند برای انجام تعاملاتی در چهارچوب امنیتی و سیاسی بوده و این هیات به هیچ عنوان برای مذاکره در مورد گروگان ها نبوده است.
وی ادامه داد: هممه مسوولان نگران این گروگان ها هستند و این گونه نیست که هیچ اقدامی از سوی مسوولان صورت نگرفته باشد ولی تا زمانی که این اقدامات و تلاش ها نتیجه قطعی نداده نمی توان آنها را عنوان کرد.
محتاج اظهار کرد: برای پیگیری موضوع گروگان ها بعد از ماه رمضان کمیسیون ویژه امنیتی تشکیل می شود و آن زمان نتایج به دست آمده عنوان می شود.
اظهار بی اطلاعی معاون امنیتی و سیاسی وزیر کشور از ارسال هیاتی به پاکستان برای مذاکره راجع به گروگان ها در حالی است که فرمانده نیروی انتظامی این هیات را دومین هیات اعزامی به پاکستان در این زمینه عنوان کرد.

آدرس جدید ورنا آنلاین

با سلام خدمت دوست داران ورنا آن لاین ،با توجه به مسدود کردن وبلاگ ما در بلاگ اسکای توسط اطلاعات ایران ،که نشان دهنده حقانیت واطلاع رسانی شفاف ما بود (ونباید هم برای ماتعجب آور باشد )از این به بعد ما را مجددا در بلاگفا همراهی نمایید، با امید پیروزی حق بر باطل. آدرس جدید ما :

۱۳۸۷ مرداد ۱۵, سه‌شنبه

بیانیه جدید جنبش مقاومت مردمی ایران

به نام خدا
بدینوسیله جنبش مقاومت مردمی ایران اعدام فعال اجتماعی یعقوب مهرنهاد و همراهش توسط رژیم جانی و پلید ولایت فقیه را به شدت محکوم می کند و شهادت این عزیزان را به خانواده ی شهداء و مردم بلوچ تسلیت عرض می کند.
این جنایت وحشیانه ثابت کرد که امکان هیچ گونه فعالیتی حتی اجتماعی و فرهنگی در بلوچستان وجود ندارد و جوانی مانند یعقوب مهرنهاد که فعالیتش منحصر در زمینه ی فرهنگی و اجتماعی و آن هم در چار چوب قوانین رژیم بود چنین وحشیانه اعدام می گردند.
لذا تنها مسیر رسیدن به عزت و آزادی مبارزه مسلحانه می باشد.


جنبش مقاومت مردمی ایران