۱۳۸۷ مرداد ۲۶, شنبه

بلوچ=محرومیت

چند روز قبل رفته بودم خیرآباد (روستایی از توابع اسدیه بیرجند) ساکنین این روستا بلوچ هستند، بیش از یکصد خانوار هم در آن روستا زندگی می‌کنند.اما باور می‌کنید این روستا هنوز آب آشامیدنی لوله کشی نداشت!حالا این بماند که دسترسی به دریافت امواج تلویزیون را نداشتند (البته این از بعضی جهات نعمتی است).نیز از جاده دسترسی آسفالت هم خبری نبود!قبلا هم گفته بودم بلوچ همواره در تمام جاها از خیلی از امکانات و وسایل آسایش محرومه، حتی در پاکستان مناطق بلوچ نشین وضعی مشابه دارند.


به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه؟

نسل آینده بلوچ

با توجه به اینکه:
فرزندان ما در مدارسی تحصیل می‌کنند که زبان بلوچی نه در آنجا تکلم می‌شود و نه تدریس.
از اعتقادات اهل سنت هم که در این آموزشگاهها بحثی به میان نمی‌آید
مباحث عقیدتی اهل تشیع با دقت و شدت آموزش داده می‌شود.
در منازل هم چندین شبکه مختلف به صورت شبانه روزی اعتقادات شیعه را تبلیغ می‌کنند و فزرندانمان هم همواره جلوی این جعبه جادویی نشسته‌اند.
تنها محلی که باورهای اهل سنت تدریس می‌شود مدارس دینی هستند که آن هم با طرحهایی مثل ساماندهی و نظارت قرار است زیر نظر دولت قرار گیرند.
یکی از راههای شناساندن اعتقادات به مردم (هرچند ناقص و قشری) گروههای تبلیغی هستند، که آنها هم بجز داخل استان در مناطق دیگر حق فعالیت ندارند.
با این تفاصیل شما آینده اهل سنت در سطح ایران و زبان بلوچی در سیستان و بلوچستان را چگونه می‌بینید؟ و به نظر شما چه باید کرد؟

جندالله تهدید کرد که سه نظامی ایرانی را تا ده روز دیگر به قتل خواهد رساندبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از العربیه گروه مسلح جند الله با انتشار بیانیه ای که نسخه ای از آن را العربیه.نت دریافت داشته است اعلام داشت که سه نظامی ایرانی را که به تازگی به گروگان گرفته است در صورت عدم آزادی "زندانیان سیاسی بلوچستان و علمای آهل سنت " به قتل خواهند رساند . در بیانیه این گروه که بنام "روابط عمومی جنبش مقاومت مردمی ایران " امضا شده است گفته شده که سه پاسدار ربوده شده با نامهای سرهنگ بهنام محمدی و سرگرد اسماعیل دهدار و محمود فلاح گلچین به آنچه که این بیانیه" جنایات خود و رژیم در منطقه" نامیده، اعتراف کرده اند . بنا بر آنچه که در این بیانیه آمده است بخشی از این گروه که از آن به عنوان "شاخه قضایی جنبش" نام برده شده حکم قتل سه گروگان را صادر کرده است و به دولت ایران 10 روز مهلت داده شده تا زندانیان مورد مطالبه گروه جند الله را برای جلوگیری از اجرای تهدید خود آزاد کند . گروه جندالله از معدود گروهای اتنیکی مذهبی در ایران است که با توسل به اعمال مسلحانه خواهان تحقق اهداف خود می باشد ودرگیریهای این گروه در استان سیستان وبلوچستان ایران با نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران باعث کشته وزخمی شدن شماری از افراد شده است . جمهوری اسلامی ایران همواره گروه جند الله را متهم می کند که با حمایت نیروهای بیگانه شهروندان غیر نظامی این کشور را هدف اقدامات مسلحانه خود قرار داده وبا تروریست برشمردن این گروه اعلام داشته که زیر بار خواسته های آن نخواهد رفت .

برنامه تلویزیونی مولوی عبدالرحیم ملازاده


برنامه تلویزیونی مولوی عبدالرحیم ملازاده

مولوی عبدالرحیم ملازاده برادر حضرت مولانا عبدالعزیز رحمه الله برای دفاع از اعتقادات اهل سنت و افشای برخی مسائل همه روزه در کانال ماهواره ای رنگارنگ برنامه دارند.برنامه های مولوی عبدالرحیم که از لندن پخش میشوند در ساعت ۱۸ به وقت پاکستان و ۱۹:۳۰به وقت زاهدان شروع میشوند در این برنامه ۲ ساعته به مسائلی چون چگونگی پیدایش مذهب شیعه و تشریح دیدگاه اهل سنت به تشییع مطرح میشود.پاسخ به شبهات دینی مهمترین بخش این برنامه تلویزیونی است.
آدرس:فرکانس:
۱۱۴۱۱
ماهواره:hotbird
سیمبل ریت:۲۷۵۰۰
بلوچه گپ

۱۳۸۷ مرداد ۲۵, جمعه

اطلاعیه جدید جنبش مقاومت مردمی ایران

به نام خدا
بدینوسیله جنبش مقاومت مردمی ایران به اطلاع عموم مردم بلوچستان و ایران می رساند که سه پاسدار دستگیر شده از شهر زاهدان با نامهای سرهنگ بهنام محمدی و سرگرد اسماعیل دهدار و محمود فلاح گلچین به جنایات خود و رژیم در منطقه اعتراف نموده اند و حکم اعدام این سه پاسدار توسط شاخه قضائی جنبش صادر شده است و جنبش به رژیم ولایت فقیه 10 روز مهلت می دهد تا در برابر آزادی این جنایتکاران جنگی تمامی زندانیان سیاسی بلوچستان و علمای اهلسنت را آزاد نماید در غیر این صورت این سه پاسدار بعد از 10 روز اعدام خواهند شد.
جنبش مقاومت مردمی ایران
26 مرداد 87

بزرگترين سايت کتابهاي فارسي اهل سنت افتتاح شد

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از سنی نیوز:بزرگترين سايت کتابهاي فارسي اهل سنت افتتاح شد.بخش کتابخانه سايت عقيده شامل کتابهاي زيادي در زمينه قرآن کريم،سنت نبوى،عقيده و ايمان،اهل بيت رسول الله،هدايت يافتگان ،رد شبهات و...مي باشد. اين سايت با 201 کتاب کار خود را شروع کرد .انتظار مي رود بر تعداد کتابها در روزهاي آينده افزوده شود.جهت دسترسی به سایت اینجا کلیک کنید( کتابخانه سایت عقیده)

شهید حاجی نورمحمد شهلی بر و دوستانش در حال آزمایش هائی گیس (تیربار نارنجک انداز)


مذاکره با احزاب مخالف برای صرف نظر کردن از استیضاح مشرفبه گزارش آژانس خبری تفتان طارق عظیم یک مقام ارشد در حزب مسلم لیگ شاخه ی قاید اعظم، که اصلی ترین حزب سیاسی حامی ژنرال مشرف است، روز پنج شنبه اعلام کرد، مذاکرات با احزاب مخالف برای صرفنظر کردن از استيضاح پرویز مشرف در جریان است.
این مقام ارشد گفت ممکن است مذاکرات به نتیجه ای برسد که پرویز مشرف بتواند آبرومندانه از مقام خود کناره گیری کند.


اما روز گذشته در مراسم جشن آزادی رهبر مسلم لیگ نواز شریف طی سخنرانی برای طرفدارانش که از همه شبکه های اردو زبان پخش می شد گفت ممکن نیست بگذاریم مشرف بدون محاکمه برود.

نواز شریف گفت مشرف باید محاکمه شود و به سزای اعمال ننگین و جنایتهایش برسد.
انتظار میرود احزاب حاکم مخالف پرویز مشرف طرح استیضاح وی را این هفته به پارلمان پاکستان ارایه دهند.

نمایندگان اهل سنت خواستار رسیدگی به توهین های کارگردان یک سریال شدند

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از سنی نیوز:13 نماینده اهل سنت مجلس درتذکر کتبی که درصحن مجلس خوانده شد خواستار رسیدگی به اتهامات رواشده به اهل سنت از سوی فرج الله سلحشور كارگردان سريال حضرت يوسف شدند. او درگفت وگو با روزنامه کیهان چاپ تهران گفته بود: ". نوع نگاه تفاسيراهل تسنن(به قصه حضرت یوسف) آدم را به عنوان مسلمان شرمنده مي كند و نگاه اهل يهود و مسيحيت به مراتب سالم تر از نگاه اهل تسنن است."
به گزارش ایسنا، محمودزاده نماينده مهاباد، محمدي نماينده مريوان، پرتوي نماينده سردشت، عثماني نماينده بوكان، حيدري نماينده سقز، پشنگ نماينده خاش، فروزش نماينده زاهدان، دهقاني نماينده ايرانشهر، حسيني نماينده قروه، حسيني نماينده پاوه، شعباني و كرمي نمايندگان سنندج و جمشيدي‌زهي نماينده سراوان امضا کنندگان این تذکر هستند.
فرج الله سلحشوردراین گفت وگو درپاسخ این پرسش که"- گفتيد كه هم تفاسير شيعه و هم تفاسير اهل تسنن را مورد تحقيق قرار داديد. آيا تفاوت شاخص هم بين اين تفاسير وجود دارد؟" گفته است:" فراوان. تفاوت هاي فاحش وجود دارد. نوع نگاه تفاسير اهل تسنن آدم را به عنوان مسلمان شرمنده مي كند. مي توانم بگويم نگاه اهل يهود و مسيحيت به اين قصه به مراتب سالم تر از نگاه اهل تسنن است. در اين تفاسير هر گناه و نسبت ناروايي را به اين پيامبر خدا نسبت داده اند و جالب اينجاست كه اهل تسنن پيامبران را معصوم نمي دانند ولي نمي گذارند چهره هاي آنها پخش شود."
او این را هم گفته که" اعتقاد ما براين است كه كامل ترين نگاه به قرآن، نگاه ائمه معصومين عليهم السلام است،لذا قرآن را از منظر اهل بيت تفسير مي كنيم. من هم سعي كردم تفاسير شيعه كه برگرفته از نگاه معصومين است را مبنا قرار بدهم و هر مطلبي را كه در اين زمينه جمع آوري كرديم اگر با الميزان تطابق داشت انتخاب كردم و هرچه نداشت انتخاب نكردم.در تحقيق قصه حضرت يوسف، قصص ها را خواندم، تاريخ شيعه و اهل تسنن را خواندم، اشعار، رمان ها و مطالبي كه در فرهنگ و اسطوره هاي ملل مختلف بود و بيش از هزار صفحه ترجمه از زبان هاي انگليسي و عربي و مطالب متنوعي از پايگاه هاي مختلف اينترنتي را جمع آوري كرديم و نيز 60 جلد تفسير شيعه را جلوي چشممان گذاشتيم تا بتوانيم قصه را بنويسيم. من مطمئنم كه به ديدگاه قرآن از منظر اهل بيت در رابطه با قصه حضرت يوسف نزديك شديم ..."

فعال دانشجوئی تحت شکنجه در سلول انفرادی زندان اهواز

فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران
بنابه گزارشات رسیده از زندان سپیدار اهواز آقای جواد علیخانی دانشجوی دکترای دامپزشکی دانشگاه چمران خردادماه به سلول های انفرادی زندان وزارت اطلاعات منتقل گردید.
آقای علیخانی بدون هیچ دلیلی از 30 خرداد ماه به مدت 45 روز به سلولهای انفرادی یکی از زندانهای مخفی وزارت اطلاعات برده شد او در طی این مدت تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار داشت. علیرغم گرمای زیاد در اهواز او در سلولی قرار داشت که از فاقد هرگونه تهویه و سائل برودتی بود و بازجویان برای تحت فشار قرار دادن او پنجره کوچک سلول را می بستند تا از جریان هوا در سلول ممانعت کنند. آقای علیخانی در ابتدای دستگیری مدتی را در این بازداشتگاه مخفی وزارت اطلاعات بسر برد که تحت شکنجه های وحشیانه مانند شوک الکتریکی و ضربات با کابل و موارد متعدد دیگربرای گرفتن اعترافات مد نظر آنها قرار داشت. آقای علیخانی نزدیک به 10 ما است که در بلاتکلیفی بسر می برد
خانواده علیخانی که در کرج ساکن هستند و برای ملاقات با فرزندشان باید مسافت طولانی را طی کنند و همچنین هزینه های سنگینی را متحمل شوند. در طی مدتی که فرزندشان در سلول انفرادی بسر می برد از وضعیت و شرایط و محل بازداشت او بی خبر بودند و از دادن هر گونه خبری در این مورد وضعیت فرزندشان خوداری می کردند.
آقای جواد علیخانی 28 مهر 1386 همراه با تعدادی دیگر از فعالین دانشجوئی دانشگاه چمران اهواز دستگیر شد.همۀ دانشجویانی که همراه او بازداشت شده بودند با قید ضمانت آزاد شدند. ولی بازجویان وزارت اطلاعات از آزادی با قید ضمانت ممانعت می کردند. او در 2 دادگاه مورد محاکمه قرار گرفت.11 اردیبهشت ماه در دادگاه انقلاب مورد محاکمه قرار گرفت که از تمامی اتهامات تبرئه گردید. و در 19 خرداد ماه در شعبه 17 کیفری استان در اهواز توسط فردی بنام علی ساکی مورد محاکمه قرار گرفت و او تمامی اتهامات نسبت داده شده را رد کردند و قرار بود که 10 روز پس از تشکیل دادگاه رای صادره را به او ابلاغ نمایند.رای صادره او را از یک اتهام تبرئه کرد ولی به او اعلام شد که در 16 شهریور ماه در دادگاه عمومی مجدداّ مورد محاکمه قرار خواهد . برای طولانی کردن مدت بازداشت این فعال دانشجوئی تشکیل دادگاههای متعدد با فواصل زمانی طولانی و رسیدگی کردن به هر اتهام در شعب مختلف می باشد.
افرادی که در پرونده سازی، ادامه بلاتکلیفی و بازداشت و از آزادی این دانشجو با ضمانت ممانعت می کنند بارانی بازپرس شعبه 1 دادگاه انقلاب اهواز این فرد قبلا از بازجویان وزارت اطلاعات بوده است و فرهادی راد معاون دادستان اهواز می باشند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،انتقال به سلولهای انفرادی وزارت اطلاعات ،و مورد شکنجه قرار دادن و ادامه بازداشت این فعال دانشجوئی را محکوم می کند و از از وجدانهای بیدار بشری و سازمانهای حقوق بشری میخواهد که برای آزادی فوری دانشجویان در بند اقدام نمایند.
فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران22 مرداد 1387 برابر با 12 اگوست 2008شرایط زندانی سیاسی فوق را به سازمانهای زیر گزارش شد1-عفو بین الملل2- شورای حقوق بشر سازمان ملل3- کمیسر عالی حقوق بشر4- دیدبان حقوق بشر

۱۳۸۷ مرداد ۲۴, پنجشنبه

در گیری نیروهای سپاه پاسداران با شبه نظامیان حزب دمکرات کردستانبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از العربیه به دنبال درگیری شامگاه روز گذشته میان یک واحد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شبه نظامیان وابسته به حزب دمکرات کردستان، سه شبه نظامی ویک پاسدار در این درگیریها کشته شدند .رادیوی دولتی ایران با اعلام این خبر افزوده است که این زد وخوردهای مسلحانه در یک منطقه مرزی میان ایران وعراق صورت گرفته است .به رغم این گزارش حزب دمکرات کردستان که سالهاست مشی مسلحانه را عملا به کنار گذاشته تاکنون هیچگونه واکنشی را نسبت به این خبر نشان نداده است.در همین حال سایت تابناک که نزدیک به محسن رضایی دبیر شورای تشخیص مصلحت نظام در ایران است با انتشار جزئیات بیشتری دراینباره گفته است که در گیریها در منطقه ای بنام "احمد ده رو" از توابع شهرستان سردشت صورت گرفته است .در ادامه این گزارش آمده است که در گیری میان تیپ سوم امام سجاد سپاه ویک هنگ هفت نفره حزب دمکرات بوقوع پیوسته و اجساد شبه نظامیان کشته شده به دست نیروهای سپاهی افتاده است وگفته شده که پرسنل کشته شده سپاه از بسیجیان کرد می باشد .گزارش سایت بازتاب می گوید که درگیری با شاخه منشعب از حزب دمکرات کردستان ایران که حسن زاده آن را رهبری می کند صورت گرفته است .با توجه به گزارش یاد شده که اشاره دارد "حزب دمکرات کردستان ایران" دوازده سال است که اقدامات مسلحانه ای در داخل ایران انجام نداده است چنین می توان نتیجه گرفت که این شاخه انشعابی که بنام "حزب دمکرات کردستان" بدون نام "ایران" خود را معرفی می کند ،بر خلاف "حزب دمکرات کردستان ایران" مشی مسلحانه را در پیش گرفته باشد .

اقلیم کردستان عراق و حمایت از شبه نظامیان
سایت تابناک با اظهار تاسف نسبت به آنچه که "عدم برخورد صحیح دیپلماسی ایران با حاکمان اقلیم کردستان عراق" نامید آن را دلیل فعالیت شبه نظامیان کرد در داخل ایران بشمار آورد. این گزارش می افزاید که مرکز حزب مذکور در منطقه کوی سنجق از توابع شهر سلیمانیه در کردستان عراق است وبرخی از مسئولین دولت اقلیم کردستان عراق را متهم کرد که بودجه ای را نیز برای شبه نظامیان کرد ایرانی در نظر گرفته اند.در ادامه این گزارش آمده است :" با اين حال، پيشتر «جلال طالباني»، رئيس‌جمهور عراق و رئيس حزب اتحاديه ميهني كردستان عراق، اجازه حضور و فعاليت عوامل اين حزب در منطقه كردستان را منوط به عدم تحرك عليه جمهوري اسلامي كرده بود."گفتنی است که در طی سالهای اخیر کلیه برخوردهای نظامی با مرزداران ایرانی را حزب حیات کردستان "پژاک" که متحد "پ .ک.ک" می باشد بر عهده می گرفت ودیگر احزاب کرد مانند "حزب دمکرات کردستان ایران " و "کو مه له " عملا فعالیت مسلحانه را به کنار گذاشته اند.دولت جمهوری اسلامی ایران اکثر احزاب کرد ایرانی وسایر تشکیلات اتنیکی در این کشور را متهم می کند که از کمکهای ایالات متحده آمریکا واسراییل برای ضربه زدن به امنیت داخلی این کشور سود می برند وهدف آنان را بر هم زدن وحدت ملی کشور ودر معرض خطر قراردادن تمامیت ارضی ایران می داند.

حق با مهرنهادها ، سارانیها، قمبرزهیها است

حق با مهرنهادها ، سارانیها، قمبرزهیها است

در سیاهچالهای این رژیم سفاک صدها و هزاران نفرازبهترین فرزندان ملت بلوچ در بدترین و دردناکترین شکنجه های قرون وسطائی و هتلری رژیم خونخوار جمهوری اسلامی قرار دارند و ملت ستمدیده بلوچ را در یک خانه تاریک زندانی کرده اند.
چشمهای مادران مهرنهادها و رویا سارانیها،پدران سعید قمبرزهیها.... ، خواهران و برادران داغدار ملـت ستمدیده بلوچ پراز اشک است و بغض،کینه ،غم و ماتم، دلهایشان را فرا گرفته است.

این رژیم روزانه گروه گروه از صادق ترین فرزندان ملت بلوچ را به شکلهای فجیعی اعدام و یا شکنجه میکند.

سازمانهای ملی بلوچ ،شخصیتهای ملی و روشنفکران ملت بلوچ به هوش ائید این وقت گران بها را از دست ندهید. ملت مظلوم و بی دست و پای بلوچ چشم به شما دوخته است .

در عمل باید به آنها (دژخیمان خونخوار جمهوری اسلامی) به فهمانید که خون این شهیدان ملت بلوچ ،خون مردم بیگناه پهـــــــــره(ایرانشهر)زاهدان،چهبار، کنارک،باهو کلات و گورناگ ،سراوان ،سربازو سایر نقات بلوچستان به هدر نخواهد رفت.

لذا در این شرایط بسیار بسیار حساس مادر وطن( بلوچستان) از تمامی سازمانهای ملی و مذهبی بلوچ ،شخصیتهای ملی، روشنفکران، دانشجویان، دانش آموزان، معلمان ،تجاران،... ملت بلوچ که در حال سردرگمی یا بی تفاوتی بسر میبرنند مصرانه تغاضا و تمنا می کند که از این بی تفاوتیها بیرون بیایند و به یک اتحاد،همکاری و وحدت وسیعی دست به زنند تا بشود با این همکاری و اتحاد خود چون مثل غرش آب رودخانه سرباز، مثل آب رودخانه نهنگ، آب رودخانه کاجو مثل موجهای دریای چهبار.... براه افتد و این خونخواران و دژخیمان جمهوری اسلامی را به سزای اعمال کثیف و ننگین خود برسانند و ملت ستمدیده بلوچ به آرمانهای نهائی خود که همانا حقوق ملی از دست رفته اش میباشد برسند و آنها را از چنگ این خونخواران نجات دهند. چون حق با ملت بلوچ است. حق می اید و باطل از بین میرود.
تاریخ این را به اثبات رسانده است که با اتحاد و همکاری میشود به حقوق خود نائل آمد.

بلوچ ء گوانک
۲۰۰۸-۰۸-۱۴

گریه های مادر و شکنجه های حبیب الله لطیفی

شبکه حقوق بشر کرد
مادر حبیب الله لطیفی دانشجوی کرد محکوم به اعدام، امروز در بخش خبری ساعت 20 تلویزیون نوروز از طریق تلفن شرکت کرد. وقتی وی از شکنجه های اعمال شده بر پسرش صحبت می کرد کنترل خود را از دست داد و شروع به گریستن نمود. مادر حبیب الله لطیفی در این گفتگو از تمامی فعالین حقوق بشر خواست که به یاری فرزندش بشتابند.
مادر لطیفی در این گفتگو اظهار داشت: "حبیب الله لطیفی در اول آبان ماه 1386 در یکی از خیابان های شهر سنندج بازداشت شد. در نهمین روز از بازداشت وی به دلیل اعمال شکنجه های وارده، دچار خونریزی کلیه شده و به بیمارستانی در خارج از زندان منتقل می گردد. اما بعد از مداوای اندک، وی را دوباره به بازداشتگاه اطلاعات سنندج برمی گردانند. بعدها در نتیجه ی ملاقات با وی مشخص شد که وی از ناحیه ی سر دچار چهار شکستگی و از ناحیه ی صورت دچار دو ناحیه بریدگی شده است. از جمله در یکی از شکنجه ها، لب زیرین وی به کلی پاره شده بود."
مادر لطف اللهی ادامه می دهد: "وی به دلیل اعمال شکنجه ها بازهم دچار خونریزی داخلی از ناحیه ی کلیه می شود. همچنین بیماری برنشیت وی به دلیل شرایط نگهداری نامساعد عود می کند. در ملاقاتهایی که با او داشتیم مشخص شد که به دلیل آویزان کردن وی برای ساعت ها طوری که پاها در بالا و سرش در پایین قرار گیرد؛ موجب پارگی یا ورم شدید رگ های چشم و بینی ایشان شده است. به همین دلیل دچار خونریزی های پیوسته از ناحیه ی چشم و بینی شده اند.
وی در ادامه ی این گفتگو در حالی کنترل خود را از دست داد شروع به گریه کردن نمود و اظهار داشت که هرچه در مورد وضعیت جسمانی او بگویم کم گفته ام. و در نهایت از تمامی فعالین حقوق بشر در داخل و خارج از کشور برای رهایی فرزندش از مرگ، کمک خواست.
جبیب الله لطیفی 26 ساله و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه ایلام در اول آبانماه سال گذشته به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کردی بازداشت شد. وی از فعالین مدنی شهر سنندج می باشد. نامبرده با انجمن های فرهنگی "چیا" ، "شاهو" و "ژیانه وه" در سطح شهر سنندج همکاری داشت. لطیفی روز دوشنبه هفته جاری به اتهام محاربه به اعدام محکوم گردید.

جشنِ آزادی پر دو مرکزی تقریبات
پاکستان کے باسٹھویں یوم آزادی کے موقع پر صدر اور وزیر اعظم نے جمعرات کو الگ الگ تقریبات منعقد کیں اور یہ پہلا موقع ہے کہ یوم آزادی کی دو مرکزی تقریبات منعقد کی گئیں۔
وزیراعظم سید یوسف رضا گیلانی نے جب جمعرات کی صبح کنوینشن سینٹر میں پرچم کشائی کی تو اس تقریب میں آرمی چیف جنرل اشفاق پرویز کیانی سمیت تینوں مسلح افواج کے سربراہان، بیشتر وزراء، سینئر بیوروکریٹس، صحافی اور سفارتکار بھی شریک ہوئے۔
صدر پرویز مشرف نے تیرہ اور چودہ اگست کی درمیانی شب ایوان صدر میں سلام پاکستان کی جو تقریب منعقد کی اس میں وزیراعظم سید یوسف رضا گیلانی یا ان کی کابینہ کے کسی رکن اور آرمی چیف نے شرکت نہیں کی۔

البتہ ایوان صدر کی تقریب میں چیئرمین جوائنٹ چیفس آف سٹاف کمیٹی، فضائیہ اور بحریہ کے سربراہان شریک ہوئے۔ ایوان صدر میں جمعرات کی صبح تمغے اور اعزازات دینے کی ایک تقریب منعقد ہوئی اس میں بھی وزیراعظم اور ان کی کابینہ یا آرمی چیف نے شرکت نہیں کی۔
فوجی ترجمان میجر جنرل اطہر عباس نے رابطہ کرنے پر بتایا کہ تیرہ اور چودہ اگست کی درمیانی شب آرمی چیف جنرل کیانی نے یوم آزادی کے سلسلے میں کاکول میں تقریب میں شرکت کی۔
ان کے مطابق چودہ اگست کی صبح آرمی چیف نے وزیراعظم کی پرچم کشائی کی تقریب میں شرکت کی اور اس کے بعد راولپنڈی میں سینئر فوجی افسران اور ریٹائرڈ فوجیوں کے اعزاز میں ظہرانہ دیا۔
ایک ایسے وقت میں جب پاکستان میں حکمران اتحاد نے صدر کے مواخذے کی کارروائی شروع کی ہے آرمی چیف کی وزیراعظم کی تقریب میں شرکت سے ان قیاس آرائیوں کو تقویت ملتی ہے کہ فوج صدر پرویز مشرف کے ساتھ نہیں۔
گزشتہ شب ایوان صدر میں منعقد تقریب میں صدر کو سگار پیتے اور پان کھاتے ہوئے بھی دیکھا گیا اور بظاہر انہوں نے یہ تاثر دیا کہ وہ مواخذے کی تحریک سے پریشان نہیں ہیں۔ حکومت کی جانب سے صدر کے مواخذے کے اعلان کے بعد یہ پہلا موقع ہے کہ وہ کسی عوامی تقریب میں نظر آئے۔
آرمی چیف کی شرکت
ایک ایسے وقت میں جب پاکستان میں حکمران اتحاد نے صدر کے مواخذے کی کارروائی شروع کی ہے تو آرمی چیف کی وزیراعظم کی تقریب میں شرکت سے ان قیاس آرائیوں کو تقویت ملتی ہے کہ فوج صدر پرویز مشرف کے ساتھ نہیں۔

صدر نے تقریب سے خطاب میں اپنے مواخذے کے بارے میں براہ راست تو کوئی بات نہیں کی تاہم ملکی سلامتی کی خاطر ٹکراؤ کے بجائے مصالحت پر زور دیا۔ صدر نے ملکی سلامتی کے لیے ’ملٹری اور معیشت کے استحکام‘ کی نئی اصطلاح بھی متعارف کروائی۔
صدر کی گزشتہ رات کی تقریر میں کئی بار دعائیہ فقرے بھی سننے کو ملے جس پر ایک صحافی نے کہا کہ صدر امریکہ، آرمی اور عدلیہ سے مایوسی کے بعد اب اللہ کو کثرت سے یاد کر رہے ہیں۔
صدر پرویز مشرف نے اپنی تقریر میں ملکی استحکام کے لیے فوج اور قوم کے متحد ہونے کو بھی لازمی جز قرار دیا۔ لیکن وزیراعظم کی تقریر میں ملکی استحکام کے لیے حکومت اور عوام کے متحد اور متقق ہونے پر زور دیا گیا۔
bbc

اعلان جنگ علنی رفسنجانی به احمدی نژاد؟واکنش تند و تيز سرمقاله های روزهای سه شنبه و چهارشنبه روزنامه های ايران و کيهان به سخنان اخير آقای رفسنجانی در مشهد نخستين پاسخ آتشبار توپخانه های اصول گرايان به دولتمردی است که اين بار صريح و بی پرده به دولت احمدی نژاد اعلان جنگ داده و در پوشش حمله های تند خود به رییس جمهور اهدافی متفاوت را دنبال می کند.
دفاع آقای رفسنجانی از بخش خصوصی و انتقاد تند او از برنامه های اقتصادی دولت احمدی نژاد در سخنرانی روز دوشنبه او در جمع فعالان اقتصادی استان خراسان رضوی البته تازه نيست.
آقای رفسنجانی، که هنوز به مبانی سياست خصوصی کردن اقتصاد در دوران دوم رياست جمهوری خود پای بند است، بارها دولت احمدی نژاد را به تضعيف بخش خصوصی متهم کرده است.
اما رییس مجلس خبرگان اين بار از رهبر جمهوری اسلامی نيز مايه گذاشت و آغاز دوران تازه ای را در جنگ فرسايشی سه سال گذشته خود عليه احمدی نژاد اعلام کرد.
آقای رفسنجانی گفت: «مقام معظم رهبری در ابتدای فعاليت دولت نهم از ما خواستند مدتی با اين دولت مدارا کنيم، ما هم در اين سه ساله با قوه مجريه مدارا کرديم اما می توانيم بگوئيم اين مدت تمام شده است.»

حمله انتحاری در عراق به کشته شدن ۹ زائر عراقی منجر شد

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از خبرگزاری فرانسه پلیس عراق می گوید که در حمله­ای انتحاری در یک زیارتگاه شیعیان در جنوب بغداد ۹ تن کشته شده اند.
در این حادثه یک زن بمبگذار انتحاری که مواد منفجره را در جلیقه اش پنهان کرده بود خود را در میان انبوهی از جمعیت زائران در شهر اسکندریه در ۶۰ کیلومتری بغداد منفجر کرد.
زائران حاضر در این زیارتگاه برای شرکت در مراسم ولادت امام دوازدهم شیعیان، رهسپار شهر کربلا بودند.

حکم اعدام برای یک فعال کرد در ایرانبه گزارش آزانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی یک فعال سیاسی کرد که از سوی مقامات قضایی به ارتباط با گروه های محارب متهم شده، به اعدام محکوم شده است.
بر اساس گزارشها حبیب الله لطیفی 26 ساله دانشجوی حقوق دانشگاه ایلام است که حدود هشت ماه پیش بازداشت شد.
نعمت احمدی که به همراه صالح نیکبخت، وکالت آقای لطیفی را برعهده دارد به بی بی سی گفت که اتهام موکل آنها "ایجاد رعب، هراس و سلب آزادی و امنیت مردم از طریق بمبگذاری و هواداری از گروه پژاک و تلاش موثر در پیشبرد اهداف آن گروه" اعلام شده است.
آقای احمدی تاکید کرد که آنها در مدت زمان قانونی به رای صادره اعتراض خواهند کرد.
اظهارات نعمت احمدی از وکلای آقای لطیفی -- برنامه جام جهان نما
جمهوری اسلامی اخیرا در مناطق غربی کشور با یک گروه شورشی کرد به نام "حزب حیات آزاد کردستان" (پژاک) در نبرد بوده است. پژاک با گروه شورشی حزب کارگران کرد (پ ک ک) ارتباط دارد.
مقامات قضایی ایران در ماههای اخیر تعدادی از فعالان کرد را بازداشت کرده و اخیرا نیز برای پنج بازداشتی کرد حکم اعدام صادر کرده اند.
مقامات اتحادیه اروپا در اوایل ماه جاری میلادی (اوت) آنچه را نقض حقوق انسانی اقلیت کرد در ایران خواند محکوم کرد و به خصوص خواستار لغو حکم اعدام این پنج فعال کرد شدند.
اتحادیه اروپا در بیانیه ای نوشت که با نگرانی شدید، از صدور حکم اعدام برای فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، علی حیدریان، هیوا بوتیمار و انور حسین پانوهی آگاه شده است.
قوه قضاییه ایران در روز 27 ماه مه صدور حکم اعدام برای فرزاد کمانگر، یک آموزگار کرد، و دو نفر دیگر به نام های علی حیدریان و فرهاد وکیلی را به اتهام "محاربه" تایید کرد.
ایران اتهام این سه نفر را "عضویت در گروه های تروریستی و نگهداری و حمل مواد منفجره" عنوان کرد.
ایران همواره بیانیه های سازمان ها و دولت های خارجی در زمینه نقض حقوق بشر را به عنوان اقدامی سیاسی رد کرده است.
سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر نیز به احکام اعدام اعتراض کرده بودند.

کردان یونیورستی

نبوی
در راستای اینکه به کوری چشم دشمنان اسلام و بالاخص رئیس جمهور، وزیر محترم کشور ‏که تمام استکبار جهانی از جمله دانشگاه آکسفورد و روزنامه نگاران و برخی نمایندگان مجلس ‏و برخی از وبلاگ نویسان اعلام کردند که مدرک ایشان تقلبی است، توانست حکم خودش را ‏از رئیس جمهور بگیرد و وزیر کشور شود، این موفقیت را به این برادر دانشمند تبریک گفته ‏و برخلاف برخی کوردلان بی سواد که چشم ندارند موفقیت های تحصیلی فرزندان متعهد ‏انقلاب را ببینند، ما می خواهیم فواید تقلبی بودن مدرک دکترای آقای کردان را بگوئیم تا کور ‏شود هر آن که نتواند دید.....تازه اسرار دیگری هم شنیده ایم که معتقدیم مشمول مرور زمان و ‏‏"ازاله" شده است.
‏چون وزیر کشور است
اصولا ما از وزیر کشور انتظار داریم انتخابات را جوری برگزار کند که اگر خدای ناکرده ‏مخالفان دولت رای آوردند، بتواند نتایج را بشکلی آبرومندانه تغییر دهد، تا هرکسی نتواند فورا ‏هزار تا عیب و ایراد بگیرد و مدعی شود که در انتخابات تقلب شده است. الآن وزیر کشوری ‏داریم که در مدرک تحصیلی خودش هم تقلب می کند، طبیعی است که چنین وزیر شریفی ‏هرگز نخواهد گفت: اطمینان داشته باشید که انتخابات را سالم برگزار می کنم.‏

اصلاح مدارک جعلی
اعتیاد ، اسارت ،؛ آزادی ،انقلاب


اعتیاد ، اسارت ،؛ آزادی ،انقلاب
و امشب چنان با خون خود می نویسم که دیگر تاب ماندنش در رگ نیست.چنان میریزم اشک که دیگر جای ماندنش در چشم نیست.چنان میگویم از آزادی که دیگر وقت ماندنش در بند نیست.و اینبار از جوانان که ندانسته خود را به چنگال سیاستهای پلید این رژیم گرفتار کرده و نمیدانند که این دژخیمان دام اعتیاد را بر سر آنان گسترانیده اند و اینگونه آنان را اسیر و در بند نه خود بلکه خویش کرده اند و شرائط را از هر لحاظ برای گرایش به این مواد افیونی هموار کرده اند.دیگر جای هیچگونه شبهه نیست که چرا جوانان ما بیکارند ، دیگر جای هیچگونه شبهه نیست که چرا سوداگران مرگ آزادتر از آنند که هستند.دیگر جای هیچگونه شبهه نیست که چرا شرافت جرم است ، خدمت اجباری....آری شرافت جرم است و این همان دلیلی است که رژیم را وادار به سرمایه گذاریهای بس کلان برای خرابی نه آبادانی ، ذلت نه حرمت ، خفقان نه فریاد، اعتیاد نه انقلاب کرده و آنان را بر آن داشته که به فکر توطئه ای برای سلب شرافت و غیرت ملت افتاده و بسوی فردائی عاری از شرافت گام بردارند.چرا که این چنین ملت بیماری نه تنها هیچ گونه قدرتی برای مبارزه و گرفتن حق و شرافتشان ندارند بلکه اندک اندک آنچه از شرافت که برایشان مانده را هم از دست داده و روز به روز در فقر و ذلت غوطه ور شده تا جائیکه خود ، خانه ، زندگی و حتی ناموسشان را برای رفع نیازش به مزایده می گذارد و این حقیقتی است ملموس و آشکار.باید بدانیم که این رژیم و مزدورانش می خواهند پایه های مستحکم شرافت و غیرتمان را با این اسلحه شرف کش اعتیاد بلرزانند ؛ این مخوف ترین سلاحی است که این رژیم آخوندی برای بردگی و به استثمار کشیدنمان مورد استفاده قرار داده و این آسان ترین حربه برای به بند کشیدن هر انسان آزاده ، برای لگذ کردن شرفش ، شکستن غرورش و حتی تجاوز به ناموسش می باشد.بیائیم دیگر به خود دروغ نگوئیم و امروز خود را از این دام رژیم و آن بلای خانمانسوزش برهانیم که فردا دیر است ، بخدا سوگند اگر می دانستیم که چه دُر گرانبهائی را به بهای ناچیز می فروشیم تن به هیچ افیونی نمیدادیم ، تا کی میتوان در بند توطئه های این دیو صفتان بود ؟آیا وقت رهائی نرسیده ؟، وقت آزاد شدن، وقت آزاده بودن، وقت آزاد مردن برای شرف ، غیرت ، دین و ناموسمان؟؟؟آری آنان آزادگی ، غیرت و شرفمان را طلب دارند و اینک تیر گستاخی آنان به حدی از بیحرمتی خویش رسیده که اینبار شرف ، غیرت و ناموسمان را نشان است ولی اذن خدا این را نمی خواهد ؛ جوانان ما برخاسته اند یک تن در برابر هزار تن ، یک تیر در برابر هزار تیر ، یک اسلحه در برابر هزار اسلحه و یک مرد در برابر هزار نامرد و پیروز و اینک یاری شما را می طلبیم ، شما غیور مردان که اگر به دام اعتیاد گرفتار نباشید تنها یک نفر از شما سینه هزاران جلاد خون آشام را که به جرم شرافت ، غیرت و حق مسلممان سینه برادران را می درانند ، بدرانیم.شما غیور مردان آزادیخواه که صبرتان از ظلم این دژخیمان زمان به لب رسیده و برای کاهش درد درون ، ندانسته در دام این نامردان گرفتارید.خود را رها کنید و آزاده باشید و خاک و خود و آینده تان را خود رقم زده و سرزمینمان را از چنگال بی عدالتیها ، ظلم و بی هویتی نجات دهید و آزادگی را برای خود به ارمغان بیاورید.باشد آن روز که در بند نباشیم
یارمحمد زهی-خاش
yarmohamadzehii@yahoo.com

افزایش ازدواج موقت در کشور

به گزارش آزانس خبری تفتان به نقل از ایونا یک مدرس علوم فقهی و حقوقی معتقد است ازدواج های موقت به شدت در کشور در حال افزایش است و این امر می تواند تبعات و آسیب های اجتماعی بسیاری به دنبال داشته باشد .
دکتر حسین امیدی خواه در گفتگو با خبرنگار ما گفت : با توجه به اینکه ازدواج موقت با عرف جامعه ما همخوانی ندارد و ثبت آن در شناسنامه می تواند برای مردان مشکل ساز شود، بنابراین در اغلب موارد چنین ازدواج هایی به ثبت رسمی نمی رسد .
وی تصریح کرد: در حال حاصر بسیاری از دفاتر به صورت غیر رسمی با هزینه ای اندک ازدواج موقت را در برگه هایی خاص درج می کنند و مدارک خاصی نیز برای این امر نیاز نیست و این عوامل باعث شده تا مردان دیگر تمایلی برای ثبت این ازدواج ها نداشته باشند .
این استاد دانشگاه به وضعیت فرزندانی که از نتیجه این قبیل ازدواج ها متولد می شوند اشاره کرد و گفت: وضعیت این قبیل کودکان در هاله ای از ابهام قرار دارد و اکثر آنان از همان سالهای ابتدایی زندگی با مشکلات فراوانی روبرو می شوند .
وی آمارهای اعلام شده در خصوص ازدواج موقت را غیر واقعی دانست و افزود : آنچه که از سوی مراجع رسمی در ارتباط با ازدواج موقت اعلام می شود به هیچ عنوان صحت ندارد چرا که درصد بالایی از این ازدواج ها به ثبت نمی رسد و فقط در برگه ای درج می شود .
وی خاطرنشان کرد : معضل ازدواج های موقت هر سال رو به افزایش است و این در حالی است که راهکاری برای جلوگیری از افزایش این پدیده در جامعه ارائه نمی شود و به طور حتم ادامه این روند ، افزایش آسیب های اجتماعی را در جامعه به دنبال خواهد داشت .

پایان روزهای خوش ژنرال بازنشستهقانون‌گذاران پاکستانی روز دوشنبه از پرویز مشرف ضمن متهم کردن پرویز مشرف، رییس‌جمهور پاکستان به سوء مدیریت از او خواستند تا هرچه سریعتر از سمت خود استعفا دهد.
بحران سیاسی پاکستان در شرایطی وارد مرحله‌ای بسیار حساس شده است که شاهدان از بمباران منطقه قبیله‌نشین در نزدیکی مرز با افغاستان توسط ارتش پاکستان گزارش داده‌اند. این بمباران باعث کشته شدن چندین نفر و همچنین آواره شدن هرازان نفر دیگر شده است.
طرح استیضاح پرویز مشرف، رییس‌جمهور پاکستان در مجمع ایالتی پنجاب دیروز مورد بررسی قرار گرفت و 321 نفر در برابر تنها 25 نفر قطعنامه‌ای را در حمایت از استیضاح او به امضا رساندند. این در حالی است که 35 نفر از اعضای حزب مسلم لیگ شاخه قائد اعظم، حزبی که برای حمایت از مشرف تشکیل شده است هم علیه او رای دادند.

۱۳۸۷ مرداد ۲۳, چهارشنبه

بی خبری از وضعیت مسعود کردپور، معلم و فعال مدنی

یک هفته از بازداشت مسعود کردپور معلم و فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی در بوکان و انتقال وی به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر می‌گذرد، اما هنوز خانواده ایشان به علت عدم پاسخ‌گویی مسئولان موفق به کسب اطلاع از وضعیت وی نشده‌اند و در این مدت نیز امکان تماس یا ملاقات با وی را نداشته‌اند.
به گزارش خبرگزاری امیرکبیر آقای کردپور فعالی شناخته شده می‌باشند که بیش‌تر در حوزه مطبوعات و مسائل حقوق بشری به ویژه در امر اطلاع رسانی فعال بوده‌اند و پیش از این نیز به خاطر فعالیت‌های اجتماعی و صنفی خود سابقه‌ی بازداشت و تبعید را داشته‌اند.
در این باره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ابراز نگرانی خود را از شدت گرفتن برخوردهای دستگاه‌های امنیتی و قضایی با فعالان مدنی بیان داشته و اعتراض خود را نسبت به دستگیری مسعود کردپور و همچنین ادامه‌ی بازداشت دو شهروند بندرعباسی به نام‌های ‌سما و حبیب بهمنی اعلام میدارد و خواستار آن است تا هر چه سریع‌تر امکان آزادی این فعالان در بند فراهم گردد.
گفتنی است ‌سما و حبیب بهمنی که به عنوان فعالان حقوق بشر با سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نیز همکاری داشته‌اند و ماه گذشته جهت دیدار با خانواده فرزاد کمانگر و پیگیری وضعیت ایشان به کردستان سفر کرده بودند، در تاریخ دوم مردادماه در کامیاران دستگیر گردیده و پس از گذراندن بیش از دو هفته بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج اخیراً به زندان عمومی این شهر منتقل شده‌اند.

هشت زندانی عقیدتی کرد محکوم به اعدام

کمپین توقف؛ شبکه حقوق بشر کرد:
با صدور حکم اعدام برای حبيب الله لطيفی دانشجوی کرد سنندجی، تعداد محکومین عقیدتی کردستان که به اعدام محکوم شده اند، به 8 نفر رسید.
حبيب الله لطيفي، 26 ساله، اهل سنندج و دانشجوي حقوق دانشگاه ايلام می باشد که از مهرماه سال گذشته بازداشت به سر می برد. نامبرده به اتهام محاربه از طریق همکاری با احزاب اپوزیسیون کردی، روز گذشته از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم گردید. گفتنی است این حکم تا کنون به دکتر نعمت احمدی وکیل ایشان ایلاغ نشده است.
در زمان بازداشت حبیب الله لطیفی در بازداشتگاه اطلاعات سنندج، وی چندین بار در اثر شکنجه های اعمال شده دچار خونریزی های داخلی شد که در بعضی موارد موجب بی هوشی وی و انتقال نامبرده به بیمارستان گردید، طوری که در چند مرحله در بیمارستان توحید و بیمارستان تامین اجتماعی سنندج بستری شد.
با احتساب حکم اعدام حبیب الله لطیفی، هم اینک 8 زندانی عقیدتی محکوم به اعدام در کردستان وجود دارند.
1- عدنان حسن پور(روزنامه نگار)، 2- هیوا بوتیمار(فعال مدنی و روزنامه نگار)، 3- فرزاد کمانگر(فعال مدنی و حقوق بشر)، 4- انور حسین پناهی(معلم و فعال مدنی)، 5- فرهاد وکیلی(فعال مدنی)، 6- علی حیدریان(فعال مدنی)، 7- ارسلان اولیایی(فعال مدنی)، 8- حبیب الله لطیفی(دانشجو و فعال مدنی).

هشدار نماينده ولی فقيه در سپاه استان هرمزگان به اهل سنت اين منطقه

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از سنی نیوز:روزنامه کيهان ، از هشدار نماينده ولی فقيه در سپاه استان هرمزگان به اهل سنت اين منطقه خبر داده است.به نوشته اين روزنامه حجت الاسلام علی محمدی گفته « در برخی مجالس و محافل مذهبی و عرفانی با عنوان اهل سنت ، حرف های ضدقرآن زده می شود که به هيچ وجه شان اهل بيت نيست. »وی همچنين برخی از سخنرانی های اهل سنت استان هرمزگان را « شيطانی » خوانده و گفته«سخنانی که خارج از احکام و دستورات خدا ، قرآن و اهل بيت باشد و در ذهن مخاطب شبهه ايجاد کنند ،اين سخنان حرف های شيطانی است. »کيهان به نقل از نماينده ولی فقيه در سپاه پاسداران هرمزگان نوشته « انسان نبايد هر خبر تاييد نشده و بدون حساب و کتاب را بيان و گوش کند. »

سنی آنلاین فیلتر

سنی آنلاین فیلتر
مدیر سنی آنلاین در بازداشت

چند روزی میشود که بزرگترین ومهمترین پایگاه اهل سنت ایران که وابسته به حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان هست فیلتر شده حالا به چه دلیل خدا می دونه . در کشوری اسلامی که قشرمظلوم اهل سنت آن ازهیچ یک ازرسانه های ملی نظیر صدا وسیما بهره مند نیستند در چنین وضعیتی مطئنا این پایگاه نقش بسیار مهمی در اطلاع رسانی بموقع ایفا می کند .
وبگاهی که انسانهای مشتاق بسیاری را که دوستدار صلح و دوستی هستند را به خود جلب کرده روزانه هزاران انسان مشتاق و دوستدار صلح ودوستی از سراسر جهان برای با خبر شدن از اوضاع اهل سنت ایران به این پایگاه سر می زنند به طرز بسیاردردآوری مسدود گردیده و مدیر آن نیز پس از احضار به دادگاه به بازداشتگاه ویژه روحانیت منتقل گردیده . آیا چه چیزخلاف قانونی در این سایت درج شده است ومدیر آن یعنی حضرت مولانا احمد نارویی حفظه الله به چه دلیل به دادگاه احضار وبازداشت گشته اند .
امید است که هر چه زودتر ایشان و همه علما عزیز در بند آزاد گشته و با آزاده گی و با عزت و سربلندی بیش از پیش به آغوش مردم و جامعه خاموش ولی بیدار اهل سنت باز گردند و فیلتر هم از وبگاه اهل سنت ایران بر چیده شود .
صمیم بلوچ

فراموشت نخواهیم کرد یعقوب جان

یعقوب مهر نهاد مدیر انجمن جوانان صدای عدالت پس از مدتها شکنجه در بازداشتگاههای مخوف به اعدام محکوم شد به باور بسیاریها یعقوب هرگز به دادگاه ساختگی که دیگر جوانان بلوچ در آنجا بصورت نمایشی برده میشوند هم منتقل نشده بود. یعقوب عزیز به جرم بیان حقایق به اعدام محکوم شد اعتراضات فراوان بلوچهای داخل و خارج از بلوچستان به اضافه صدور چند بیانیه از طرف سازمان عفو بین الملل فقط توانست حکم اعدام او را به تعویق بیندازد.یعقوب پس از مدتها از حکم اعدامی که برای او صادر شده بود و در حالیکه یاد او اندکی در ذهن دوستداران آزادی کم رنگ شده بود ناگهان به دار آویخته شدخبر شهادت مظلومانه این استوره مبارز یک بار دیگر بلوچستان را به سوگ فرو برد.اما دوستداران او فقط به بلوجستان محدود نمیشدند مبارزه آشکار او علیه ظالمان باعث شده بود که دوستداران آزادی در بسیاری از کشورهای جهان پس از دستگیری او به جمهوری اسلامی معترض باشند.جمهوری اسلامی که بزرگترین گورستان را در تاریخ ایران برای فعالان مدنی ساخته است این بار هم به اعتراضات جهانی بی توجه بود.به هر جهت یعقوب یک بلوچ واقعی که حس نوعدوستی او به قیمت جان عزیزش تمام شد از میان ما رفت اما یاد و خاطره او برای همیشه در اذهان عمومی ماندگار خواهد بود.
روحش شاد و راهش پر رهرو باد
بلوچ گپ

حبيب الله لطيفي دانشجوي (اهل سنت) سنندجي به اعدام محکوم شدحبيب الله لطيفي دانشجوي حقوق دانشگاه ايلام ، 26 ساله و ساکن سنندج که در مهرماه سال گذشته بازداشت گرديد بود به اعدام محکوم گرديد اين دانشجوي سنندجي 26 ساله و فعال مدني که سابقه عضويت در جمعيتهاي مدافع حقوق بشر را نيز داراست متهم به هواداري از گروه محارب گرديده است ، حکم صادره روز جاري به آقاي نعمت احمدي وکيل مدافع نامبرده ابلاغ گرديد، شايان ذکر است آقاي لطيفي در زمان بازداشت خود و در اداره اطلاعات شهر سنندج مورد بدرفتاري و شکنجه قرار گرفته است به طوريکه وي به خونريزي کليوي و ناراحتي ريوي مبتلا گرديد و همچنين بيماري برونشيتي که نامبرده از کودکي مبتلا و در آستانه بهبودي قرار گرفته است مجددا در شرايط سلول انفرادي رو به وخامت گرائيده است. نامبرده مدتي را بر اثر شکنجه هاي وارده در بيمارستان تامين اجتماعي سنندج بستري گرديده بود. با صدور حکم اعدام حبيب الله لطيفي در طي روزهاي اخير فعالان سياسي و مدني محکوم به اعدام شده در کردستان به سه تن افزايش يافت دو محکوم ديگر انور حسين پناهي و ارسلان اوليايي نام دارند. مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران

ديده بان حقوق بشر بلوچستان: براي آزادي اعضاي دربند "انجمن جوانان صداي عدالت سيستان و بلوچستان" تلاش کنيم

ديده بان حقوق بشر بلوچستان: براي آزادي اعضاي دربند "انجمن جوانان صداي عدالت سيستان و بلوچستان" تلاش کنيم
انسانهاي آزاديخواه و بشردوست , همانطور که در گزارشات آمد رژيم جمهوري اسلامي يعقوب مهرنهاد وبلاگ نويس و مدير انجمن صداي عدالت را بدون برخورداري از حق دفاع و محاکمه اي عادلانه و عليرغم اعتراضات و تلاشهاي گسترده جهاني بدار آويخت
آقای "يعقوب مهرنهاد" بهمراه تنی چند از اعضاي انجمن در ارديبهشت سال 1386پس از برگزاری يک جلسه پرسش و پاسخ با حضور تعدادي از مسئولين استان درشهر زاهدان توسط مامورين اطلاعات در دفتر اين انجمن دستگیر شدند.
تعدادي از آنها
(1- ابراهيم مهر نهاد برادر نوجوان يعقوب مهر نهاد 2- فضل الرحمن چهراس ۱۶ ساله 3- اسد الله شه بخش 4- عبدالله سالارزهي) بعد از هفتاد روز بازداشت آزاد , در اسفند سال گذشته در ارتباط با انعکاس جهاني حکم اعدام يعقوب و نحوه محاکمه وي (بدون حضور خانواده و وکيل) برای دومين بار دستگير و بعد از گذشت شش ماه هنوز در بازداشت بسر ميبرند
گفتنيست که نیروهای وزارت اطلاعات استان براي اينکه بتواند خانوادههاي دستگير شدگان را از ارتباط با وکلاي سرشناس و فعالين حقوق بشري برحذر دارند از ترفندهاي مختلفي استفاده کرده و ميکنند
از همان اول دستگيري به دستگيرشدگان اتهامات سنگيني نظير "همکاري و يا عضويت" با گروههاي مسلحي چون "جنبش مقاومت مردمي ايران" (جندالله سابق) ميزنند . با اين هدف که کسي جرات حمايت از آنها را نداشته باشد و همچنين ميخواهند به وکلاي محل بفهماند که تقبل پرونده هاي مذکور باعث واکنش سخت وزارت اطلاعات خواهد شد
مواردي هم پيش آمده که مامورين وزارت اطلاعات استان از قبل با همه وکلاي استان تماس گرفته و اخطار داده بوده که متهمين "مشخصي" را بعنوان موکل خود نپذيراند-وزارت اطلاعات در خصوص پروندههاي دو مدرس ديني (
مولوي عبدالقدوس ملازهي و مولوي محمد يوسف سهرابزهي) چنين برخورد کرده بود و متاسفانه آنها بدون دسترسي به وکيل به اعدام محکوم شدند
و حتي با تهديد و وعده هاي توخالي و اظهاراتي چون "دخالت وکلاي سرشناس باعث پيچيدگي و بغرنجتر شدن پرونده خواهد شد" نزديکان متهمين را از ارتباط با وکلا و فعالين حقوق بشري باز ميدارند
ما فعالين "ديده بان حقوق بشر بلوچستان" بر اين باوريم که اينچنين برخوردهاي با نزديکان دستگيرشدگان و بويژه دستگيرشدگان مذکور باعث نقض حقوقي وبشري آنها و باعث بيخبري جامعه مدني و مجامع بين اللملي از وضعيت آنها شده است و بيم آن ميرود که اين افراد هم مانند يعقوب مهرنهاد در سکوت و بيخبري به حکمهاي ناعادلانه اي محکوم شوند
لذا از همه سازمانهاي فعال حقوق بشري , سازمان عفو بين اللمل , شما انسانهاي آزاديخواه و هموطنان آزاده تقاضا داریم که براي آزادي و حفظ سلامت و تامین امنیت جانی اين افراد اقدام فوري نمائيد
بايد يادآوري شود که اعضاي انجمن جوانان صدای عدالت با اخذ اعتبارنامه از سازمان ملی جوانان کشور همواره طرفدار مبارزه سياسی, فرهنگي مسالمت آميز بوده و سابقه فعالیتهای قانونمند و شفافی داشته است.
ديده بان حقوق بشر بلوچستان-سوئد/ راديو بلوچي اف ام
چهارشنبه، 23 مرداد ماه 1387 برابر با 2008-08-13
http://bhrw.blogspot.com/

۱۳۸۷ مرداد ۲۲, سه‌شنبه

تصویرحاجی نورمحمد شهلی بر که در کویته پاکستان توسط مزدوران رژیم به شهادت رسیدند


دولت آمریكا پنج شركت دیگر رژیم تهران را تحریم کرد

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، وزارت خزانه ‌داری آمریكا روز سه ‌شنبه اعلام كرد كه پنج شركت دیگر رژیم تهران را مورد تحریم قرار داده است.
به گفته معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم، این شركتها در برنامه ‌های هسته ای و موشكی رژیم تهران فعال هستند.
استوارت لوی در بیانیه ای گفت رژیم تهران از این شرکتها برای پیشبرد اهداف خطرناک هسته ای خود استفاده کرده است.
همزمان هانس گرت پوترینگ، رئیس پارلمان اروپا گفت نیات رژیم تهران در مورد برنامه هسته ای مشكوک است و چه بسا این رژیم در پی تولید سلاح هسته ای است.
از سوی دیگر محسن رضایی، سرکرده سابق سپاه پاسداران و دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت رژیم در گفتگو با خبرگزاری ایسنا بر ادامه فعالیتهای هسته ای تاکید کرد و گفت به نظر من نباید ایستادگی سی ساله را به یک شكلات فروخت.
محسن رضایی با نگرانی گفت ماههای آینده مهم و حساس هستند.

تلویزیون بی بی سی: نفرت مردم گرجستان از روسیه

به گزارش آژانس خبری تفتان شبکه تلويزيوني بي بي سي در گزارشی از تفلیس گفت روسيه مدعي است عمليات نظامي را در گرجستان متوقف کرده اما همچنان به حملات لفظي خود علیه مقامات این کشور ادامه مي دهد. اين در حالي است که مردم گرجستان برغم شکست در اين جنگ همچنان وحدت ملي خود را حفظ و از ميخائيل ساکاشويلي رئيس جمهور کشورشان حمايت مي کنند.
سه شنبه شب به دنبال اعلام آتش بس هزاران نفر در مرکز تفليس پايتخت گرجستان در حمايت از ميخائيل ساکاشويلي گردهم آمدند. با آنکه ساکاشويلي به قمار بزرگي دست زد که با باخت همراه بود، با اين وجود هزاران نفر از مردم کشورش با چشمان اشکبار اطراف رئيس جمهور خود حلقه زدند تا ضمن بيان نفرت خود از عمليات سرکوبگرانه روسيه بار ديگر حمايتشان را از وي اعلام دارند.
گرچه اينک جنگ پايان يافته اما شايد از نظر سياسي زمان خطرناکي براي دولت ساکاشويلي به خاطر محاسبه غلط او به منظور بازگرداندن اوستياي جنوبي باشد اما ساکاشويلي چنين اعتقادي ندارد که آغازگر جنگ بوده است.
ساکاشويلي مي گويد، درپي تجاوز تانک هاي روسيه به خاک گرجستان او فرمان مقابله با آنها را صادر کرد و اغلب مردم گرجستان نيز اعتقاد دارند روسيه متجاوز است و آبخازي و اوستيا به آنها تعلق دارد.
تلویزیون بی بی سی در پایان این گزارش گفت در اين جنگ تنها گرجستان تاوان نداد بلکه روسيه هم به سهم خود بايد تاوان پس دهد و آن تيره شدن روابط مسکو با غرب است.

لهستان: روسيه یکبار دیگر چهره واقعی خود را به همه نشان دادبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از خبرگزاري فرانسه از لاهه،‌ دادگاه بين المللی لاهه سه شنبه شب اعلام کرد دولت گرجستان از روسيه به جرم پاکسازی قومی به این دادگاه شکايت کرده است.
همزمان دادگاه حقوق بشر اروپا نیز به روسيه توصيه کرد تا از دست زدن به هرگونه اقدامي که زندگي و سلامت افراد غير نظامي را در گرجستان به خطر مي اندازد، خودداري کند.
از سوی دیگر وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد روسيه بايد عمليات نظامي در گرجستان را بلافاصله متوقف سازد.
کاندوليزا رايس گفت مي خواهم به وضوح اعلام کنم که ایالات متحده از حاکميت گرجستان حمايت مي کند و ما از دولت گرجستان که به شيوه دموکراتيک انتخاب شده است و همچنين مردم اين کشور حمايت مي کنيم.
وزير امور خارجه آمريکا همچنین گفت که همتای فرانسوی وی برنارد کوشنر از پيشرفت مذاکرات اتحاديه اروپا با روسیه در تماس تلفني با وزيران امور خارجه گروه هفت گزارش داده است.
در همین حال روسای جمهور پنج کشور سابق بلوک شرق، اوکراین، لهستان و سه کشور بالت (استونی، لتونی و لیتوانی) که برای ابراز همبستگی با دولت گرجستان به تفلیس رفته اند به شدیدترین شکل ممکن عملیات نظامی روسیه در گرجستان را محکوم کردند.
رئیس جمهور لهستان در جمع مردم گرجستان که در تظاهرات تفلیس شرکت کرده بودند، گفت دوران زورگويی که در گذشته در این منطقه شاهد آن بودیم، به پایان رسیده است.
وی گفت برخی همسایگان ما هنوز مانند دوران گذشته تصور می کنند که دیگران باید تحت امر آنان باشند، ولی آن دوران خاتمه یافته است.
وزير امور خارجه لهستان نیز در جمع خبرنگاران گفت سفر ما نشان دهنده همبستگي ما با مردم گرجستان است که قرباني تهاجم روسيه هستند.
وي تاکيد کرد روسيه يکبار ديگر چهره واقعي خود را به همه نشان داد.همزمان در واشنگتن اعلام شد ایالات متحده مخالفت خود را با مانور مشترک روسیه و ناتو که قرار است هفته آینده برگزار شود، ابراز کرده و گفته است به علت اقدام نظامی روسیه در گرجستان حاضر به شرکت در این مانور نیست.
در همین حال اعلام شد رئيس جمهور روسيه با شش شرط به عنوان اساس صلح با گرجستان موافقت کرده است.
اين شش شرط که به صورت شش بند در ملاقات با رئيس جمهور فرانسه مطرح و مورد توافق دو طرف قرار گرفت به قرار زير است:
1- گفتگوهاي بين المللي بايد براساس وضع دو استان جدايي طلب اوستياي جنوبي و آبخازيا در گرجستان صورت گيرد.
2- طرف هاي درگير بايد توسل به زور را محکوم کنند.
3- بايد در اقدامات نظامي توقف صورت گيرد.
4- دسترسي به کمک هاي بشردوستانه بايد بدون هيچ مانعي صورت گيرد.
5- نيروهاي گرجي بايد به مواضع هميشگي خود بازگردند.
6- نيروهاي روسي بايد به مواضع خود پيش از درگيري ها بازگردند.
آخرین گزارشها حاکیست که رئیس جمهور گرجستان پس از دیدار و گفتگو با همتای فرانسوی خود در تفلیس خواهان قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در باره طرح صلح پیشنهادی فرانسه شده است.

سيل 150 روستاي بلوچستان را 5 روز خاموش نگه داشتبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از آژانس ایران خبر در پي سيل اخير و طغيان رودخانه سرباز بلوچستان خسارات زيادي به سيستم برق رساني روستاهاي حاشيه رود وارد شد به صورتي که پس از گذشت 5 روز همچنان برق 150 روستاي شهرستان سرباز و راسک قطع مي باشد. باران هاي فصلي که اواخر هفته گذشته باعث غافلگيري مردم بلوچستان شد پس از به جا گذاشتن خسارات سنگين پايان پذيرفت. اما با توجه به بي کفايتي مسئولان در رسيدگي به مناطق خسارت ديده طبق روال معمول ، تا کنون هيچ اقدامي از سوي مسئولان استان جهت رسيدگي به حادثه ديدگان انجام نشده است و منطقه در شرايط وخيم بهداشتي و غذايي به سر مي برد.

هفته ای 3 اعدام در زندان مرکزی یزدبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از آژانس ایران خبر به طور میانگین هفته ای 3 اعدام در زندان مرکزی یزد صورت می گیرد.

به گزارش خبرنگار ما این در حالی است که گفته می شود در هفته گذشته 15 زندانی به طور دست جمعی در این زندان اعدام شده اند. این گزارش می افزاید : اکثریت این اعدامی ها را افراد زیر 28 سال تشکیل می دهند. گفتنی است دولت در استان یزد افراد مختلف را تحت عنوان اراذل واوباش را دستگیر و روانه زندان می نماید.

تقلب کردان


جندالله: دو گروگان ایرانی را تیرباران کرده ایمبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از رادیو فردا گروه جندالله با انتشار اطلاعيه ای که شبکه تلويزيونی العربيه آن را پخش کرد از قتل دو تن از گروگان های ايرانی اسير خود و ربودن سه پاسدار ديگر خبر داد.
اين گروه که در استان سيستان و بلوچستان فعاليت نظامی دارد در اطلاعيه خود گفته است: «روز يکشنبه، ۲۰ مردادماه، دو پاسدار قرارگاه سراوان را به نام های حسن صفری و احمد کيوان لو تيرباران کرده است.»
به گفته جندالله، تاکنون ده تن از سربازان ايرانی به اسارت گرفته شده را به دليل آنچه که اين گروه «عدم مذاکره تهران با آنها» عنوان شده، به قتل رسانده است.
گروه یاد شده اواخر خردادماه سال جاری با حمله به يک پاسگاه مرزی ايران در بخش سراوان استان سيستان و بلوچستان ۱۶ سرباز را به گروگان گرفت.
جندالله که از سوی عبدالمالک ريگی هدايت می شود تهديد کرده است در صورتی که به خواسته های آنها ترتيب اثر داده نشود، شش سرباز ديگر در اسارت خود را خواهند کشت.
جندالله خواهان آزادی ۲۰۰ عضو اين گروه از زندان های ايران هستند که در ميان آنها نام برادر عبدالمالک ريگی نيز به چشم می خورد.
پيشتر معاون امنيتی وزارت کشور جمهوری اسلامی به شدت قتل گروگان های ايرانی را تکذيب کرده بود ولی عباس محتاج در تازه ترين اظهار نظر خود اعلام کرد که «اين خبر نه تاييد می شود و نه تکذيب.»
جمهوری اسلامی ايران در واکنش به اين گروگانگيری اعلام کرده است، به هيچ وجه به درخواست های اين گروه برای آزادی زندانيان وابسته به آنها پاسخ مثبت نخواهد داد. تهران جندالله را سازمانی تروریستی معرفی کرده است.
در بخش ديگری از اطلاعيه گروه سنی مذهب جندالله به ربودن سه پاسدار ديگر اشاره شده که اسامی آنها «سرهنگ بهنام محمدی»، «سرگرد اسماعيل دهدار» و «محمود فلاح گلچين» اعلام شده است. جندالله می گويد که اين افراد پس از بازجويی و محاکمه، اعدام خواهند شد.
مقام های جمهوری اسلامی هنوز خبر ربودن اين افراد را تاييد نکرده اند.
پيشتر، معاون امنيتی وزارت کشور جمهوری اسلامی به شدت قتل گروگان های ايرانی را تکذيب کرده بود ولی عباس محتاج در تازه ترين اظهار نظر خود اعلام کرد که «اين خبر نه تاييد می شود و نه تکذيب.»
پنجشنبه گذشته، عبدالمالک ريگی، در گفت و گو با شبکه العربيه گفت که گروه وی تمايل دارد با دولت ايران وارد گفت وگو شده و در صورت برخورداری از حقوق خود، به عنوان يک حزب سياسی به فعاليت ادامه دهد.
وی به اين شبکه تلويزيونی وابسته به دولت عربستان گفت: «اگر به ما اجازه داده شود که به طور کامل از حقوق خود برخوردار باشيم، ما مايليم که سلاح خود را بر زمين بگذاريم و وارد زندگی سياسی بشويم.»
عبدالمالک ريگی همچنين گفته است که گروه جندالله در صدد است تا برای دفاع از «حقوق اهل تسنن» عمليات خود را به مناطق ديگر ايران از جمله تهران گسترش دهد.
جمهوری اسلامی هنوز به اين درخواست واکنشی نشان نداده است ولی تهران پيشتر هر گونه مذاکره و يا معامله با جندالله را رد کرده بود.
گروه جندالله، از سال ۱۳۸۴ تاکنون در استان های سيستان و بلوچستان و کرمان واقع در جنوب شرقی و مرکز ايران، دست به چند مورد عمليات خشونت بار زده است که در جريان آنها دهها نفر کشته شده اند.

حبيب الله لطيفی دانشجوی سنندجی به اعدام محکوم شد

حبيب الله لطيفي دانشجوي حقوق دانشگاه ايلام و ساکن سنندج که در مهرماه سال گذشته بازداشت شده بود به اعدام محکوم گرديد.
اين دانشجوي سنندجي 26 ساله و فعال مدني که سابقه عضويت در جمعيتهاي مدافع حقوق بشر را نيز داراست متهم به هواداري از گروه های محارب گرديده است.
حکم صادره روز جاري به آقاي نعمت احمدي وکيل مدافع دانشجوی سنندجی ابلاغ گرديد.
شايان ذکر است آقاي لطيفي در زمان بازداشت خود و در اداره اطلاعات شهر سنندج مورد بدرفتاري و شکنجه قرار گرفته است به طوريکه وي به خونريزي کليوي و ناراحتي ريوي مبتلا گرديد و همچنين بيماري برونشيتي که نامبرده از کودکي به آن مبتلا و در آستانه بهبودي قرار گرفته بود مجددا در شرايط سلول انفرادي رو به وخامت گرائيده است.
این دانشجوی سنندجی مدتي را بر اثر شکنجه هاي وارده در بيمارستان تامين اجتماعي سنندج بستري بود.
با صدور حکم اعدام حبيب الله لطيفي در طي روزهاي اخير فعالان سياسي و مدني محکوم به اعدام شده در کردستان به سه تن افزايش يافت.
دو محکوم ديگر انور حسين پناهي و ارسلان اوليايي نام دارند.

عکس کردان با ۲ همکلاسیش در دانشگاه آکسفورد


وبلاگ تک تیر: امروز وزارت کشور با ارسال عکس دوران تحصیل کردان و دو همکلاسی نام آشنایش به تمام اتهامات نسبت داده شده به وزیر محترم کشور پایان داد.

سفیر پاکستان به مجلس فراخوانده شد

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از خبرگزاری فارس مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سفیر پاکستان برای بیان اعتراض مجلس نسبت به عدم برخورد قاطع دولت پاکستان با اقدامات اشرار و ضدانقلابیون علیه ایران به مجلس فراخوانده شد.
کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در مجلس در گفت‌گو با خبرنگار امورمجلس خبرگزاری فارس با اشاره به جلسه صبح امروز این کمیسیون گفت: منوچهر متکی وزیر امور خارجه جهت پاسخ به سئوال حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان مبنی بر اینکه چرا دولت پاکستان قانون استرداد مجرمین را اجرا نمی‌کند و پاکستان مامن و پایگاه ضد انقلاب و اشرار شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر شد، گفت: آقای متکی در پاسخ به این سئوال گزارشی از روند پیگیری‌ها در دستگاه سیاست خارجی ارایه کرد و گفتند که موضوع مرزهای شرق کشور همواره در دستور کار وزارت امور خارجه است و معمولا در هر ملاقاتی با هر یک از مقامات پاکستانی مساله مرزهای شرقی را پیگیری می‌کنیم.
وی اضافه کرد‌: ‌آقای متکی توضیح داد که اقدام دولت پاکستان هیچگاه برای ما قابل توجیه نیست و ما اعتراض سریع خود را نسبت به این اهمال و عدم برخورد قاطع اعلام کردیم.
مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: وزیر خارحه در ادامه گفت که ‌ما با جدیت تمام موضوع را در دستور کار خود قراردادیم و پیگیری می‌کنیم.
جلالی افزود: ‌در ادامه جلسه نماینده زاهدان با تاکید بر ادامه پیگیری‌ها و ارایه گزارش کار توسط مسئولین از توضیحات وزیر قانع شد.
نماینده شاهرود در مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه مقرر شد سفیر پاکستان به مجلس فراخوانده شود و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مراتب اعتراض مجلس نسبت به عدم برخورد قاطع دولت پاکستان با اشرار را به وی متذکر شود.

دروگسايت زمانه لکتگ که «مهرنهاد قرار بود شاخه فرهنگی جندالله را راه بیندازد। په درستين بلوچان المنت که اي تبليغ جمهوري اسلامي انت تنکه مردما آرام بکنت که مهرنهاد بيکناه پاهو ديگ نبوت। يکي چه آئي تهمتان شي بوتگ که آئي ريگي گونا گند و نند کوتگ। مني جست شي انت که اگن گند و نند ريگي گونا همي سادگي بوتين گولا تنيدي دولتي جاسوسان گون آئي ديدار نکوتگت ئو آئي گرگ نبوتگت؟؟؟ آيا جاسوس کمنت؟؟؟ شکرخدا ريگي وتي امنيتي فکر هستنت ئو اي سادگي وتا پيش نداريت। رند چه اشي اگن هم اي ديدار ببوتين که حکي اعدام نهنت. ما بلوچان وتي شهيدانا فرشته نزانين ئو آيانا پرستش نکنين ،جمهوري اسلامي دابا.
شهيد مهرنهاد ورنائي ات که دلي ملت بلوچي خاطر جت،ائي هم انساني ات ئو انسان خطاکارنت ئوبلکن درو بلوچ هم آئي همفکر نبوتگن بلي دولت بزانتن که ما اي دروگانا کبول نکنين چونکه مهرنهادي خط پيسر چه آئي بنديگ کنگ په درستان روشن بوتگ ئو ما نشموشتگ.ما آئي راها ديما برين ئو هچ بر نشموشين که شهيد بيگناه چه ما گرگ بوت
/

این دیار کجاست؟

نوشتن را شاید سودی نباشد ولی می نویسم که گویند ناپلئون بناپارت گفته که وقتی می بینم که پایه های حکومتم به لرزه افتاده در می یابم که ضرور نویسنده ای قلم بدست گرفته است.
می نویسم از مظلومیت مردم صبورم، از مردم غیورم، از مردمی که در طول اعصار نشان داده اند که مطیع هیچ جباری نخواهند بود و هر از گاه بندهای اسارت و زبونی ظالمان را درهم شکسته ونشان داده اند که براستی آزاده اند و مطیع آزادگی.
از دلیرمردمان بلوچ می نویسم که لرزه برپیکر استبداد سیاه خمینی انداخته و خواب آرام آنان را به کابوسی وحشتناک بدل داده اند ، از غیور سرمچارانی می گویم که در تلاشند هرزه های داخلی و بیگانه را از مقدس زمین بلوچ بزدایند از کسانی که در آبیاری درخت آزادی دیارشان در دادن خون خویش لحظه ای درنگ نکرده اند از سرزمینی سخن می گویم که فرصت طلبان را بر خیال باطلشان ناکام نموده است ،از مادرانی که فرزندانشان را به پاسداری موطن گماشته که دست اهریمنان درون و برون را کوتاه گردانند ، از خواهرانی که نه تنها دوری برادر را تحمل نموده بلکه خود نیز مبارز پیشه اند ،از همسرانی که دوشادوش همسر راهی وادی عشقند ،از برادرانی که اگر برادر از راه مبارزه باز ماند خود را وقف آزادی می کنند،
آری این دیار بلوچستان است دیار مردم مومن و سلحشور بلوچ ، دیار سالارمردان و شیرزنان ، دیار شهدای گلگون کفنی همچون اسدالله ها ، یاسرها ، بهزادها، صلاح الدینها ، دیار نازنین سرمچاران شهیدی مثل سیف الله ها ،و صدها و هزاران عمران ،احمد و اسماعیلها، دیار علمای ربانی مانند مولانا عبدالقدوس و مولوی یوسف که با شهادتشان اثبات کردند که رسالت علما قیام حق علیه باطل است.
آری این دیار بلوچستان است دیاری که نمرودیان زمان چون خامنه ای و شمریانی چون شهریاریها را در آن جائی نیست ،دیاری است که فرزندانش به حکم و مدد الهی و اراده و ایمان مستحکم خویش درخت آزادیش را به شکوفه رسانیده اند.
اینجا دیاریست که سرد و گرم بسیار کشیده ولی مردمان صبور و سلحشورش هرگز نگذاشته که جباران چراغ امیدش را به یغما برند، سرزمینی است بلوچستان که جوانان غیور و مومنش به تاریخ ثابت می کنند که تا اهتزاز پرچم عزت و آزادگی آرام نخواهند گرفت و استعمار و مزدورانش را دیگر جائی نیست در بین صبور مردمان بلوچ زمین و به گواه تاریخ از زابل تا چابهار از آن بلوچ است که بوده است و دیگر کسی را بدون اجازه این مردمان در این دیار جائی نیست و نخواهد بود که بلوچستان دیار بلوچ است و ارث اجدادش
و در این مهم بلوچ پیروز است که حق با اوست.
سهراب بلوچ

دستگیری علمای مظلوم ما ادامه دارد

دستگیری علمای مظلوم ما ادامه دارد
طی چند ماه اخیر عده زیادی از علمای ما بازداشت و روانه زندانها شدند.
ماموستا حسین دارابی از علمای بزرگوار کرمانشاه پس از سرکوب مردم فداکار که معترض بازداشت ایشان بودند بازداشت گردید
ماموستا ایوب گنجی از علمای سنندج کردستان نیز بازداشت و زندانی شد.
مولانا خیرشاهی از علمای استان خراسان چند ماه است در بازداشت بسر می برد به شکلی که ملاقات ندارد و حکمی هم برایش صادر نشده.
و اینکه مولانا احمد از علمای زاهدان استان سیستان و بلوچستان .
حسبنا الله و نعم الوکیل
برادری اسلامی

یک عضو مجلس شورای ایران خواهان بستن دفتر العربیه در تهران شد


به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از العربیه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نوشت : یکی از نمایندگان مجلس شورای ایران و رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس کانال العربیه را متهم به پخش اکاذیب کرده واعلام داشت اگر این کانال به مواضع دشمنانه خود ادامه دهد حضورش در ایران ضروری نمی باشد .

"علاء الدین بروجردی همچنین نسبت به شیوه گزارش اخبار متعلق به ایران از سوی العربیه اظهار تاسف کرد وافزود :" کانال العربیه بجای اینکه تصویر حقیقی وواضحی را در باره رویدادهای ایران ارایه دهد ، اقدام به بنشر اخبار گمراه کننده می زند ."

از سوی دیگر کانال العربیه ضمن رد اتهامات این نماینده مجلس ایران تاکید دارد که همیشه ضمن پخش اخبار متعلق به ایران اصرار دارد که دیدگاههای رسمی ایران از زبان سخنگویان این کشور را منعکس کند .العربیه خود را کانالی پایبند به مسؤولیتهای حرفه ای خود در راستای انعکاس آراء وافکار مختلف بشیوه ای متوازن وبه منظور ارایه تصویری کامل از یک رویداد می داند .

۱۳۸۷ مرداد ۲۱, دوشنبه

جندالله از 'قتل دو گروگان و ربودن سه سپاهی' خبر دادبه گزارش شبکه تلویزیونی العربیه گروه سنی جندالله که در جنوب شرقی ایران دست به نبرد مسلحانه علیه دولت ایران زده است می گوید دو نفر دیگر از 16 گروگان ایرانی را کشته و همچنین از گروگان گرفتن سه عضو سپاه پاسداران خبر داده است.
یک سخنگوی جندالله روز دوشنبه به شبکه العربیه گفت که این گروه روز یکشنه سه افسر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را گروگان گرفته است اما اشاره ای به محل گروگانگیری نکرد.
این سخنگو که خود را معرفی نکرد گفت: "دو پلیس مرزی از میان 8 اسیر باقی مانده اعدام شده اند."
این درحالی است که جندالله از روز 12 ژوئن که 16 سرباز را در سراوان در سیستان و بلوچستان گروگان گرفت در سه مورد از اعدام گروگان ها، هر بار دو گروگان، خبر داده بود.
با این حال جندالله تهدید کرده بود که اگر ایران 200 تن از اعضای این گروه را آزاد نکند هر هفته دو گروگان را خواهد کشت.
به گزارش العربیه سخنگوی جندالله در مورد تازه ترین اعدام ها گفته است که این اقدام پس از "شکست تماس ها میان دولت ایران و جندالله" صورت گرفت.
دولت ایران که تا دو هفته پیش اعلامیه های جندالله ( و تصاویر تلویزیونی از اعدام که العربیه بخش هایی از آن را نشان داده است ) را به عنوان جنگ روانی رد می کرد اکنون می گوید که خبر اعدام ها را نه تایید می کند نه تکذیب.
به گزارش روزنامه اعتماد ملی عباس محتاج، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، روز 13 مرداد در پاسخ به این سوال که آیا ادعای جندالله را تایید می کند گفت: "من این اخبار را نه تایید می کنم نه تکذیب."
وی همچنین با اشاره به فیلم هایی که جندالله می گوید از صحنه اعدام برای العربیه فرستاده گفت: "شما خودتان خبرنگارید و می دانید که این عکس را می توان جعل و مونتاژ کرد."
بی خبری خانواده گروگان ها
روزنامه اعتماد ملی همچنین روز 19 مرداد گزارش داد که وزارت کشور گفته است در ابتدا این ماه تیمی را برای بررسی وضعیت این 16 گروگان به پاکستان اعزام کرده است. جزئیات بیشتری از سفر این هیات منتشر نشده است.
اما مقام های ایرانی گفته اند که سفر چند هفته پیش تیمی از وزارت کشور به اسلام آباد ربطی به این گروگان ها نداشته است.
همزمان برادر یکی از گروگان های سراوان می گوید دولت هیچ اطلاعاتی درباره سرنوشت آنها در اختیارشان نگذاشته است.
برادر "احمد کیوان لو" که یکی از گروگان ها است گفت: "ما از طریق انتشار خبر در روزنامه ها متوجه موضوع شدیم. برادرم 20 سال دارد و دو ماه به پایان خدمت سربازی اش در یکی از پادگان های سراوان مانده بود."
وی به اعتماد ملی گفت که این درحالی است که خانواده او "مقابل وزارت کشور" رفته اما هیچ جوابی جز اینکه دولت "درحال پیگیری موضوع است" نگرفته است.
از سوی دیگر جندالله اخیرا به جمهوری اسلامی پیشنهاد صلح داده است.
عبدالمالک ریگی، رهبر جندالله، هفه قبل گفت که گروه وی آماده است تا با حضور ناظران بین المللی با دولت ایران وارد گفتگو شود.
آقای ریگی در گفتگویی با شبکه تلویزیونی العربیه گفت درصورتی که "حقوق آنها به طور کامل رعایت شود، این گروه حاضر است سلاحهای خود را زمین بگذارد و به صورت یک گروه سیاسی (غیر نظامی) فعالیت کند."
هیچ گزارشی از پاسخ ایران به این درخواست مخابره نشده است اما ایران که جندالله را تروریستی می داند در ارتباط با گروگانگیری این 16 سرباز گفته است که "با تروریست ها مذاکره نمی کند."
جندالله هدف خود را احقاق حقوق قومی و مذهبی اقلیت بلوچ در ایران عنوان می کند. تاکنون ده ها نظامی، مقام دولتی و غیرنظامی در عملیات خشونت بار این گروه کشته شده اند.

بی بی سی

آه.... یعقوب ........چند روز رفته بودم مسافرت و در مسافرت بودم که دوستی از زاهدان تماس گرفت و گفت شبکه زابلیهای مقیم بلوچستان (هامون) اعلام کرده است دو نفر با نامهای صلاح الدین و بنیامین اعدام شده اند.....
من از تماس گیرنده پرسیدم آیا این دو را می شناسد ؟ وی در پاسخم گفت : خیر
من هم سرگردان شدم و با یکی دیگر از دوستان زاهدانی تماس گرفتم و جویای حقیقت ماجرا شدم که آن دوست نام شخصی را گرفت که بنده شوکه شدم البته این جنایت را از وحشیهائی مانند خمینی و آل و اخلافش بعید ندانسته ام.
آری دوست زاهدانی گفت یعقوب مهرنهاد و عبدالناصر طاهری اعدام شده اند.......... روحشان شاد و رهشان پر رهرو باد....
من در نوشتاری قبلا اشاره کرده بودم که اعدام یعقوب جنگ و نبرد در بلوچستان را شعله ورتر خواهد کرد و کسانی که فکر می کنند می توانند فعالیتهای مسالمت آمیز داشته باشند به صفهای مبارزین مسلح خواهند پیوست و رژیم هم این امر را به خوبی می داند اما فعلا سرکردگان رژیم در بلوچستان روانی و فقط در فکر انتقام هستند و این خود پایه های رژیم در این خطه را متزلزل خواهد کرد.

هر اعدامی صدها جوان را به سوی مبارزه سوق می دهد و رژیم هرگز نتوانسته و نخواهد توانست با این اعدامها جلوی مبارزه و حق خواهی را بگیرد و این مایه افتخار مردم بلوچستان است که امروز جوانانش در ره آزادی و عدالت و برابری جانهای خود را تقدیم می نمایند و هیچ باکی از اهدای جان در این راه ندارند.

یعقوب معتقد به مبارزه مدنی بود و فکر می کرد شاید از این طریق بتواند برای مردم مظلومش کاری کند و گمانش هم نبود که رژیم ولایت فقیه با وی چنین کند و اعدام وی ماهیت کاملا ضد بشری و جنایتکارانه رژیم را برای جوانان بلوچ ثابت کرد و دیگر جوانان بلوچ نه با قلم که با سلاح به نبرد با دشمن خواهند رفت.

بلوچستان دیار مقاومت

بلوچستان دیار مقاومت در مقابل متجاوزینیست که برای اولین بار و بدنبال سقوط نظام شاهنشایی پای به این سرزمین گذارده اند.اعدام.سرکوب.حبس و البته مقاومت واژگانی بسیار آشنا برای مردم غیور بلوچستان هستند.جنایاتی که علیه این مردم صورت میگرد فقط به دو دلیل صورت میگیرد دلیل اول که جهانیان به آن آگاه هستند ایجاد رعب و وحشت در میان مبارزان بلوچ که سالهاست به مبارزه خود علیه متجاوزین ادامه میدهند است .اما دلیل دوم که متاسفانه برای بسیاریها ناشناخته است حذف نام بلوچستان از شناسنامه این سرزمین کهن و تغییر بافت جمعیتی آن است. برنامه ریزی این طرحها از ابتدای بر سر کار آمدن جمهوری اسلامی و فقط برای رسیدن به آرزوی فوق کلیک خورده است.در این میان هرکسی که اندکی به این وقایع پی ببرد قبل از این که دست به هر گونه اقدامی زده باشد شناسائی و روانه مهمانسراهای زیرزمینی اداره اطلاعات میشود و پس از مواجه شدن با عنوان شکنجه های جسمی و روحی روانی به اجبار به مواردی که تاکنون اسم آنها را به گوش خود نشنیده است اعتراف میکند.آنوقت آقایان در رسانه هایشان اعلام میکنند که یک شرور مسلح بلوچ را که اقدام به حمل مواد مخدر و یا با جوانان جنبش مقاومت مردمی ایران در ارتباط بوده است در یک دادگاه علنی(منظور همان مهمانسرای مخوف است)محاکمه و به اعدام محکوم کرده اندشهید سر افراز یعقوب مهرنهاد نمونه بارزی از قربانیان اینگونه محاکمات نا عادلانه بود.فعالیت او به عنوان مدیر انجمن جوانان صدای عدالت برای جهانیان آشکار بود اما همین که او به نقشه هایی که آقایان برای بلوچستان ترتیب داده بودند پی برده بود و سوالاتی در این رابطه در جلسه پرسش و پاسخ از مسئولان یا همان آقایانی که مدعی وارث بودن بلوچستان هستند پرسیده بود زمینه دستگیری او را فراهم نمود. به هر حال شهید مهرنهاد که علاوه بر این وبلاگ نویس هم بودند از میان مبارزان بلوچ رفت اما راه او را هیچ مبارزی ترک نخواهد کرد انشاءالله.اما در کنار واژگان آشنای مذکور آزادی مهمترین واژه نا آشناست که با وجود اینکه بسیاری از آقایان سنگ آن را برسینه میزنند هنوز نتوانسته اند درصد اندکی از مردم بلوچ را متقاعد کنند که آزادی ارمغان سی سال زورگویی آنها در بلوچستان است.ثروت.خودکفایی و گزینش در پستهای مختلف دولتی از دیگر واژگان ناآشنا هستند.هرچند آقایان فکر میکنند در این زمینه موفق بوده اند ام از بیداری ملت بلوچ و پی بردن بلوچها به نقشه های شوم و غیر انسانی آنها غافل هستند.

یادی از محرومانی که دیروز خانه هایشان را از دست دادندیادی از محرومانی که دیروز خانه هایشان را از دست دادند

دیروز صبح زود به بیمارستان بوعلی رفته بودم فرزند کوچک بیماری دارم نوبت آزمایش داشتم .
حدود ساعت 8 برایم زنگ زدند همان دوستان قدیمی بلوار فاضلی بودند با نگرانی و ناراحتی گفتند : کجایی مولوی ؟ زود بیا ما در حوزه منتظر شماییم. گفتم چی شده ؟ گفتند : امروز صبح زود هزاران مامور در منطقه ما ریختند و دارند خانه های ما را خراب می کنند. گفتم : من الان در بیمارستانم سعی می کنم خیلی زود به نزد شما بیایم
بعد از قطع تلفن در دل خودم گفتم خدایا تو میدانی که من از همه ناتوانترم و هیچ کاری از دست من بر نمی آید.
یک ساعت بعد رفتم حوزه . بیچاره ها آنجا دورم جمع شدند چند لحظه ای نشستیم آنان توضیح دادند که چطوری نیروهای دلیر سر صبح اطراف منطقه را گرفته اند و نه کسی را می گذارند خارج شود و نه وارد شود و با چوب و چماق هر کسی را که معترض باشد می زنند.
حیران شدم چه بکنم که هم خدا ناراض نشود و هم دل این مظلومان قدری تسلی شود. گفتم اگر شما می گویید من حاضرم همراه شما آنجا بیایم تا هر چه برای شما پیش آمد برای ما هم پیش بیاید .. گفتند نه ما حاضریم بپذیریم خانه های ما خراب شوند اما به شما بی احترامی نشود.
بالاخره با نا امیدی رفتند. بعد از ظهر شنیدم همه خانه های آن مظلومان را ویران نموده اند. فکر کردم و تعجب نمودم تعجبم از این بود که بسیاری از مسئولین را حدودا می شناسم و می دانم روزگاری نه چندان دور خودشان جزو فقرا و محرومین بودند و طعم تلخ فقر و بیخانمانی را حدودا چشیده اند چرا حاضر می شوند دست به چنین کاری بزنند؟
پس از تفکر بیاد آوردم که مقام و منصب شومی بسیار دارد و انسانها برای حفظ جاه و مقامشان حاضرند هر کاری بکنند اما خیلی زود سخت پشیمان می شوند و حسرت می خورند که چرا از مقام و پست چشم پوشی نکردند و مرتکب جرم شدند.
می گویند عمر بن سعد فرمانده عملیات کربلا اصلا مایل نبود با امام حسین بجنگد اما تهدیدش کردند که اگر نجنگی فلان پست و مقام را از تو می گیریم. بعدها تاسف بسیار می خورد و می گفت کاش همه چیزم را از دست می دادم اما چنین جرمی را به گردن نمی گرفتم . که پشیمانی بعدی چندان سودی نداشت.
کاش دوستان بزرگواری که مسئول چنین کارهایی هستند اگر نمی توانند مانع شوند از مقام و مسئولیت خویش استعفا می دادند و به کار شرافتمندانه می پرداختند.
هر کسی ظلمی مرتکب شود خداوند او را در همین دنیا مجازات می کند این سنت خدا است.

ابوعمار

آمریکا آماده محاصره دریایی ایران است

خبرگزاری «ریا نووستی» : کارشناسان نظامی خاطر نشان می کنند که با ورود سه گروه دیگر از ناوهای تهاجمهی آمریکا به منطقه خلیج فارس طی همین هفته، تعداد گروه های تهاجمی آمریکایی در نزدیکی سواحل ایران به پنج گروه می رسد.به گزارش «ریا نووستی» از رسانه های غربی، پرچمدار اولین گروه تهاجمی ناو موشکبر " Theodore Roosevelt"، پرچمدار دومین گروه ناو موشکبر " Ronald Reagan" و سومین "Iwo Jima" است.تمرکز نیروهای نظامی- دریایی آمریکایی در خلیج فارس از زمان جنگ با عراق در سال 2003 میلادی بی سابقه است. تا پایان همین هفته در خلیج حدود 40 ناو موشکبر، رزمناو و زیردریایی آمریکایی وجود خواهند داشت که برخی نیز مجهز به سلاح هسته ای هستند.کارشناسان اسرائیلی می گویند که هدف آمریکایی ها پایان دادن به آماده سازی به امکان محاصره دریایی مرزهای ایران است.ایران حدود 40% از بنزین مصرفی خود را از طریق خلیج فارس وارد می کند. به گفته این کارشناسان، تمرکز نیروهای دریایی آمریکا در خلیج فارس باید از امکان تلاش ایران برای شکستن محاصره جلوگیری کند. هدف دیگر می تواند حمایت از اقدامات احتمالی اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای ایران باشد.هرچند که رویدادهای اخیر در قفقاز توجه سیاستمداران و جامعه جهانی را از خاورنزدیک منحرف کرده اند، اما سبب توقف عملیات آمریکایی ها نشده اند که طی مدتی طولانی برنامه ریزی شده و نیروها را تقسیم و توزیع کرده بودند.

لاریجانی خواستار تحقیق درباره ی مدرک تحصیلی وزیر کشور شد

بر گزارش خبرگزاری های ايران، علی لاريجانی، رييس مجلس شورای اسلامی، خواستار انجام تحقيق درباره اصالت مدرک تحصيلی علی کردان وزير کشور شد. علی لاريجانی در حکمی خطاب به علی عباسپور رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شورای اسلامی، اين کميسيون را مامور بررسی اصالت مدرک تحصيلی آقای کردان کرد. وزارت کشور ايران در آستانه معارفه آقای کردان در بيانيه ای که روز شنبه منتشر شد اعلام کرد: مدرک «دکترای افتخاری» وزير جديد کشور طی مراحل قانونی توسط دانشگاه «آکسفورد» صادر شده و به گفته اين بيانيه «هيچ خدشه ای در صحت آن وجود ندارد».صحت و اعتبار مدرک دکترای وزير کشور ِ جديد، طی روزهای اخير باعث درگرفتن بحث و مجادلات لفظی ميان دولت محمود احمدی نژاد و مجلس شده است

اعدام 4 جوان بلوچ در زاهدانبه گزارش آژانس خبری تفتان روز دوشنبه 4 جوان بلوچ توسط دستگاه نسل کشی رژیم ولایت فقیه در شهر زاهدان با اتهامات واهی و بی اساس اعدام شدند.

4 جوان بلوچ با نامهای گل‌محمد صالح‌زهي فرزند گوار، رحيم بارانزهي فرزند محمد‌رسول و لال‌محمد زين‌الديني فرزند ابراهيم و اسد‌الله اسحاق‌زهي فرزند حاجي غلام در زندان زاهدان با اتهام واهی حمل مواد مخدر اعدام شدند.

رژیم جنایتکار ولایت فقیه که پابند هیچ اصل انسانی نیست به جنایتش در بلوچستان ادامه می دهد و هر روز عده ای را با اتهامات خودساخته به مسلخ اعدام می برند.

مشرف تصميم به كناره‌گيري از قدرت گرفت

مشرف تصميم به كناره‌گيري از قدرت گرفت
فارس: يك شبكه تلويزيوني پاكستان گزارش داد كه "پرويز مشرف" رئيس جمهوري پاكستان درپي افزايش فشارهاي سياسي تصميم به كناره‌گيري از قدرت گرفته است
به گزارش فارس به نقل از شبكه تلويزيوني "وقت" پاكستان، مشرف براي كناره‌گيري از سمت خود اعلام‌ آمادگي كرده و عملا تصميم گرفته تا از رياست جمهوري كناره‌گيري كند و در ساعات آينده استعفا خواهد كرد. اين شبكه افزود: مشرف تصميم خود را به آگاهي دوستان، نزديكان و اعضاي خانواده‌اش رسانيده است و دوستان وي درحال زمينه سازي براي اين كار هستند و با "آصف علي زرداري" رهبر حزب مردم و رئيس ائتلاف حاكم و "نواز شريف" شريك وي و رئيس حزب مسلم ليگ شاخه نواز پاكستان در اين باره تماس خواهند گرفت. به گفته اين شبكه تلويزيوني، مشرف هم اكنون درحال بررسي ساز و كاري براي كناره‌گيري از سمت خود و شيوه مقابله با شكاياتي است كه بعد از كناره‌گيري از رياست جمهوري عليه وي مطرح خواهد شد. اين خبر درحالي منتشر مي‌شود كه سخنگوي رئيس جمهوري پاكستان تصميم وي براي كناره‌گيري از قدرت را تكذيب كرده است. رهبران حزب مردم پاكستان و حزب مسلم ليگ شاخه نواز اخيرا پس از 3 روز مذاكره توافق نظر كردند كه پرويز مشرف را به اتهام "نقض قانون اساسي"، "تضعيف سيستم قضايي مركزي و دولت" و "بوجود آوردن بن‌بست اقتصادي" در پاكستان استيضاح كنند.

درسوگ يعقوبزيباترين پرنده تنها

در جويبار اشكش ٬ فرياد ميزند

باباي من كجاست ؟

يعقوب ٬-

تصويري از جواني مفقود

ـيك كوجه باغ نور

در ظلمت شبانه مقهور

با حسرت شنيدن آواز دخترش

خاموش ميشود.

هان بنگر !

اين رستم است كه ميگريد

اين رستم است كه سهرابش را

گم كرده است

.در لحظه هاي درد بلوچستان

اينك تمام ايران

فرياد ميزند :

يعقوب ما كجاست ؟

صدای جوان بلوچ

صدای جوان بلوچ

روزگار غریبی است . .........

بس جوفروشان به ظاهر گندمی در مکاره بازاری ، خویش را به هیچ ارزانی اربابانی پوشالی نموده اند ، این سیاستمداران خبره دیروز و تازه کار امروز از یاد برده اند که تاریخ گواهی راستین است و حنای آنان را دیگر رنگی نخواهد بود و در روز رستاخیز ملت بلوچ آنان و هم کیشانشان در صف مهمانان نا خوانده در پیشگاه عدل به صلابه کشیده خواهند شد .
این مار صفتان خوش خط و خال ساده اندیش چه نیک خویش را ماهرانی می پندارند که کس نتواند مو از ماست ترشیده آنان بر کشد و آنان هم چنان به دلاکی اربابان دیروز و امروزآستین بر چیده اند .
این ساده لوحان در گوی جهان نمای دروغین خود هرگز آن روی سکه را به تماشا ننشسته اند که شاهد آن باشند که جوانان بلوچ کمر همت بربسته اند و آن آرمانروز را پیشاپیش به جشن نشسته اند که زالوهای بیگانه و کژدمیهای جیره خوارشان را به سزای کردار پلیدشان رسانیده اند و بلوچستان را از شهر سوخته تا چابهار از موذیان داخلی و خارجی پاک نموده اند .
آری ! این صدای جوان بلوچ است ، خواه ناقوسی پنداریدش و خواه صور اسرافیل ؛ این صدای همان جوانی است که شما کور دلان خوابش انگاشته اید اما او راسخ تر از همیشه در صدد است تا پرچم آزادگی و حقانیت خویش را بر بلندای قله های افتخارش به اهتزاز درآورد و بی شک آنروز نزدیک است چون حق با اوست .
شه بخش

جندالله می گوید دو گروگان را کشته و سه افسر عالیرتبه را به گروگان گرفته استبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از العربیه براساس بیانیه روابط عمومی جنبش جند الله که وبگاه العربیه.نت نسخه ای از آن را امروز دریافت کرد، این گروه بلوچ که به طور مسلحانه عمل می کند دو تن دیگر از گروگانهای نظامی ایرانی را "اعدام" کرده است .این گروه در بیانیه خود گفته است از آنجائيكه مذاکرات با دولت ایران به بن بست کامل رسیده است امروز یکشنبه 20 مرداد 87 دو تن دیگر از پاسداران را که در قرارگاه سراوان به اسارت گرفته بود اعدام کرده است .این گروه ضمن اتهام دولت ایران به اینکه"هیچ ارزشی برای پاسدارانش قائل نيست” وتوصیف مقتولین به عنوان "جنایتکار جنگی" قتل پاسدار حسن صفری و پاسدار احمد کیوان را اعلام کرده است .هر چند که تاکنون هیچ منبع مستقلی صحت اعدام گروگانها توسط جند الله را تایید نکرده است ولی این گروه مسلح می گوید که تاکنون 10 تن از نظامیان به گروگان گرفته شده را کشته است وتهدید کرده که شش گروگانی را که در اسارت خود دارد به زودی به قتل خواهد رساند .از سوی دیگر بر اساس بیانیه جندالله سه تن از افسران عالیرتبه سپاه به نامهای سرهنگ بهنام محمدی، سرگرد اسماعیل دهدار و محمود فلاح گلچین نیز به اسارت در آمده اند و گفته است که بعد از بازجوئی آنان را نیز به قتل خواهد رساند .یاد آوری می شود که جندالله در 12 ژوئن 16 تن از نیروهای نظامی ایران را در منطقه مرزی سراوان به گروگان گرفت و خواهان آزادی اعضای زندانی این گروه در زندانهای ایران شده بود .جمهوری اسلامی ایران این گروه را از یک سوی تشکیلاتی تروریستی بشمار می آورد که شهروندان غیر نظامی ایران را نیز هدف اقدامات خشونت آمیز خود قرار داده واز سوی دیگر ایالات متحده امریکا وسازمان القاعده را متهم به حمایت از جند الله می کند .جندالله در مقابل میگوید که برای حمایت از شهروندان بلوچ ایرانی در استان سیستان وبلوچستان دست به اسلحه برده وارتباط با القاعده وایالات متحده را نفی می کند .

۱۳۸۷ مرداد ۲۰, یکشنبه

'پیام ایمن الظواهری' علیه رئیس جمهور پاکستانبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی یک نوار صوتی که به ايمن الظواهری، مرد شماره دو القاعده نسبت داده شده، برای اولین بار به زبان انگلیسی مردم پاکستان را به جهاد تشویق و از پرویز مشرف، رئیس جمهور پاکستان، انتقاد کرده است.
ايمن الظواهری به دستيار ارشد اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، شهرت دارد.
این مقام ارشد القاعده که سازمان های امنیتی آمریکا و پاکستان هنوز موفق به بازداشت او نشده اند، در گذشته پیام هایش به زبان عربی بود.
صدای ضبط شده پرویز مشرف را متهم کرده که امنیت ملی پاکستان را به خطر انداخته است.
این در حالیست که مقامات ارشد دولت ائتلافی پاکستان، پرویز مشرف به کناره گیری از قدرت ترغیب کرده اند و قصد استیضاح او را دارند.
صدایی که به ایمن الظواهری نسبت داده شده همچنین مردم پاکستان را به جهاد دعوت کرده است.
یکی از شبکه های تلویزیونی پاکستان به نام ARY نوار یاد شده را پخش کرده است.
صدای ضبط شده می گوید که به دلیل این که نمی تواند به زبان اردو صحبت کند، پیامش را به انگلیسی برای مردم پاکستان فرستاده است.
در این پیام صوتی آمده که پرویز مشرف به سازمان های جاسوسی آمریکا اجازه داده است که بدون ترس از مجازات در پاکستان فعالیت کنند.
پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) برای هرگونه اطلاعاتی که به دستگیری ایمن الظواهری منجر شود، یک جایزه ۲۵ میلیون دلاری در نظر گرفته است.

مصاحبه با رهبر انقلابی بلوچستاناین گفتگو چند سال قبل توسط یک خبرنگار با عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله انجام شد . عبدالمالک در این گفتگو از سوابق فعالیت های غیر مسلحانه گروه خود می گوید و بیان می کند که چگونه وقتی اعضای گروه او به دلیل فعالیت های سیاسی غیر مسلحانه به زندان و اعدام محکوم شدند به ناچار قدم به سوی عملیات های مسلحانه برداشته است . مسلم است که امروز عبدالمالک به دلیل دست بردن به اسلح اگر در میان بلوج ها محبوب است اما در میان اکثریت ایرانیان محبوبیتی ندارد اما خواندن این مصاحبه می تواند قسمت های مهمی از واقعیت امروز زندگی مردم بلوچ را نشان دهددر زمان این گفتگو جندالله چند نفر از نظامیان جمهوری اسلامی را در اسارت خود داشتند و مصاحبه کننده با یکی از گروگان ها تلفنی صحبت می کند .. اکنون چند سال از این مصاحبه می گذرد و جندالله چندین عملیات دیگر انجام داده است که در مورد بسیاری از آن عملیات ها اطلاع رسانی نشده است اما هنوز با گذشت این سالها جمهوری اسلامی موفق به برخورد با این گروه نشده است به طوری که این گروه در آخرین عملیات خود 16 نظامی را از درون یک پاسگاه مجهز مرزی ایران اسیر می کنندتوصیه می کنم این مصاحبه را تا آخر بخوانید.

با عبدالمالک ريگي، آفريننده حادثه تاسوکي، تلفني گفت و گو کرديم. صدايش، رنگي از کوه هاي بلوچستان داشت، قهوه اي، خسته و خشمگين. به آرامي پرسيدم: مي توانم با گروگان ها هم صحبت کنم. بعد از سکوت کوتاهي گفت: بله. 6 ساعت ديگر تلفن کنيد. حاصل، مصاحبه زير است که بخشي از آن در 9 صبح انجام شده، و بخش ديگرش درست 6 ساعت بعد. در بخش ديگر امير هراتي، يکي از گروگان ها نيز در گفت و گو حاضر است.

گرجستان: حمله هوایی روسیه ادامه دارد

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی دولت گرجستان می گوید که هواپیماهای جنگی روسیه به حملات خود در حوالی تفلیس، پایتخت، ادامه داده اند.
وزارت کشور گرجستان اعلام کرده که نیروی هوایی روسیه در صحرگاه دوشنبه (11 اوت) یک پایگاه نظامی و تاسیسات رادار را در حوالی تفلیس بمباران کرده اند.
پیشتر گرجستان اعلام کرده بود که روسیه فرودگاه بین المللی تفلیس در حومه این شهر را بمباران کرده است.
وزارت دفاع روسیه این گزارش ها را رد کرده و آن ها را گمراه کننده و تحریک آمیز خوانده است.
اما گرجستان می گوید که یک کارخانه ساخت هواپیماهای جنگی و یک پایگاه نظامی نیز مورد هدف قرار گرفته اند.
خبرنگار بی بی سی در تفلیس می گوید که صدای انفجارهای شدید در سراسر شهر شنیده می شد. بمبی ر دویست متری باند فرودگاه منفجر شده است.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که کشتی های جنگی این کشور یک قایق گشتی گرجستان را هدف قرار داده و غرق کرده اند. دولت گرجستان هنوز این خبر را تایید نکرده است.
روسیه گفته است که پیش از برقراری آتش بس، گرجستان باید کلیه نیروهای خود را از خاک اوستیای جنوبی خارج کند.
هشدار آمریکا
جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، می گوید در دیداری که با ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه در جریان مراسم افتتاحیه المپیک پکن داشته، اقدام نظامی روسیه در گرجستان را غیرقابل قبول و بیش از اندازه شدید دانسته است.
دیک چنی، معاون رئیس جمهور آمریکا، هم در یک تماس تلفنی با میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان، اوضاع این کشور را بررسی و حمایت آمریکا را از دولت وی اعلام کرده است.
معاون رئیس جمهور آمریکا به آقای ساکاشویلی گفته است که اقدام نظامی روسیه نباید بدون پاسخ باقی بماند.
وی گفته است که ادامه عملیات نظامی روسیه بر رابطه روسیه با آمریکا و جامعه بین المللی اثر منفی خواهد داشت.
آمریکا همچنین درصدد ارائه پیش نویس قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکوم کردن عملیات نظامی روسیه در گرجستان است.
دولت آمریکا تاکید کرده که شدت اقدام نظامی روسیه در اوستیای جنوبی بیش از آن بوده که برای دفاع از مردم آن در برابر نیروهای گرجستان لازم باشد.
زلمای خلیلزاد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، به طور صریح از ویتالی چرکین، همتای روس خود سوال کرده که آیا روسیه درصدد تغییر حکومت در گرجستان است؟ سفیر روسیه این اتهام را رد کرده است.
خروج ساکنان شهر گوری
گزارش ها حاکی از آن است که ساکنان شهر گوری در گرجستان در حال ترک این شهر هستند.
این شهر که چند بار مورد هدف قرار گرفته چندان دور از اوستیای جنوبی نیست.
خبرنگار بی بی سی که در حومه این شهر حضور دارد می گوید مردم شهر وحشت زده هستند و سعی می کنند شهر را هر چه سریعتر ترک کنند.
آن ها از ورود نیروهای روسی به این شهر هراس دارند.
یک مقام وزارت کشور گرجستان گفته است که این شهر امن نیست و او باید این شهر را ترک کند.
دستور مدودف
دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه به مقامات قضایی این کشور دستور داده تا اسناد و شواهد مربوط به آنچه جنایات نیروهای گرجی در اوستیای جنوبی خوانده شده را جمع آوری کنند.
او از گزارش هایی یاد کرده که طبق آن مردم غیر نظامی توسط نیروهای گرجستان سوزانده شده، زیر تانک له شده و گلویشان بریده شده است.
آقای مدودف اقدامات گرجستان در اوستیای جنوبی را معادل قتل عام دانسته و گفته است که باید در این باره تحقیق شود.
برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه، هم اکنون به گرجستان سفر کرده و برای دستیابی به آتش بس بین طرفین تلاش می کند.
ناوهای جنگی روسیه در بندر پوتی
ناوهای جنگی روسیه همچنین به بنادر گرجستان در حاشیه دریای سیاه اعزام شده اند.
گرجستان می گوید حمل و نقل گندم و سوخت متوقف شده است، اما روسیه گفته هیچ برنامه برای متوقف کردن صادرات نفتی ندارد، ولی این حق را برای خود محفوظ می داند که هر کشتی را که از بنادر گرجستان استفاده می کند، مورد بازرسی قرار دهد.
وزارت خارجه اوکراین تهدید کرده است که از بازگشت ناوهای جنگی روسیه به پایگاهشان در دریای سیاه ( بندر سواستوپل)، جلوگیری خواهد کرد.
بندر سواستوپل، به کشور اوکراین تعلق دارد که مورد استفاده روسیه و اوکراین است.