۱۳۸۷ شهریور ۲, شنبه

برداشت خرما از نخلستانهاي بلوچستان آغاز شدبه گزارش آزانس خبری تفتان مدير باغباني سازمان جهاد کشاورزي بلوچستان محمدعلي حيدري "زابلی"( خرمای بلوچستان در دست زابلیهاست و به نام بمی ها فروخت می شود) روز شنبه در گفت و گو با ايرنا مجموع گستره زير کشت نخلستانهاي بلوچستان را 44 هزار هکتار ذکر و بيان کرد: از اين ميزان 36 هزار هکتار بارور و بقيه غيربارور است.

وي پيش بيني کرد با پايان کار برداشت خرما در مهر ماه بيش از 160 هزار تن خرما برداشت و به بازار مصرف داخل و خارج عرضه شود.

او بيان کرد: از ميان 76 نوع خرما کشت شده در اين استان تنها دو نوع "ربي و مضافتي" بهترين و مرغوبترين خرما است که بيشترين توليد و گستره زير کشت را به خود اختصاص داده است.

وي ادامه داد: هر ساله 81 هزار تن خرما مضافتي و 38 هزار تن ربي در استان توليد مي شود. او افزود: بيشترين ميزان توليدي خرماي مضافتي به سبب مرغوبيت و بازار پسندي داخلي در کشور به مصرف مي رسد.

وي اظهار داشت: خرماي ربي فقط در بلوچستان توليد و به سبب استقبال بازارهاي بين المللي به خارج از کشور صادر مي شود.

او گفت: اين خرما در انواع شکلاتي، نيمه خشک، قابل نگهداري و شستشو، رنگ سياه و روشن، شکل کشيده و هسته کوچک توليد مي شود.

بلوچستان مقام دوم توليد خرما را در کشور دارد.

افزایش 11 در صدی درگیریها در بلوچستان و 40 درگیری در 4 ماه

به گزارش آزانس خبری تفتان به نقل از ایسنا فرمانده قرارگاه عملیاتی فتح سردار غلامعلی نکویی در جلسه شورای معاونین انتظامی بلوچستان گفت :درگیری های مسلحانه در بلوچستان بین نیروهای رژیم و افراد مسلح بلوچ در 4 ماه گذشته به 40 فقره در این مدت رسیده که در مقایسه با گذشته 11 درصد افزایش احساس می شود.
پاسدار نکوئی در این گفتگو از تلفات نیروهای رژیم در این درگیری ها طفره رفت و هیچ چیز در این مورد نگفت.

دزدان دریایی، کشتی ایرانی را به نقطه دیگری انتقال دادنديک مقام ايرانی در مورد کشتی ربوده شده «ايران ديانت» در سواحل سومالی گفت که دزدان دريايی، اين کشتی را از دريای سرخ به نقطه ديگری انتقال داده اند.
پنجشنبه هفته گذشته، مرکز بين المللی اطلاع رسانی دزدی های دريايی اعلام کرد که دزدان دريايی، يک کشتی ايرانی و يک تانکر نفتکش ژاپنی را در سواحل سومالی ربوده اند.
اين دو کشتی بين ساعات ۱۰ و ۱۱ صبح روز پنجشنبه به وقت محلی، در حال عبور از خليج عدن بودند که در سواحل سومالی توسط دزدان دريايی مسلح ربوده شدند.
به گفته مرکز بين المللی اطلاع رسانی دزدی های دريايی، دزدان دريايی با تيراندازی به سوی کشتی باربری «ايران ديانت»، آن را متوقف کردند و فرماندهی آن را در دست گرفتند.
اين کشتی حامل ۴۰ هزار تن سنگ آهن از چين به هلند بود.
مديرعامل شرکت کشتيرانی جمهوری اسلامی ايران در گفت و گو با خبرگزاری فارس با ابراز نگرانی از اينکه ممکن است زمان مذاکره با سارقان طولانی باشد، اظهار داشت: در موارد مشابه، بيش از پنج هفته برای پايان ماجرا زمان صرف شده است.
«تنها نگرانی ممکن اين است که شايد زمان مذاکره با سارقان طول بکشد، چرا که در موارد مشابه بيش از پنج هفته برای پايان ماجرا زمان صرف شد.»
مديرعامل شرکت کشتيرانی جمهوری اسلامی ايران
محمدحسين داجمر افزود: گروه های بين المللی اعزام شده به اين منطقه هم هنوز به هيچ نتيجه ای نرسيده اند.
با اين همه، او گفت که سازمان های بين المللی در حال پيگيری موضوع هستند و احتمال می دهند مثل موارد مشابه قبلی، اين گروه نيز اقدام به باج خواهی کند.
مديرعامل شرکت کشتيرانی جمهوری اسلامی ايران در خصوص اعلام زمان تماس سارقان گفت: سارقان بايد به نقطه مورد نظر خود برسند و پس از آن تماس می گيرند و اعلام باج خواهی می کنند.
این مقام ايرانی در خصوص اقدامات صورت گرفته از طرف اين شرکت گفت: شرکت کشتيرانی، موضوع را از طريق وزارت امور خارجه و سازمان های بين المللی پيگيری مي کند.
وی افزود: شرکت کشتيرانی دائما با سازمان های بين المللی در تماس است و با آنها، در مورد آخرين وضعيت پيش آمده تبادل نظر می کند.
آقای داجمر ضمن اعلام سلامتی سرنشينان و خدمه کشتی گفت: در موارد قبلی، آسيبی به محموله يا سرنشينان کشتی نرسيده است.
کشتی ايران ديانت، حدود ۳۰ خدمه از مليت هاي گوناگون دارد.
طولانی ترين ساحل بدون نظارت جدی
ربودن کشتی ايرانی و دو کشتی ژاپنی و مالزيايی در روزهای سه شنبه و پنجشنبه هفته گذشته در شرايطی انجام گرفته است که شورای امنيت سازمان ملل متحد در ماه ژوئن به کشتی های نظامی خارجی اجازه داد تا برای مقابله با دزدان دريايی وارد آب های سومالی شوند.
با اين همه، ساحل سه هزار کيلومتری سومالی تحت کنترل جدی قرار ندارد.
اين در حالی است که گفته می شود دزدان دريايی که مسلح به راکت و سلاح های اتوماتيک هستند، برای عمليات شان از قايق های تندرو استفاده می کنند.
علاوه بر اين، کشور سومالی از سال ۱۹۹۱ ميلادی که ژنرال محمد زياد باره سرنگون شد، فاقد حکومت مرکزی قدرتمند بوده است.
در اين ميان، مرکز بين المللی اطلاع رسانی دزدی های دريايی به تمام کشتی هايی که در حال عبور از خليج عدن هستند و يا قصد عبور از آنجا را دارند، هشدار داده و خواستار هوشياری آنان شده است.
سواحل سومالی يکی از بزرگترين مناطق فعاليت دزدان دريايی در جهان به شمار می رود و در شش ماه نخست سال جاری ميلادی، ۲۴ گزارش در خصوص حمله آنان به شناورها در اين منطقه انتشار يافته است.
نوئل چونگ، رييس اين مرکز، گفت: پيش از اين از تمام کشتی ها خواسته شده بود که حداقل ۲۰۰ مايل دريايی با سواحل سومالی فاصله داشته باشند.
خليج عدن، دريای سرخ را به اقيانوس هند متصل می کند و يکی از پر رفت و آمد ترين خطوط کشتيرانی در جهان به شمار می رود.
بر اساس اين گزارش، اقدام اخير دزدان دريايی در شرايطی روی داده که مذاکره برای آزادی کشتی های ربوده شده در يک ماه گذشته و پرسنل آنها در جريان است.
در اين ارتباط، دزدان دريايی خواستار دريافت مبالغی برای آزادی کشتی مالزيايی که در روز سه شنبه ربوده شد، هستند.

رادیو فردا

کشتی فعالان صلح وارد بندر غزه شدبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی دو کشتی بین‌المللی حامل بیش از چهل فعال صلح امروز وارد بندر غزه در مناطق فلسطینی شدند.
این اولین بار است که ظرف چند سال گذشته کشتی های بین المللی وارد این بندر می شوند.
خواهر زن تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا و نماینده ویژه گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه در شمار افرادی است که با این کشتی ها وارد مناطق فلسطینی شده است.
دو کشتی حامل فعالان صلح، از قبرس با هدف شکستن محاصره نوار غزه توسط اسرائیل عازم این بندر شده بودند. آنها می خواهند وضعیت اسفناک فلسطینی ها در غزه را به جهانیان نشان دهند.
اسرائیل پیشتر گفته بود که جلوی این دو کشتی را خواهد گرفت اما امروز مانع ورود دو کشتی حامل فعالان صلح به بندر غزه نشد.
خبرنگار بی بی سی در منطقه می گوید که از زمان محاصره غزه و وضع محدودیت های شدید بر آن از سوی اسرائیل، کمک های انسانی بسیار کمی وارد این منطقه شده است. اسرائیل در واکنش به کنترل نوار غزه توسط حماس، دست به این اقدام زد.
۴۶ مدافع حقوق بشر، که تعداد زیادی بریتانیایی، یک نجات یافته هولوکاست و یک خواهر روحانی کاتولیک ۸۱ ساله در میان آنها دیده می شود، در میان هیات حضور دارند. آنها با دو کشتی چوبی مسافت ۲۴۱ مایلی بین قبرس و غزه را طی کردند. این سفر حدود ۲۰ ساعت نهضت "غزه را آزاد کنید" - که مقر آن در ایالت کالیفرنیای آمریکاست، در پی آن است که ارتباط دریایی بین المللی با غزه را برقرار کند و در حرکتی "نمادین" می خواهد محموله ای شامل ۲۰۰ سمعک و باطری (برای انجمن کودکان ناشنوای غزه)، و همچنین داروهای ضد درد را به بیمارستان های غزه برساند.
پیش از آغاز سفر هیلاری اسمیت، یکی از اعضای این گروه در کنفرانسی مطبوعاتی در لندن گفته بود: "مسافران این کشتی های آمادگی دارند که برای هفته ها یا حتی طولانی تر، در آبهای غزه منتظر عبور و ورود به اراضی فلسطینی بمانند."
"غزه برای بیش از یک میلیون فلسطینی عملا به یک زندان تبدیل شده است. این منطقه تقریبا دو سال است که تحت محاصره بوده. اسرائیل می گوید که دیگر نوار غزه تحت اشغال نیست پس کشتی های ما از اسرائیل اجازه نخواهد گرفت و به اسرائیلیان نیز اجازه نخواهد داد که وارد آنها شوند."
در ماه مارس امسال هشت گروه مدافع حقوق بشر در بریتانیا گفتند که ساکنان غزه با بدترین شرایط انسانی از زمان جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به این سو، مواجه هستند.
تونی بلر، هنوز به غزه سفر نکرده است. برنامه سفر او که با هدف کمک به حل مشکلات اقتصادی فلسطینیان طرح ریزی شده بود، به خاطر نگرانی های امنیتی موقتا لغو شد. طول کشید.

اهدائی علمبرداران دموکراسی به مردم افغانستان:'مرگ ده ها غیرنظامی در حمله نیروهای آمریکایی در افغانستان'به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی وزارت کشور افغانستان می گوید 91 غیرنظامی در حمله نیروهای آمریکایی در غرب افغانستان کشته شده اند که بیشتر آنها زنان و کودکان هستند.
نیروهای ائتلافی تایید کرده اند که در ولایت هرات دست به حمله ای زده اند اما گفتند در این حمله هیچ فرد غیرنظامی کشته نشده است.
وزارت کشور در بیانیه ای گفت این تلفات در ولسوالی شیندند هرات روی داده است. رئیس پلیس ولایتی پس از حمله هوایی آمریکا گفت کودکان و زنان زیادی در میان کشته ها هستند.

راهپيمايی اعتراض آميز کارگران در خيابانهای اهوازواحد کارگري مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران
راهپيمايی اعتراض آميز کارگران لوله سازي خوزستان در خيابانهاي اهواز
صبح روز جاري کارگران "شرکت لوله سازي خوزستان" در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه ي خود در ميدان شهداي اهواز تجمع وبا در دست داشتن پلاکارد هايي خواستار پرداخت مطالباتشان شدند .
اين کارگران که حدود 100 نفر بودند شروع به راهپيمايي از ميدان شهدا به سمت خيابان نادري که مهمترين خيابان اهواز مي باشد نمودند و پس از گذشت حدود يک ساعت به پل نادري رسيدند و تجمع خويش را زير اين پل تا ساعت 11 ادمه دادند .
کارگران معترض در اين راهپمايي شعارهايي چون ( استاندار بي لياقت استعفا استعفا - گرسنه ايم گرسنه - مرگ بر ظالم) سر دادند.
گفتني است کارگران اين شرکت بيش از 5 ماه است که حقوق خود را دريافت نکردند.
لازم به ذکر است که در اهواز دو شرکت لوله سازي وجود دارد که هر دو شرکت در حال حاضر با بحران جدي در پرداخت حقوق کارگرانشان مواجه هستند.

۱۳۸۷ شهریور ۱, جمعه

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: تماميت خواهي و ستم به مظلوم موجب سرنگوني و سقوط استبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از ايرنا، مولوي "عبدالحميد اسماعيل زهي" در جمع نمازگزاران اهل سنت زاهداني مسجد مكي اظهار داشت : انسان حيران مي شود وقتي مي بيند چطور عده اي كه در راس قدرت و مقام و امكانات مختلف قرار دارند ، زماني كه نافرماني خدا را مي كنند از بالا به پايين سقوط كرده و سرنگون مي شوند.

وي افزود: "پرويز مشرف" رييس جمهوري سابق پاكستان نمونه اي از انسانهاي صاحب قدرت بود كه خدا را فراموش كرد و به طلاب و ملا و دختر و پسر هم رحم نكرد اما خداوند او را از اوج قدرت پايين آورد و سرنگون كرد.

خطيب جمعه اهل سنت زاهدان تاكيد كرد: صاحبان قدرت بايد بدانند كه خدايي هم بالاي سر آنان هست و اگر زور ملت به آنها نرسد به طور قطع زور خداوند به آنها مي رسد و بايد پاسخگوي اعمال خود باشند.

او بيان كرد: آناني كه صاحب حكومت و دولت و مقام و ثروت هستند و دچار غفلت از خدا شده اند از ناله سحر مظلوم بترسند كه امكانات و قدرت آنها را بر سرشان خراب مي كند.

اسماعيل زهي گفت: مشرف مي خواست حوزه ها و مدارس ديني پاكستان را محدود كند و برنامه هاي آنان را به دست گيرد اما همين غفلتها موجب شد خداوند او را سرنگون كند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: انسان گاهي با فراموشي خداوند محو قدرت ظاهري خود مي شود و اقدام به تماميت خواهي مي كند اما بايد دانست كه تماميت خواهي بيماري خطرناكي است كه موجب سرنگوني سركشان و صاحبان قدرت مي شود.

شیخ الاسلام با هشدار شدید به ظلم دولتمردان: از سرنوشت دیکتاتور پاکستان درس عبرت بگیریدشیخ الاسلام مولانا عبدالحمید رهبر محبوب اهل سنت ایران در خطبه های روز جمعه با اشاره به استعفای پرویز مشرف رئیس جمهمور پاکستان گفتند: این دیکتاتور فکر می کرد هر چیز را در اختیار دارد و با ظلمهای خود پروردگار قادر متعال را فراموش کرده بود.خبرنگار صبح امید می افزاید: حضرت شیخ الاسلام به طور کنایه به دولتمردان ایران گوشزد کرد که از سرنوشت این دیکتاتور درس عبرت بگیرند.

ایشان گفتند: مشرف بر هیچ کسی از طلاب و علما رحم نکرد و تمامیت خواهی داشت و میخواست بر مساجد و مدارس دینی پاکستان سیطره کامل داشته باشد ولی آه مظلومان در هنگام سحر تخت پادشاهی وی را سرنگون کرد واین درس عبرتی است برای کسانی که بر مظلومین ظلم روا میدارند و میخواهند همه چیز را در اختیار داشته باشند چون حکومت در دست آنهاست.ایشان افزودند: دیگر دولتمردانی که ظلم را پیشه کرده اند فرصت دارند که قبل از گرفت الهی توبه کرده و بر گذشته خود نادم شوند چون به خدا قسم آه مظلومان در هنگام سحر ظالمان را ریشه کن خواهد کرد.اگر ملت مظلوم و ناتوان است و نمی تواند از دولتمردان حق خود را بگیرد آنها خدائی قادر و توانا دارند که حتما حقشان را از ظالمان خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که سخنان حضرت شیخ الاسلام چندین بار با تکبیر نمازگزاران مورد تایید قرار گرفت.

درگیری شدید در خاش

به گزارش آژانس خبری تفتان از خاش روز گذشته گروهی از افراد مسلح با نیروهای رژیم در نزدیکی خاش شدیدا درگیر شدند و طبق گزارشهای دریافتی از خاش 7 پاسدار رژیم در این درگیری به هلاکت رسیدند.
خبرنگار تفتان از منطقه می گوید نیروهای رژیم در کمین مبارزان افتادند و مبارزان ضربه سختی به نیروهای رژیم وارد کردند و نیروهای رژیم تاب و توان مقابله با سرمچاران را نیاورده و فرار کردند و نیروی کمکی طلبیدند و وقتی نیروهای کمکی به منطقه رسیدند افراد مسلح منطقه را ترک کرده و به کوههای بلوچستان رفته بودند و پاسداران رژیم با شکست و رسوائی برگشتند.

۱۳۸۷ مرداد ۳۱, پنجشنبه

استارت مصریها برای تولید فیلم خمینی امام خون

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از ایرنا، دولت مصر با صرف هزينه 2/5 ميليون يورويي ساخت فيلم "خمینی امام خون" را آغاز کرده است.
روزنامه ال موندو چاپ مادريد نوشت مصر درحال ساختن يک فيلم انتقادي در پاسخ به فيلم "اعدام يک فرعون" ساخت جمهوری اسلامی است.
روزنامه ال موندو نوشت بودجه فيلم مصری "خمینی امام خون" 2/5 ميليون يورو محاسبه شده که توسط دولت مصر پرداخت خواهد شد.
فيلمنامه نويس اين فيلم مصري "محمد حسن ال الفي" خبرنگار عضو حزب حاکم مصر و کارگردان آن "محمد فادل" کارگردان سرشناس فيلمهاي مستند خواهند بود.
ال موندو نوشت اگر چه فادل هنوز تصميمي براي انتخاب هنرپيشه هاي اين فيلم نگرفته است، اما انتظار دارد که برخي از ستارگان معروف سينماي مصر و عرب در آن شرکت کنند.

اعضای انجمن جوانان صدای عدالت همچنان دربند

فعالان حقوق بشر در ايران
اعضاي "انجمن جوانان صداي عدالت سيستان و بلوچستان" همچنان دربند
همزمان با بازداشت يعقوب مهرنهاد تعدادي از اعضاي "انجمن جوانان صداي عدالت سيستان و بلوچستان" در دفتر اين انجمن بازداشت گرديدند. اين افراد پس از سپري نمودن هفتاد روز بازداشت از زندان آزاد گرديدند.
چهار تن از افراد مذکور به نامهاي "فضل الرحمن چهراس" 16 ساله ،"اسدالله شه بخش" دانشجوي ترم آخر جغرافياي شهري دانشگاه زاهدان ، عبدالله سالارزهي عضو شوراي مرکزي و دبير کميسيون فرهنگي انجمن به همراه ابراهيم مهرنهاد برادر 16 ساله يعقوب مهرنهاد به دليل پيگيري و اطلاع رساني نسبت به وضعيت يعقوب مهرنهاد در اسفند ماه سال گذشته بازداشت گرديدند و همچنان ، بلاتکليف پس از سپري نمودن شش ماه از زمان بازداشت خود در زندان مرکزي اين شهر به سر مي برند.اين افراد فاقد وکيل مي باشند و نسبت به اتهامات آنان اطلاع دقيقي در دست نيست .
لازم به توضيح است يعقوب مهرنهاد روزنامه نگار و دبيرکل انجمن جوانان صداي عدالت سيستان و بلوچستان که با اخذ اعتبارنامه از سازمان ملي جوانان در راستاي توسعه ، توانمند سازي و ظرفيت سازي جامعه مدني کوشش ميکرد پس از طي پروسه پرابهام قضائي محکوم به اعدام و سرانجام در تاريخ 14/5/87 در زندان مرکزي زاهدان اعدام گرديد. عملکرد دستگاه قضائي و امنيتي در پرونده وي باعث برانگيخته شدن موجي از اعتراضات سراسري گرديد.

سه سرباز کانادایی در افغانستان کشته شدند

به گزارش آزانس خبری تفتان به نقل از خبرگزاری فرانسه ارتش کانادا روز پنجشنبه خبر داد که در اثر انفجار یک بمب کنارجاده ای، در افغانستان، سه سرباز کانادایی کشته و یک سرباز به شدت مجروح شده است.
ارتش کانادا می گوید سربازان کشته شده، از پرسنل مهندسی ارتش آن کشور بودند که روز چهارشنبه، حین گشت زنی در منطقه «زاری» در جنوب افغانستان، مورد حمله قرار گرفتند.
به این ترتیب، شمار سربازان کانادایی کشته شده در افغانستان از سال ٢۰۰٢ تاکنون، به ۹٣ تن رسید. ٢۵۰۰ سرباز کانادایی در حال حاضر در افغانستان به سر می برند که بیشتر آنان در مناطق ناآرام جنوب آن کشور مستقر هستند.

برکناری مشرف و افزايش پيامک

موبنا- مخالفان "پرويز مشرف" رييس جمهوري پاکستان در پي اعلام استعفا وي از سمت خود، 100 ميليون پيام کوتاه براي ابراز خرسندي و تبريک ارسال کردندپرويز مشرف رييس جمهوري پاکستان روز دوشنبه پس از حدود 9 سال از قدرت کناره گيري کرد.به گزارش اپراتورهاي پاکستان، ترافيک پيام کوتاه پس از اعلام خبر استعفاي مشرف، بشدت افزايش يافت وتماس هاي تلفني نيز چند برابر شد. شبکه هاي تلفن همراه پس از ساعت 13ارسال و تحويل حدود 100 ميليون پيام کوتاه را ثبت کرده اند وترافيک پيام کوتاه به قدري زياد بود که اپراتورها مجبور شدند براي زمان محدودي پيام هاي کوتاه را مسدود کنند.بيشتراين پيام هاي کوتاه حاوي شعار " آزادي مبارک "بوده است. تعداد کاربران پاکستان در حال حاضر 76ميليون نفر است و پيش بيني مي شود تا سال 2010 اين تعداد به 100ميليون نفربرسد.در اين کشور 9اپراتور ارتباطي فعال وجود دارد که موبيلينک يکي از نمايندگي هاي اوراسکام با 30ميليون و 660هزار کاربر رتبه اول را در ميان ديگر رقبايش دارا مي باشد.

اميدواري شيرين عبادي به تغيير دولت در ايران

به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از ایرنا: شيرين عبادي" گفت: چنانچه تحريم ها عليه ايران تشديد شود و مردم تحت فشار قرار گيرند ، شانس اصلاح طلبان براي پيروزي در انتخابات رياست جمهوري افزايش مي يابد.
روزنامه "فايننشال تايمز" روز پنجشنبه در مطلبي به نقل از شيرين عبادي نوشت : شيرين عبادي معتقد است که تداوم تحريم اقتصادي عليه ايران مي تواند انتخابات رياست جمهوري را دراين کشور تحت تاثير قرار دهد.
شيرين عبادي با اين حال مدعي شد: البته در زمان دولت "خاتمي" نيز حقوق بشردر ايران ناديده گرفته مي شد !
وي خواستارتوجه جامعه بين المللي به وضعيت حقوق بشردرايران شدوگفت: اميدواريم در انتخابات رياست جمهوري شاهد عدم انتخاب احمدي نژاد و تغييردولت درايران باشيم.

۱۳۸۷ مرداد ۳۰, چهارشنبه

اعدام پنج تن دیگر در ایران / یک فرد بیگناه رفت بالای دار

به گزارش آژانس خبری تفتان خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تهران نوشت پنج تن دیگر از جمله یک جوان 20 ساله در ایران بدار آویخته شدند. رضا حجازی که در زندان اصفهان اعدام شد، هنگام ارتکاب جرم منتسب به وی 15 ساله بود.
سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای اعدام نوجوان زندانی رضا حجازی را محكوم كرد.
وكیل این نوجوان به رادیو آلمان گفت من شوكه شدم، اجرای حکم اعدام باید با حضور اولیای دم صورت گیرد که در این مورد حتی به آنها نیز اطلاع داده نشده است.
محمد مصطفایی همچنین فاش ساخت که روز سه شنبه یک زندانی بی گناه به نام اصغر اسماعیلی نیز اعدام شده است.
وی به رادیو آلمان گفت ببینید امروز من شاهد ماجرایی بودم: قرار شده بود دو نفر را اعدام بکنند. هر جفت‌شان هم به اتهام زنای به عنف. یک خانمی را من دیدم آمد جلو. این خانم گفت من عذاب وجدان گرفتم از این که در دادرسی دروغ گفتم. این مرد (محکوم به اعدام) به من تجاوز نکرده. خب اون بی‌گناه است الان می‌رود بالای دار. وکیل محکوم آمد و باهم رفتند داخل زندان و با رییس زندان و با مجری حکم صحبت کردند. من دیدم وقتی این وکیل بیرون آمد، ناراحت و افسرده بود. گفتم چی شد؟ گفت قبول نکردند، یعنی می‌خواهند حکم را اجرا بکنند. و بعد از نیم‌ساعت شنیدم که ایشان بالای دار رفت. یعنی یک فرد بیگناه رفت بالای دار. در صورتی که می‌توانستند حکم ایشان را نگه دارند، اجرا نکنند، بعد بروند صحت و سقم این موضوع را دربیاورند.
حكم اعدام برای دو نوجوان دیگر در شیراز و مهاباد
روز گذشته دستگاه قضايی جمهوری اسلامی حكم اعدام دو نوجوان دیگر را در شهرهای شیراز و مهاباد صادر كرد. این دو نوجوان هنگام ارتكاب جرم انتسابی كمتر از 18 سال داشتند.
خبرگزاری فرانسه نوشت نوجوان اول امیر هنگام جرم انتسابی 16 ساله بوده كه قرار است به زودی به دار آویخته شود.
نوجوان دوم نیز كریم نام دارد كه هنگام ارتكاب جرم انتسابی 17 ساله بوده و هم اكنون در زندان مهاباد بسر می برد.
در حال حاضر حدود 140 نوجوان در زندانهای جمهوری اسلامی در انتظار اجرای حكم اعدام هستند.

کشته شدن 149 نفر در سانحه هواپيمای اسپانيايیبه گزارش خبرگزاریها از مادرید، در سانحه هوايی فرودگاه باراخاس مادرید 149 نفر جان خود را از دست دادند. وزیر کشور اسپانیا کشته شدن این تعداد را تائید کرده است.
هواپیمای اسپن ایر که بعدازظهر چهارشنبه با 166 مسافر و 6 خدمه در حال برخاستن از فرودگاه مادرید بود، دچار حادثه شد.
منابع بیمارستانی گفتند حال برخی از مجروحین وخیم است.
بنا به گفته شاهدان عینی، یکی از موتورهای هواپیما هنگام برخاستن دچار آتش سوزی شده بود.
این هواپیما از مادريد عازم جزيره "لاس پالماس" از مجموعه جزاير قناری اسپانيا بود که دچار سانحه گردید.

هشت تن دیگر در بیرجند و كرج اعدام شدند

به گزارش آژانس خبری تفتان دادگستری جمهوری اسلامی در استان خراسان جنوبی اعلام کرد به موجب رای دادگاه انقلاب بیرجند و تایید آن از سوی دادستان كل كشور شش نفر به اعدام محكوم شدند که حكم صادره به مرحله اجرا در آمد.
همزمان اعلام شد دو نفر نیز در زندان قزل حصار كرج به دار آویخته شدند.
نام این دو نفر غلامرضا و امین اعلام شده است.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی تعداد اعدامها در ایران را در سال جاری میلادی دست کم 172 نفر اعلام کرده است.

با وسعت نظر و اعتماد، مسایل را تحلیل کنیم

خطبه روز جمعه شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید
سیاست درست و کارآمد این است که در شرایط فشار و تهدیدات خارجی که متوجه یک کشور می‌شود، مردم و دولت در کنار یکدیگر و از هر زمانی به هم نزدیکتر باشند و اختلافات را کنار بگذارند. تهدیداتی که اکنون متوجه ایران اسلامی است نیز باید بیش از پیش موجب اتحاد شیعه و سنی و مردم و دولت باشد. در این شرایط شیعه و سنی باید حساسیتهای یکدیگر را درک کرده و از عنوان کردن مسایل اختلافی بپرهیزند.امام جمعه اهل‌سنت زاهدان افزود: متاسفانه مسایل و مشکلاتی برای اهل‌سنت پیش آمده است که به نگرانیها و آشفتگیهای مردم دامن زده است. که این مسایل با شناختی که ما از درایت و اندیشه مسئولان و مقام معظم رهبری داریم، برای ما باور کردنی نیستند.

سلام دوست عزیزمان یک انسان به همه

متاسفانه مدتی بنا بر مشکلات نتوانستم در فضای اینترنت حضورداشته باشم در این مدت اخبار بسیار تکاندهنده ایی همچون اعدام یعقوب مهرنهاد و کشتار جوانان بلوچ و دستگیری علما همچون مولانا احمد نارویی در بلوچستان به وقوع پیوست که هریک جای بسی تاسف و تاثر دارد از همه دوستان و سروران ارجمند می خواهم با تمام توان اعتراض خود را ابراز دارند متاسفانه نظام جمهوری اسلامی به این نیز بسنده نکرده و وبلاگ های بلوچی را بطور بی سابقه ایی فیلتر کرد بطوریکه وبلاگ این حقیر در آدرس های مختلف در ایران فیلتر شدهhttp://www.yekensan.mg-blog.com
وبلاگی که عملا به روز نگشته بود !!!!!!! البته در عصر اطلاعات فیلترینگ همچون ساخت خندق و دیوار در مرز ها کاری عبث و بیهوده می باشد اما گویا عقب ماندن از دنیا برای ایرانیان عادت گشته و هنوز تفکرشان به هزار سال پیش بر می گردد !اما مشکلی نیست به قول ضرب المثل باید به مسئولان فیلتر گفت بچر خ تا بچرخیمآدرس وبلاگ جدید یک انسان که به زودی شاهد به روز شدن آن بصورت روزانه خواهید بود در پایین درج گشته امیدوارم دوستان همچون همیشه حضور سبزشان را همراه با دعایشان برای تمام مردم بلوچ همراهمان گردانند تا موفقیت و کامیابی و عدالت نصیب همگان گردد

آغاز فعالیت مجدد وبلاگ یک انسان


آغاز فعالیت مجدد وبلاگ یک انسان (بزودی)سلام امیدوارم موفق باشید آدرس جدید وبلاگ یک انسان
http://www.yekensan1.blogspot.com/
به امید اطلاع رسانی شما سروران گرامی و حضورتان موفق باشید.

ديده بان حقوق بشر بلوچستان: براي آزادي مولوي احمد ناروئي معاون اداری دارالعلوم زاهدان اقدام فوري نمائيد

انسانهاي آزاديخواه , فعالين حقوق بشر و هموطنان آزاده, به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اهل‌سنت - سنی‌آنلاین به اطلاع ميرسانيم که (مولوي احمد ناروئي فرزند کريم) معاونت اداری دارالعلوم زاهدان، استاد حدیث این حوزه و مدیر پایگاه اطلاع رسانی اهل‌سنت - سنی‌آنلاین - صبح روز شنبه 19 مرداد 1387 به دادگاه ویژه روحانیت مشهد احضار و در روز مراجعت مورد بازداشت قرار ميگيرد
بنابر گزارش سنی‌آنلاین بازداشت مولوي احمد ناروئي "بازداشت موقت" تصور ميشد, اما بعد از گذشت يازده روز بي اطلاعي و بازداشت باعث نگراني شده است
يکي از اعضاي "ديده بان حقوق بشر بلوچستان" آقاي "نجيب ناروئي" که از نزديکان مولوي احمد ناروئي ميباشد و در خارج کشور بسر ميبرد در اين زمينه چنين ميگويد: مولوي احمد ناروئي بعد از دريافت احضاريه از طرف دادگاه ويژه روحانيت مشهد بهمراه دوازده نفراز نزديکان و آشنايان خود نزد دادگاه حضور مييابند مامورين از ورود نزديکان و آشنايان مولوي احمد خوداري کرده و تنها به وي اجازه ورود ميدهند.
آقاي "نجيب ناروئي " اضافه ميکند که همراهان مولوي تمام روز را و حتي چند ساعت بعد از وقت اداري را در بيرون از دادگاه منتظر ميمانند , اما از مولوي خبري نميشود. آنها از مامورين و افرادي که در دادگاه باقي مانده بودند خواهان پاسخ دادگاه و ملاقات با مولوي احمد ناروئي ميشوند اما افراد در دادگاه در پاسخ اظهار بي اطلاعي ميکنند و ميگويند که فردي بنام مولوي احمد ناروئي امروز در دادگاه حضورنداشته است
خانواده مولوي احمد ناروئي شديدا نگران وضعيت وي هستند و بعد از ده روز پيگيري و رجوع از اين شعبه به آن شعبه هنوز از وضعيت و محل نگهداري وي اطلاعي دريافت نکرده اند
گفتنيست که وزارت اطلاعات استان براي منزوي کردن خانوادههاي دستگيرشدگان و جلوگيري آنها ازارتباط با وکلا و فعالين حقوق بشري از ترفندهاي مختلفي چون تهديد و وعده هاي توخالي و اظهاراتي چون "دخالت وکلاي سرشناس باعث پيچيدگي و بغرنجتر شدن پرونده خواهد شد" استفاده ميکند
متاسفانه خانواده مولوي احمد ناروئي هم از اين نوع برخوردهاي وزارت اطلاعات استان بي بهره نبوده است
ما فعالين "ديده بان حقوق بشر بلوچستان" بر اين باوريم که بازداشت فرد و سپس انکار آن (انکار بازداشت) بدترين شکل نقض حقوق بشر و نوعي آدمربايست که باعث نگراني شديد خانواده و نزديکان وي خواهد شد. بازداشت مولوي احمد ناروئي نوعي آدم ربايست و اينچنين برخوردهاي با نزديکان دستگيرشدگان باعث بيخبري و سکوت جامعه مدني و مجامع بين اللملي از وضعيت دستگيرشدگان خواهد شد و خطر اينکه آنها به حکمهاي ناعادلانه اي محکوم شوند بسيار خواهد بود
همچنين معتقديم که برای حفظ سلامت و تامین امنیت جانی مولوي احمد ناروئي به حمایت بین المللی و بالخصوص حمایت سازمان عفو بين اللمل و شما انسانهاي آزاديخواه , فعالين حقوق بشر و هموطنان آزاده نيازاست و تقاضا داریم براي آزادي وي اقدام فوري نمائيد
گفتنيست که مولوي احمد ناروئي سال 1379 هم از طرف دادگاه ويژه روحانيت مشهد احضار و بمدت دو ماه در بازداشت بوده است

ديده بان حقوق بشر بلوچستان
http://bhrw.blogspot.com/
سه شنبه، 29 مرداد ماه 1387 برابر با 2008-08-19
توضيح: اين نامه به "آمنستي اينترنشنال "و ديگر سازمانهاي حقوق بشري از طرف راديو فرستاده شده است

۱۳۸۷ مرداد ۲۹, سه‌شنبه

نیروهای اطلاعاتی رژیم یک مرد بلوچ را ربودند

به گزارش آژانس خبری تفتان از زاهدان یک مرد بلوچ به نام حبیب الله شه بخش که کارگر یک نانوایی در زاهدان بوده است دو هفته پیش هنگامی که همراه خانواده اش عازم چاه احمد بود در محل دوراهی کورین توسط عوامل لباس شخصی رژیم دستگیر و به پاسگاه جون آباد منتقل شده است اما از آن زمان به بعد نهادهای نظامی رژیم از دستگیری او اظهار بی اطلاعی میکنند.
ناروئی خبرنگار آژانس خبری تفتا ن در این مورد می گوید خانواده او به چندین مکان از جمله اداره اطلاعات و اگاهی مراجعه کرده اند اما موفق نشده اند از او نشانه ای به دست آورند

یازده عضو شبکه تروریستی سپاه به دادگاه احضار شدند

به گزارش ناروئی خبرنگار تفتان از زاهدان یازده عضو سابق سپاه پاسداران پس از آنکه از ادامه عضویت در این سازمان تروریستی منصرف شدند به دادگاه احضار شده اند.
این یازده نفر که در بلوچستان به عضویت سپاه پاسداران در آمدند می گویند که فرماندهان آنها سخت ترین و خطرناک ترین عملیاتها را به آنها محول میکرده اند
.نکته اصلی که آنها مهمترین دلیل برای خروج خود از این سازمان بیان میکنند واگذاری زمین به همکاران زابلی و شیعه آنها بوده است و آنها به خاطر بلوچ بودن نوانسته اند صاحب زمین شوند.
اتهامی که دادگاه به این افراد وارد کرده همکاری با آنچه که اشرار خوانده شده است بوده است.

۱۰ سرباز فرانسه در شرق کابل کشته شدندبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی دفتر رییس جمهور فرانسه تایید کرده است که 10 سرباز فرانسوی در یک حمله شورشیان مربوط به گروه طالبان در شرق کابل، پایتخت افغانستان کشته شده اند.
در این درگیری که در منطقه سروبی در حدود پنجاه کیلومتری شرق کابل صورت گرفت، بیست و یک سرباز دیگر فرانسوی زخمی شدند.
ناتو می گوید درگیری زمانی آغاز شد که یک کاروان گشت امنیتی این نیروها مورد حمله شورشیان قرار گرفت.
این سنگین ترین تلفات سربازان فرانسوی در یک حمله واحد در افغانستان، از زمان حضور نیروهای بین المللی در این کشور برای مبارزه با طالبان بوده است.
دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفته است که قرار است نیکولا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه بزودی به افغانستان برود.
آقای سارکوزی در یک اعلامیه گفته است که این سفر، نشان حمایت او از سربازان کشورش در افغانستان است.
سربازان فرانسوی که در این درگیری کشته شدند، مربوط نیروهای بین المللی یاری امنیتی - آیساف - بوده اند.
فرانسه سه هزار سرباز در افغانستان دارد و این سربازان اخیرا مسئولیت تامین امنیت پایتخت افغانستان را که منطقه سروبی را نیز شامل می شود، برعهده گرفتند.
خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که تلفات تازه، تعداد سربازان فرانسوی را که در افغانستان از سال 2002 تا حالا کشته شده اند، به بیست و چهار نفر افزایش داد.

یک مسئول امنیتی در افغانستان به بی بی سی گفت که سربازان فرانسوی، از چندین جهت در منطقه سروبی مورد حمله قرار گرفتند.
تدابیر شدید امنیتی
در درگیری زمانی صورت می گیرد که کابل، از دو روز گذشته به این سو به دلیل تجلیل از هشتاد و نهمین سالروز استقلال این کشور، تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد.
هزاران سرباز و پلیس افغان در خیابانهای کابل مستقر شده اند و وسایط نقلیه را بازرسی می کنند.
با این همه، بامداد امروز (سه شنبه، 29 اسد/مرداد) دو راکت به نزدیکی پایگاه ناتو در شهر کابل برخورد کرد که از تلفات و خسارات احتمالی ناشی از آن گزارشی منتشر نشده است.
در عین حال، در ولایت خوست، در شرق افغانستان، پس از آنکه یک گروه شش نفری بمبگذاران انتحاری به یک پایگاه نیروهای ناتو حمله کردند، درگیری سختی میان شورشیان و نیروهای افغان و خارجی در گرفت.
مقامات افغان می گویند گروه حدود سی نفری شورشیان مسلح با حمایت این بمبگذاران تلاش کردند پایگاه ناتو را در خوست در هم بکوبند اما ناتو گفت که تعداد مهاجمان، کمتر از این بوده است.
روز گذشته نیز یک حمله انتحاری در خوست ده غیرنظامی را کشت و حدود پانزده نفر دیگر را زخمی کرد و نیروهای امنیتی گفتند که دقایقی پس از این حمله، از وقوع حمله انتحاری دوم در همین محل جلوگیری کردند.

حجت


حجت
حضرت رهبر فرمودند: "ادعای رؤيت، ارتباط، تشرف، دستور گرفتن از حضرت حجت و اقتدا به آن حضرت در نماز، ادعاهايی حقيقتاً شرم آور و پيرايه‌هاي باطلي است.ای آقا خبر ندارید، می‏گویند ایشان نمایندگان مجلس را تأیید کرده‏اند. می‏گویند چاهی دارد نامه می‏نویسند و جواب می‏گیرند. اصلاً حواستان نیست همین رئیس جمهور که شما صورتش را بوسیدید و ایشان دست مبارکتان را، کم مانده ادعا کند با حضرتش عکس دست به گردن انداخته. «آقا» شما خودتان که نماینده ایشانید. بلانسبت این حرفها دامن خودتان را نگیرد. البته شما صاحب اختیارید ولی یک بلانسبتی بگویید این آيت الله مكارم شيرازي دارد چاه جمکران را به شبکه انترنتی وصل می‏کند تا بوسيله سيستم هاي ماهواره اي و شبكه هاي تلويزيوني پيام هاي آن حضرت (عج ) را به جهان ارسال كند. فکر نکنید که فقط عمه‏جان من است که پرت است. شما خبر ندارید آقا توی همین مملکت که برق نیست به بیمارستان بدهند بیا و ببین تمام مملکت را چراغانی می‏کنند برای تولد «آقا».
عبدالقادر بلوچ

۱۳۸۷ مرداد ۲۸, دوشنبه

امیدواری ایران به 'حفظ ثبات' در پاکستانبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به استعفای پرویز مشرف رئیس جمهور پاکستان ابراز امیدواری کرده است که پاکستان با "درایت دوره گذار تا انتخابات" را طی کند.
حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته است که "اطمینان داریم نهادهای حکومتی کشور دوست و همسایه پاکستان با درایت دوره گذار تا انتخابات ریاست جمهوری جدید را پشت سر خواهند گذاشت."
پرویز مشرف صبح روز دوشنبه (18 اوت) در یک بیانیه مستقیم تلویزیونی، ضمن دفاع از عملکردش، گفت استعفای خود را از مقام ریاست جمهوری پاکستان، به پارلمان کشور ارائه می کند.


پاکستان همسایه جنوب شرقی ایران است. مرز ایران با پاکستان یکی از نا امن ترین نواحی مرزی ایران طی سال های اخیر بوده است. اخیرا یک گروه ناراضی در بلوچستان ایران به نام جند الله ۱۵ سرباز ایرانی را گروگان گرفته و ۲ تن از آنها را در نواحی مرزی پاکستان به گلوله بستند.
از سوی دیگر دولت مرکزی پاکستان کنترلی بر ناراضیان بلوچ خود که هم مرز ایران هستند، ندارد.
این دو موضوع که می تواند بر وضعیت سیستان و بلوچستان ایران تاثیر گذار باشد، همواره موجب نگرانی مقام های جمهوری اسلامی بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گفت: " تردید نداریم که جریان های مختلف در حاکمیت پاکستان با توجه به شرایط حساس منطقه، ثبات و آرامش هر چه بیشتر در این کشور را با هدف حفظ منافع ملی خود مدنظر قرار خواهند داد."
پاکستان طی ماه های اخیر شاهد نا آرامی های خیابانی و درگیری های مرگبار بوده است.

دوستی ناتمام مشرف و جمهوری اسلامی


پرویز مشرف که تا شامگاه هفدهم اوت رئیس جمهورپاکستان بود، از هنگامی که زمام قدرت را در پاکستان به دست گرفت، از حمایت های جمهوری اسلامی برخوردار بود، اما در چند سال اخیر از حرارت روابط میان تهران و پاکستان کاسته شده بود.
آقای مشرف در اکتبر سال ۱۹۹۹ میلادی با کودتا علیه محمد نواز شریف، نخست وزیر وقت پاکستان، قدرت را در دست گرفت و یکی از نخستین سفرهای خارجی خود را به تهران انجام داد.
آقای مشرف زمانی در پاکستان قدرت گرفت که حدود یکسال پیش از آن چند دیپلمات ها و خبرنگار خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران به دست نیروهای طالبان در افغانستان به طرز فجیعی کشته شده بودند.
ایران به دلیل حمایت پاکستان از طالبان در افغانستان که آن را به رسمیت می شناخت، اسلام آباد را مسئول شناسایی و محاکمه قاتلین اتباعش اعلام کرد؛ اتفاقی که هرگز روی نداد و روابط ایران و پاکستان را در دوره نخست وزیری آقای نواز شریف رو به سردی برد.
استقبال ایران از روی کار آمدن مشرف
گرچه دولت محمد خاتمی در جمهوری اسلامی که با صفت اصلاح طلب در ایران از آن یاد می شود، به دلیل شعارهایی که درمورد دموکراسی سر می داد به طور رسمی از قدرت گرفتن آقای مشرف با کودتای نظامی، استقبال نکرد اما رفتار ایران در ماه های پس از این کودتا نشان داد که تهران از قدرت گرفتن یک نظامی در کشور همسایه جنوب شرقی اش که از هرج و مرج سیاسی و اجتماعی رنج می برد و با بنیادگرایان اسلامی سنتی درگیری دارد، خشنود است.ایران در زمان تاسیس پاکستان که شصت و یک سال پیش در چنین روزهایی رخ داد، اولین کشوری بود که استقلال پاکستان را به رسمیت شناخت و با این کشور سفیر مبادله کرد. تهران همواره تحولات پاکستان را که مرز طولانی با این کشوردارد، با دقت زیر نظر داشته است.
ایالت بلوچستان پاکستان هم مرز استان سیستان بلوچستان ایران است که از فقیر ترین مناطق این کشور محسوب می شود.
مهار اقدامات جدایی طلبانه بلوچ ها در پاکستان که دولت مرکزی کنترل چندانی بر آنها ندارد و از سوی دیگر مراوده تجاری و اقتصادی بلوچ های ایرانی با فروشندگان پاکستانی که نیازهای اولیه بخش وسیعی از بومی های سیستان و بلوچستان ایران را فراهم می کند، مهمترین موضوع همکاری ایران و پاکستان از بدو تاسیس این کشور بوده است.
اما در سال های اخیر موضوعات تازه ای به علایق دو کشور اضافه شده بود.
مبازره با تروریسم یکی از این مهمترین موضوعاتی است که پس از رویداد یازدهم سپتامبر۲۰۰۱به موضوع مشترک دو کشور تبدیل شد.
از مبارزه با تروریسم تا خط لوله صلح
دولت پاکستان که یکی از سه کشوری در جهان بود که طالبان را به رسمیت می شناخت، با شروع حمله نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده به افغانستان، به صف مبارزان با تروریسم پیوست و با همکاری با ایالات متحده، خطری که حکومت اسلام آباد راتهدید می کرد، دور کرد.
در این هنگام ایران که سال ها از نیروهای ائتلاف شمال در مبارزه با طالبان در افغانستان حمایت می کرد با پاکستان و ایالات متحده هم مسیر شد و روابط سیاسی و امنیتی دو کشور در مرحله جدیدی قرار گرفت.
محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران در این زمان در یک سفر رسمی کم سابقه، پذیرایی گرمی در اسلام آباد شد.
دولت ایران که در دوره پهلوی و دوران جمهوری اسلامی همواره خواهان میانجی گری میان پاکستان و هند بر سر منطقه مورد اختلاف این دو کشور یعنی "کشمیر" بوده اند، در این دوره موضوع احداث خط لوله ای را که گاز ایران را از مسیر پاکستان به هند منتقل می کرد دوباره پیگیر شد.

ایران نام "خط لوله صلح" را با این امید به این شبکه داده که گذر این خط لوله از پاکستان و منافع اقتصادی آن برای اسلام و آباد و دهلی نو بتواند از تنش های تاریخی دو کشور بکاهد.
اما در میانه مذاکراتی که برای احداث این خط لوله در جریان بود، پرونده اتمی ایران و فشار های جامعه جهانی به تهران باعث شد هند به بهانه های گوناگون از امضای قرارداد شانه خالی کند.
از سوی دیگر همکاری عبدالقدیر خان "پدر بمب اتمی پاکستان" با جمهوری اسلامی و تایید آن توسط مقام های پاکستانی و مشکلاتی که سپس ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی پیدا کرد، روابط دو کشور را تیره کرد.


پایان دوستی جمهوری اسلامی با پرویز مشرف

اخیرا نیز با پناه گرفتن عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جدایی طلب بلوچ ایرانی موسوم به جند الله در پاکستان، موضوع تازه ای به فهرست دلخوری جمهوری اسلامی از دولت پاکستان اضافه شده است.
گروه جند الله که پیشتر مسئولیت چند انفجار در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان را به عهده گرفته، اخیرا ۱۵ سرباز ایرانی را به گروگان گرفته که گفته می شود آنها را به خارج مرزهای ایران انتقال داده است.
این گروه می گوید در قبال آزادی زندانیان خود، سربازان ایرانی را آزاد می کند اما با خوددرای دولت ایران از این اقدام ادعا کرده که تا کنون دو سرباز گروگان گرفته شده را کشته است.
دولت ایران بر اساس قرارداد استرداد مجرمان که در گذشته با اسلام آباد به امضا رسانده، خواستار استرداد رهبر گروه ریگی و اعضای آن شده که گفته می شود در خاک پاکستان پناه گرفته اند.
البته مقامات پاکستان پیشتر عبدالحمید ریگی، برادرعبدالمالک ریگی را، به ایران مسترد کرده اند.
مجلس ایران اخیرا خواستار احضار سفیر پاکستان به مجلس شورای اسلامی شده اما انتظار دولت جمهوری اسلامی از اسلام آباد بی پاسخ مانده است.


در چنین وضعی روابط گرم ایران و پاکستان مدت ها است که رو به سردی گذاشته و از رفت و آمد های سیاسی رهبران دو کشور خبری نیست.
آخرین دیدار پرویز مشرف از ایران، سفری چند ساعته در بهمن ۱۳۸۵ بود و آخرین دیدار رئیس جمهور ایران از پاکستان، سفر عبوری محمود احمدی نژاد در مسیر سریلانکا بود که گرچه اعلام شد با آقای مشرف هم دیدار کرده اما هیچ جزئیاتی از آن اعلام نشد.
روابط جمهوری اسلامی با پرویز مشرف، ژنرالی که حدود یکسال قبل لباس نظامی را به سبک برخی از نظامیان ایرانی از تن به در کرد و به سیاست ورزی ادامه داد، نزدیک به چهار سال پیش که موضوع پرونده اتمی ایران در سطح جهانی مطرح شد، رو به سردی گذاشت.
پاکستان گرچه در ظاهر از برنامه "صلح آمیز" اتمی ایرانی حمایت می کند اما در نهان چندان از ظهور یک قدرت اتمی دیگر در منطقه که توازن قوا را بر هم می ریزد خشنود نبوده است.

درد کویر


مطلبی را که در ذیل خواهید خواند قسمت آغازین از کتاب" درد کویر" برگرفته شده از حقایقی دردناک که در بلوچستان بوقوع پیوسته است می باشد ، این کتاب هم اکنون در دست نگارش است اما بنا به ضرورت زمان و مشورت دوستان لازم دانستیم در حین نگارش در اختیار عموم قرار گیرد . از خوانندگان گرامی خواهشمندیم با ارسال شرح حالهایی از بیدادها و ظلمهایی که در بلوچستان روی داده است و نیز با پیشنهادات و انتقادات خویش ما را یاری نمایند. یارمحمدزهی - خاش
yarmohamadzehii@yahoo.com

درد کویر

پیشگفتار
در بیابان دیارمان آسوده و بی فکر، بی حسی عجیب، با نگاهی کور به سقوط هولناک خورشید شرافت و انهدام عزت همچون منطقی نابینا با دستهای سپید بی خیالی و نه سرخ، در هجوم طلوع تاریکی و فوران ظلم روزها را یکی پس از دیگری بی اندیشه و تفکر سپری می کردیم و نمی دانستیم، نمی دانستیم که در لابلای رویاها و آرزوهای دروغین حقیقتی تلخ بر قله تفتان پیرمان و دل کویر خشکمان آنگونه پر تلعلع رخ می نمایاند و نمی توان دیدش، چرا که توان دیدنمان نبود
آری همگان و همگان نگاهمان به زمین بود و آنچنان در خم و پیچ و نشیب و فرازی که به زندگیمان تحمیل شده بود به دنبال گم کرده راهمان به پایین و بالا سوق داده می شدیم که دیگر فرصت به نگاهی نمی رسید و او همچنان و همچنان تنها بود ،تنها و منتظر، منتظر به نگاهی که شاید ببیندش، که شاید یکی از ما ببیندش، که شاید یکی از همان مردمی که او از دردشان، آهشان، اشکشان و سکوتشان خلق شده بود ببیندش ...
اکنون دیگر خالق از مخلوق روی می گرداند، بی آنکه حتی وجود و هستی مخلوقش را بداند، آری خالق درد کویر ماییم و مخلوقمان حقیقت تلخ درد و رنج هزاران ستم کشیده است ، این بار خالق مخلوقش را حس نمی کند و نمی داند که در حیطه فقر راستینی که خلقش کرده است غوطه ور است و او همچون مردابی لبالب از سیاه آبی آلوده پر، نه تنها چشمانمان را بی رمق کرده و قدرت دیدنمان را گرفته که آزادی نفس کشیدنمان را نیز سلب کرده و تقلایی که برای گریز خویش می کنیم فرصت اندیشیدنمان را ستانده است
در یکی از همین روزهای زیبای جهل، پرتوی خرمن ندانیم را به آتش کشید تا بتوانم از میان شعله های آن به حقایق سنگینی که سالهاست پشت تفتانمان را خمانده و دل بیابان خشکمان را سوزانده با تشعشعات نوپای آتش درونم، که لحظه به لحظه فروزانتر می شود آرام آرام نمایانتر از پیش ببینم و عمق ظلم در بلوچستان را با ذره ذره وجودم حس کنم
باشد تا شاید بتوانم چندی از این حقایق را در این کتاب به شما عزیزان به گونه ای خلاصه شده بازگو کنم

گفتار اول

پیرمردی پنجاه و هفت ساله که با همسر مهربانتراز خویش به همراه چهار دختر و سه پسر و دو نو بیوه عروسش در شهر میرجاوه واقع در هفتادوپنج کیلومتری زاهدان در منزل کرایه کاهگلی خویش می زیست و در سنی که می بایست بیاساید به جای سه مرد برای سه خانواده، خویش و دو پسر جوانمرگش ( که در حادثه ای به ظاهر تصادفی در اتش بنزینی که قرار بود آن روز روزیشان باشد به خاطر شلیک ناجوانمردانه گلوله های دژخیمان سوخته بودند ) با حمل و نقل چندی صندوق نارنگی و اندی کارتن موز از آنسوی مرز تا نزدیکی میرجاوه که هر روز عرق جبینش را همانند اشک مادر فرزندانش روان می کرد به کسب روزی حلال مشغول بود تا شبانگاه، هنگامی که به خانه خویش بازمی گشت نگاه غریبانه نوه ها و فرزندانش به دست خالی او مانند روزهایی که مزدوران رژیم از روی شکم سیری و چاپلوسی اربابانشان مرز را می بستند ناامید نبیند ...
اکنون چندین روز است که مرز را بسته اند و پاهای ناتوان این پیرمرد که به سنگینی جعبه نارنگی به دوشش و پیاده روی طاقت فرسا زیر آفتاب سوزان کویری روزی چندین بار عادت کرده بود ، بیش از پیش درد را در کالبد و استخوانش حس می کرد ، چرا که می دانست دردناکتر از کارش ، نگاه نوه ها و فرزندان گرسنه و بیخبرش است که به انتظار او نشسته اند
آری بیخبر از آنکه مرزیست ، پیرمردیست و پاهای خسته ای که درد درونش غوغا می کند و خدای را ، خدای را به تماشا می کشاند تا به بنده اش بنگرد که در سه کوچه آن سوی منزل خویش با دوست بقالش به درد دل و هم صحبتی پرداخته تا شاید بتواند از بقالی کوچکش خوراکی بخور و نمیر برای چشم براهان وام بستاند اما اینبار زمان زیادی است که مرز را بسته اند و دیگر مرد بقال توان وام دادن به پیرمرد را ندارد و بر خلاف میل باطنی خویش ، جوابی رد به پیرمرد خسته دل می دهد تا باز نگاه گله آمیز پیرمرد به آسمان دوخته شود
راهی نیست ، باید رفت ، پیر مرد زیر لب آن را زمزمه می کرد ، از سمتی که مزدوری نبیند باید رفت ، هرچه زودتر باید رفت ، ناگهان در چشم او خشمی موج زد و با زبان ساده و دهاتی زیر لب زمزمه کرد :" روزی که خدا حلال نموده بنده اش به ما حرام می کند از جانمان چه میخواهید ، بیایید و بزنید و ببرید ، اگر می خواهید بکشیدمان ، نامسلمانان از گشنگی چرا ؟ "
و پیرمرد به سوی کارش به حرکت افتاد اغلب اوقات اینگونه حتی در روزهایی که مرز را کاملا می بستند هم از روی اجبار این کار را می کرد . پیرمرد به راه افتاد و در راه بازگشت در حالی که جعبه ای نارنگی بر دوشش داشت لنگان لنگان قدمی در پیش قدمی دیگر می نهاد و شکر خدای را در زیر لب زمزمه می کرد که تاکنون مزدوری ندیده اش و لحظه لحظه به شادمانی چشم به راهان نزدیک و نزدیکتر می شد تا اینکه صدای ناخراش ایست دژخیمی پیرمرد را سراسیمه نمود و با به یاد آوردن ضربات قنداق دفعه قبل که به چنگالشان افتاده بود شکی که دویدن و فرار از چنگشان را داشت ، به یقین مبدل کرد و در حالی که صندوق نارنگی بر دوشش بود شروع به گریختن نمود و مزدور به دنبالش افتاد
پیرمرد به امید آن می گریخت تا شاید مزدور خسته شود و بگذارد که او برود بعد از حدود صد متری دیگر مزدور تاب دویدن به دنبال پیرمرد را نداشت و نفس نفس زنان ، دست به زانویش گذاشت و پیرمرد را لحظه ای شادمان کرد اما او که این گریز پیرمرد را لگه ننگی به غرور شیطانی خویش می دید و تقلای او برای لقمه نان بدون دادن رشوه را شکست می پنداشت با قساوتی ناباورانه به سوی پیرمرد مسکین شلیک کرد تا پیرمرد بخاطر اصابت گلوله دژخیم به جعبه نارنگی و به زمین ریختن روزیش ناامید شود و از ترس آنکه دیگر بار شلیک دژخیم به خطا نرود مبهوط و متعجب بایستد و به سمت دژخیم بچرخد تا جانش را از چنگال بی رحم او برهاند پیرمرد که دید دیگر گلوله ای به سویش نمی آید به روی پاهای خسته اش که از فرط پیری و خستگی میلرزید زانو زد و دستانش را همانند زمانی که بر سر نماز به شهادت خواندن می نشست به روی زانوانش گذاشت تا دژخیم گمان مکند که پاهای آن دلاور دیروز، امروز از گلوله های او می لرزد مزدور به طرف او به حرکت افتاد و لحظه به لحظه به وی نزدیک و نزدیکتر شد تا که پیکر شمرش در مقابل چشمان کم سوی پیرمرد نمایان شد دژخیم در حالیکه نفرت تمام وجودش را گرفته بود و خشونت در چشمهایش موج میزد در مقابل او ایستاد و لوله تفنگ را به سمتش گرفت پیرمرد به چشمان او نگاهی کرد و لبخندی به انسانیت او که به لجن کشیده بودش زد و باز صدای شلیکهای پی در پی به دشمنی که سلاحش صندوق نارنگی بود عمق رذالت را تا حد اولای خویش پدیدار نمود و دامان شرافت را لکه دار کرد
پیرمرد ناباورانه سرش را به پایین آورد و جای اصابت گلوله را در بدن نحیف خویش دید، دستان لرزانش را ناخودآگاه به روی زخمهای گلوله های جگر سوز دژخیم نهاد و آنان را فشرد، آخرین تقلا برای زنده ماندن ،نه به خاطر این که میل به زنده ماندنش بود که برای چشم براهان، که منتظر او بودند
سه مزدور دیگر که صدای تیراندازی را شنیده بودند سوار بر ماشین به درگیری نزدیک شدند سکوتی مخوف صحرا را فرا گرفته بود مزدوران به پیرمرد ، پیرمرد به سینه شکافته اش و خدا به او می نگریست، ناگهان صدای دژخیم در گوش پیرمرد نجوا کرد : بندازینش پشت ماشین - تو سرش را بگیر که از دهنش داره خون میاد، لباسم نجس میشه - ...
پیرمرد دیگر صدایی نشنید و به سوی پروردگارش پر کشید

یارمحمدزهی - خاش
yarmohamadzehii@yahoo.com

توصیه های عبدالله گل در گوشهای کر احمدی نژاد

میدل ایست تایمز چاپ انگلستان در گزارشی در باره سفر احمدی نژاد به استانبول نوشت هیچ پیشرفتی در بن بست هسته ای رژیم تهران در جریان دیدار بحث برانگیز احمدی نژاد از تركیه حاصل نشد.
این منبع نوشت احمدی نژاد سفر دو روزه خود به استانبول را بدون نشان دادن هیچ انعطافی به پایان رساند در حالیكه میزبانان ترک او امید داشتند یک نقش میانجیگرانه در بحران هسته ای رژیم تهران با غرب ایفا كنند.
میدل ایست تایمز نوشت هنگامیکه مقامات ترکیه در باره بحران هسته ای رژیم تهران به احمدی نژاد توصیه می کردند، بنظر می رسید كه این سخنان در گوشهای یک فرد ناشنوا خوانده می شود.
روزنامه حریت چاپ تركیه نیز در شماره روز گذشته خود نوشت عبدالله گل رئیس جمهور تركیه در نشست های خصوصی اش با احمد نژاد در استانبول دقیقا همان سخنانی را به او یادآوری کرده است كه قبل از حمله آمریكا به عراق به یاسین رمضان معاون صدام حسین گفته بود.
به نوشته این روزنامه، عبدالله گل به احمدی‌ نژاد گفته است كه ما دوست نداریم آسیبی به كشور همسایه ‌مان وارد آید و ما نمی ‌خواهیم تهران هم‌ مانند بغداد شود

دستگيری هفت نفر در شهر سقز

فعالان حقوق بشر در ايران
- "ابراهيم رسولي" به همراه "کيوان رسولي" ، دو شهروند از اهالي شهر سقز در طي هفته جاري در منزل مسکوني خود در شهر سقز توسط نيروهاي امنيتي بازداشت و به نقطه نامعلومي منتقل گرديدند . گفته ميشود اتهامات اين افراد ارتباط با احزاب کردي است.
- "امير اميريان" ، اهل سقز در تاريخ 14/5/87 در منزل خود توسط نيروهاي امنيتي بازداشت و به نقطه نامعلومي منتقل گرديد ، پس از پيگيري مستمر خانواده مشخص گرديد نامبرده در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج به سر مي برد ، از اتهامات نامبرده اطلاعي در دست نيست.
- در تاريخ 21/5/87 دو جوان به نامهاي "رضا وکيلي" و "رضا محمدي" توسط نيروهاي اداره اطلاعات شهر سقز بازداشت و به نقطه نامعلومي منتقل گرديدند . از اتهامات و آخزين وضعيت اين افراد اطلاعي در دست نيست.
- در تاريخ 24/5/87 طي حضور نيروهاي امنيتي در روستاي "قبفلو" از توابع شهر سقز ، نيروهاي امنيتي اقدام به تفتيش منازل اهالي روستاي مذکور نموده و نهايتاً دو جوان به نامهاي "بهروز آذري" و "لقمان وياري" را بازداشت و به نقطه نامعلومي منتقل نمودند ، اتهامات اين افراد ارتباط با احزاب کردي عنوان شده است.

تهديد به مرگ معلمان در کردستان

سایت روز: همزمان با ادامه تلاش هاي بين المللي و همچنين سازمان جهاني معلمان (اي.آي) براي جلوگيري از اجراي ‏حکم اعدام فرزاد کمانگر، اخباري مبني بر تهديد به مرگ تعدادي از معلمان کرد در استان کردستان توسط ‏نيروهاي امنيتي منتشر شد.‏
سازمان جهاني معلمان (اي.آي) با انتشار نامه اي با اشاره به وضعيت فرزاد کمانگر، معلم 33 ساله و عضو ‏کانون صنفي معلمان در کردستان ايران که در خطر اعدام قرار دارد نوشته است: "ايي آي در هفته هاي ‏اخير، بارها به دولت ايران نامه نوشته و تقاضاي دادرسي عادلانه براي فرزاد کمانگر و ساير اعضاي اتحاديه ‏هاي کارگري را داشته که در بازداشت هستند. عليرغم تلاشهاي مشترک از سوي سازمانهاي ملي و بين المللي ‏براي تغيير حکم اعدام فرزاد کمانگر، اين حکم در تاريخ 21 تيرماه 1387 توسط ديوان عالي تائيد شد. علاوه ‏بر اينها، همکاران عضو کانونهاي صنفي معلمان و فعالان حقوق بشر که با فرزاد اعلام همبستگي کرده اند ‏بطور گسترده توسط مقامات ايراني تهديد مي شوند." ‏
همزمان با انتشار درخواست سازمان جهاني معلمان براي تغيير حکم اعدام فرزاد کمانگر، ماموران امنيتي در ‏شهرستان مريوان با ارسال پيامک هاي تهديد آميزي براي تعدادي از معلمان اين شهر، ضمن توهين و فحاشي ‏به معلمان دستگير شده در استان کردستان، آنان را تهديد به مرگ کردند.‏
براساس گزارش "رينسانس نيوز"، چند تن از معلمان روستاهاي اطراف مريوان که پيامک هاي تهديد آميز ‏رادريافت کرده اند، با ارسال گزارشي به اين منبع خبري در مورد محتواي کامل اين پيامک ها گفته اند: ‏‏"ارسال کنندگان در پيامک هاي تهديد آميز خود با اشاره به صدور حکم اعدام براي چندتن از معلمان فعال اين ‏استان، تاکيد کرده اند که به زودي شمار ديگري از معلمان اين استان را دستگير و روانه زندان و آنان را در ‏زندان آويزان خواهند کرد."
اين گزارش خبري به نقل از يکي ديگر از معلمان تهديد شده در مريوان مي افزايد: "تهديد کنندگان که به ‏احتمال قوي وابسته به ستاد خبري وزارت اطلاعات هستند ضمن تهديد خود او، تهديد کرده اند که بچه هايش ‏را هم به مکان هاي نامعلومي انتقال خواهند داد."‏
‏ اين اتفاق در حالي رخ داده است که تاکنون تعداد قابل توجهي از معلمان که عضو کانون صنفي معلمان در ‏شهرهاي مختلف کردنشين کشورهستند، بارها از طريق تلفن تهديد و سپس دستگير شده و مورد آزار و اذيت ‏محافل امنيتي و اطلاعاتي قرار گرفته اند.‏
‏ اين نوع برخوردهاي امنيتي که به نگراني روزمره معلمان استان کردستان و فعالان صنفي منجر شده از دو ‏هفته پيش و به دنبال صدور حکم اعدام براي دو معلم ديگر به نام هاي "ارسلان اوليايي" و" انور حسين ‏پناهي" که منجر به اعتراضات مردمي در شهرهاي استان کردستان شد، شدت بيشتري به خود گرفته و ‏اعتراض سازمان جهاني معلمان را نيز برانگيخته است.

احتمال تائيد انتخابات مجلس هشتم در چابهار قوت گرفتبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از خبرگزاري فارس: در پي اعزام هياتي از شوراي نگهبان به چابهار و تهيه گزارش جديد از روند برگزاري انتخابات مجلس هشتم در حوزه انتخابيه مذكور، احتمال تائيد صحت انتخابات در اين شهرستان قوت گرفت.

در جريان بررسي روند برگزاري انتخابات مجلس هشتم در حوزه‌هاي انتخابيه مختلف، شوراي نگهبان صحت انتخابات در چابهار را تائيد نكرد. بنا به درخواست برخي مقامات محلي و اهالي چابهار براي بررسي مجدد انتخابات مجلس هشتم در اين شهرستان و مذاكرات منتخب اين حوزه انتخابيه با مسئولان شوراي نگهبان، هياتي از اين شورا به منطقه اعزام شد تا مجددا در زمينه نحوه برگزاري انتخابات مورد نظر تحقيق كند. شنيده‌ها حاكي است گزارش جديد هيات اعزامي شوراي نگهبان بيانگر صحت برگزاري انتخابات در چابهار است و احتمال دارد اين شورا پس از بررسي دقيق و همه جانبه مستندات هيات مذكور، انتخابات مجلس هشتم در چابهار را تائيد كند.

روز شمار تحولات دوران پرویز مشرف از سال ۱۹۹۹پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان روز دوشنبه پس از ۹ سال که در مسند قدرت قرار داشت تحت فشار مخالفان سياسی اش از مقام خود کناره گيری کرد .
در زير روز شماری از تحولات عمده سياسی پاکستان از سال ۱۹۹۹، زمان کودتای بدون خونريزی پرويز مشرف تا روز دوشنبه است که وی ناچار به کناره گيری از مقام رياست جمهوری شد.
۱۹۹۹
۱۲ اکتبر – مشرف دولت منتخب نواز شريف را بدنبال تلاش نخست وزير برای کنار گذاشتن او از فرماندهی ارتش ساقط کرد.
۲۰۰۰
۱۳ مه – دادگاه عالی پاکستان، کودتا را به رسميت شناخت.
دسامبر – نواز شريف که متهم به هواپيما ربايی و فساد مالی شده بود از زندان آزاد و به عربستان سعودی تبعيد شد. وی تا سال گذشته اجازه نيافت که پاکستان باز گردد.
۲۰۰۱
۲۰ ژوئن – به دنبال استعفای محمد رفيق طرار، پرويز مشرف خود را رييس جمهوری پاکستان خواند.
۱۱ سپتامبر – مشرف پس از حادثه يازده سپتامبر آمريکا، حمايت خود را از طالبان قطع کرد و به جمع متحدين واشينگتن پيوست.
۲۰۰۲
۳۰ آوريل – مشرف برنده همه پرسی ملی جنجال برانگيز در باره حکومتش شد.
۱۰ اکتبر – حزب مسلم ليگ، طرفدار مشرف، در انتخابات عمومی پارلمان پاکستان برنده شد.
۱۶ نوامبر – مشرف برای يک دوره پنج ساله ديگر رياست جمهوری سوگند ياد کرد.
۲۰۰۳
دسامبر – پرويز مشرف از دو حادثه ترور جان سالم به در برد که از سوی افسران اسلام گرای ارتش و گروه القاعده طراحی شده بود.
۲۰۰۴
ژانويه – مشرف توانست رای اعتماد مجلس پاکستان را به دست آورد که مدت رياست جمهوری غير انتخابی او را تا سال ۲۰۰۷ تمديد می کرد.
فوريه – مشرف در حکمی، عبدالقدير خان، پدر بمب هسته ای پاکستان، را که متهم به فروش تجهيزات غير قانونی اتمی به ايران، ليبی و کره شمالی شده بود مورد عفو قرار داد.
۳۰ دسامبر – مشرف وعده خود را مبنی بر کناره گيری از فرماندهی ارتش انکار کرد.
۲۰۰۷
۹ مارس – مشرف در حکمی، افتخار محمد چوهدری را از مقام رياست دادگاه عالی پاکستان بر کنار کرد که باعث بروز اعتراض های گسترده ای در اين کشور شد.
۱۰ ژوئيه – نيروهای پاکستان به مسجد سرخ در اسلام آباد که تحت کنترل اسلام گرايان افراطی بود، حمله کردند و چند ده نفر را کشتند.
۶ اکتبر – پارلمان پاکستان پرويز مشرف را برای يک دوره پنج ساله ديگر به رياست جمهوری انتخاب کرد. مخالفان، رای گيری را تحريم کردند.
۱۸ اکتبر – بی نظير بوتو، نخست وزير سابق پاکستان، به کشورش بازگشت.
۳ نوامبر – مشرف وضعيت اضطراری اعلام کرد: رييس ديوان عالی را برکنار و قانون اساسی را به حال تعليق در آورد.
۲۵ نوامبر – نواز شريف از تبعيد به پاکستان بازگشت.
۲۸ نوامبر – مشرف از مقام فرماندهی ارتش کناره گيری کرد و آن را به ژنرال اشفق کيانی سپرد.
۱۵ دسامبر – مشرف حالت اضطراری را لغو کرد.
۲۷ دسامبر – بی نظير بوتو در جريان يک سخنرانی انتخاباتی ترور شد.
۲۰۰۸
۱۸ فوريه – متحدان پرويز مشرف در انتخابات پارلمانی شکست سختی را از احزاب وابسته به بی نظير بوتو و نواز شريف متحمل شدند.
۲۴ مارس – پارلمان پاکستان يوسف رضا گيلانی، متحد نزديک بوتو، را به نخست وزير برگزيد.
۷ اوت – ائتلاف احزاب مخالف مشرف اعلام کردند که وی را استيضاح خواهند کرد.
۱۷ اوت – ائتلاف احزاب مخالف رييس جمهوری اعلام کردند که موارد استيضاح پرويز مشرف نهايی شده است.
۱۸ اوت – پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان اعلام کرد که از مقام خود کناره گيری می کند.

رادیو فردا

تبعیض تجربه شده

محمد بلوچ
وقتی می گوییم ما از تبعیض رنج می بریم شاید بسیاری از مردم معنی تبعیض را متوجه نشوند بهمین خاطر کمی در مورد این کلمه منفور سخن می گوییم .
تبعیض یعنی فرق قایل شدن. تبعیض یعنی دو نگاه متفاوت.
نمونه ای از تبعیض رایج در استان ما: مثلا : خشک سالی عام بود همه استان ما دچار خشکسالی شد. از شمال تا جنوب استان بحران بوجود آمد همه باغها و قناتها خشکیدند اگر تبعیض نبود میبایست مسولین محترم به همه استان یکسان رسیدگی می کردند در حالیکه چنین نبود همه توجهات و کمکها بطرف سیستان بود مبلغ کلانی بعنوان وام خشکسالی در استان آوردند مردم جنوب استان بخاطر مشکل اعتقادی که نسبت به ربا داشتند خیلی کم وام گرفتند همه این وام را در سیستان توزیع نمودند و بعدا اعلام نمودند این وام برای سیستانی ها بلا عوض و بخشیده شده اما جنوبی ها موظفند وامشان را پس دهند.
مثلا : کمیته امداد که به خیلی از کشورهای خارجی کمک می کند نمی بایست میان مردم درمانده فرق قایل شود در حالیکه هزاران مورد بود که از مراجعه کنندگان سوال می شد سنی هستی یا شیعه؟ وقتی می گفتند سنی . می گفتند این کمکها مختص شیعه هستند و شما بروید به نزد شیخهای خودتان. (تمام نفت و ثروت مملکت دست شما هستند و این ثروت عظیم ملت ایران را به دهها کشور خارجی می فرستید ملاهای بدبخت ما محتاج نان شب خود از کجا بیاورند؟)
مثلا: در گمرکها و جاهایی که کالاهای قاجاق را می گیرفتند وقتی پرونده تشکیل می شد می پرسیدند شیعه هستی یا سنی ؟ اگر می گفتند شیعه هستیم اجناسشان را پس می دادند و اگر سنی بود علاوه بر ظبط کالا جریمه سنگینی میبایست بپردازد.
مثلا: اگر از دست ماموری اشتباهی یک شیعه کشته می شد به او مقام شهید اعطا می گردید و مامور خاطی شدیدا تنبیه می گشت در حالیکه اگر یک سنی عمدا توسط ماموری کشته می شد مامور تشویق می شد و خویشاوندان کشته شده توبیخ و احیانا تحت پیگرد قرار می گرفتند و جنازه مرده را با چه زحمتی تحویل می دادند.
مثلا : در استخدامها و کارها تبعیض آشکار بکار می رود که برای همه مثل روز روشن است. مخصوصا در دولت جدید تبعیض به حد اعلای خودش رسید دیدیم که سعی کردند حتی یک نفر اهل سنت را بخدمت نگیرند چون بحث بومی بودن بود بلوچ ها انتظار داشتند به تناسب جمعیتشان بکار گرفته شوند اما دیدند که چگونه آشکارا تبعیض وحشتناکی به کار بستند از بالا تا پایین حتی یک نفر اهل سنت را بکار نگرفتند جاهایی که نتوانستند برادران زابلی را بگمارند رفتند در بزمان از میان پنج درصد بلوچی که شیعه شدند افرادی را پیدا کردند و آوردند فرماندار و غیره گزاشتند. و تمامی مردم بلوچ اهل سنت را نادیده گرفتند ( قابل ذکر است که ما از وجود برادران بلوچ شیعه در مدیریتها ناراض نیستیم زیرا آنها حداقل دشمنی کمتری با ما دارند)

مشرف به عربستان تبعید می‌شودبه گزارش آژانس خبری تفتان یک هفته‌نامه معتبر آمریکایی به نقل از منابع مطلع نوشت که رئیس جمهور مستعفی پاکستان به عربستان سعودی تبعید خواهد شد.

هفته‌نامه آمریکایی "نیوزویک" طی گزارشی در شماره امروز خود نوشت: یکی از معاونان سابق مشرف که نخواست نامش فاش شود گفت که انتظار می‌رود "پرویز مشرف"، رئیس جمهور پاکستان پس از استعفاء طی پروازی به عربستان تبعید شده و سه ماه آینده را در آنجا سپری کند.
معاون سابق مشرف افزود: این خبر به اطلاع افسران ارشد پاکستان رسیده است.
پرویز مشرف 65 ساله امروز پس از حکومت 9 ساله در پاکستان 170 میلیون نفری، طی نطقی در مجمع ملی کشورش با اعلام استعفای خود از سمت ریاست جمهوری، از قدرت کناره‌گیری کرد.
وی که طی یک کودتای بدون خونریزی در سال 1999 قدرت را در دست گرفته بود، سرانجام تحت فشارهای احزاب سیاسی با کرسی ریاست جمهوری وداع کرد.

شکل‌گیری اعتقادات اسلام شیعیتا زمان مرگ امام عسکری (۲۶۰ هجری) صحبتی از وجود فرزند او در میان نبود (۱۵۱). وقتی او از دنیا رفت عثمان بن سعید عمری اعلام کرد که عسکری فرزندی داشته که هم اکنون امام است (۱۵۲). طبیعی است که باور این امر دشوار بود به خصوص که در میان نزدیکان عسکری در این مورد اتفاق نظر وجود نداشت. مادر عسکری که بلافاصله پس از مرگ او از مدینه به سامرا آمد مدعی بود که یکی از کنیزان عسکری از او حامله است و فرزند هنوز به دنیا نیامده است (۱۵۳). این ادعا که برای کوتاه کردن دست جعفر و خواهرش از ارث باقی مانده از عسکری بود عاقبت به جایی نرسید و آن کنیز حتی تا چند سال بعد هم فرزندی به دنیا نیاورد و ارث عسکری بنابر قواعد فقهی میان جعفر، خواهر و مادر عسکری تقسیم شد (۱۵۴ و بعد).


پرویز مشرف از ریاست جمهوری پاکستان استعفا دادبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی پرویز مشرف در یک بیانیه مستقیم تلویزیونی، ضمن دفاع از عملکرد خود، از ریاست جمهوری پاکستان استعفا داد.
وی تلاش کرد در این سخنرانی، از خود در قبال اتهام های مطرح شده از سوی ائتلاف حاکم بر دولت پاکستان دفاع کند.
او تاکید کرد که هر کاری انجام داده، به خاطر کشور و مردم پاکستان انجام داده است.
آقای مشرف در آغاز این سخنرانی، مخالفان خود را متهم کرد که از موضع شخصی و گروهی خود سخن می گویند و به منافع ملت پاکستان نمی اندیشند.
او سپس از جنبه های مختلف عملکرد دولت خود در 9 سال گذشته دفاع کرد.
پرویز مشرف به رشد اقتصاد کشور، افزایش سرمایه گذاری و رشد ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی اشاره کرد.
رئیس جمهور مستعفی پاکستان همچنین به گسترش شبکه ارتباط جاده ای میان شهرهای مناطق مختلف کشور و رشد مخابرات اشاره داشت.
پرویز مشرف گفت که گسترش دموکراسی، از جمله حضور همه احزاب و گروه های در انتخابات ماه فوریه گذشته، از دستاوردهای دولت او بوده است.
آقای مشرف گفت پیش از ریاست جمهوری او در پایان دهه نود میلادی، جهان پاکستان را نمی شناخت، و ادعا کرد که عملکرد دولت او، به پاکستان هویتی جهانی بخشید و آن را در نقشه دنیا و اذهان جهانیان برجسته کرد.
او با پذیرش اینکه دولت او ضعف هایی نیز داشته است، تاکید کرد که اگر اشتباهی صورت گرفته، عمدی نبوده است. او به خاطر اشتباه هایی که دولت تحت امرش مرتکب شده، از مردم پاکستان پوزش خواست.
رئیس جمهور مستعفی پاکستان با تاکید گفت به خاطر دستاوردهای خود خشنود است و هرکاری کرده، به خاطر کشور و مردمش بوده است و نه به خاطر خودش.
او گفت: "من همیشه اول به پاکستان فکر کردم، به مردم پاکستان، و به ویژه مردم فقیر پاکستان".

ائتلاف حاکم بر پاکستان از رئیس جمهور این کشور خواسته است تا ظرف امروز یا فردا از مقام خود کناره گیری کند، درغیر اینصورت، استیضاح خواهد شد.
این ائتلاف که رهبری آن را حزب بینظیر بوتو - سیاستمدار کشته شده و نخست وزیر سابق - به عهده دارد، آقای مشرف را به بی کفایتی و نقض قانون اساسی پاکستان متهم کرده است.
شاه‌محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان و از اعضای ائتلاف حاکم، پیشتر گفته بود آقای مشرف وقت زیادی ندارد.
مقام های ائتلاف حاکم بر پاکستان می گویند پیش‌نویس اتهام نامه ای که علیه آقای مشرف تنظیم شده، شامل تخطی از قانون اساسی و سوءرفتار جدی است.
سخنگوی رئیس جمهور پاکستان پیشتر گفته بود که آقای مشرف استعفا نخواهد داد و از خود دفاع خواهد کرد.
برنامه استیضاح رئیس جمهور پاکستان، هفته گذشته از سوی رهبران حزب مردم پاکستان (PPP) و حزب مسلم لیگ - شاخه نواز، به رهبری نواز شریف، نخست وزیر سابق، به راه انداخته شد.
یک مقام حزب مسلم لیگ گفته است فهرست اتهام های موجود علیه رئیس جمهور، حداکثر تا روز سه شنبه ارائه خواهد شد.
اگر آقای مشرف تصمیم به ادامه کار بگیرد، اولین رئیس جمهور در تاریخ پاکستان خواهد بود که استیضاح می شود.
پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹، با کودتا علیه دولت به رهبری نواز شریف نخست وزیر وقت، قدرت را بدست گرفت.
آقای مشرف بلافاصله پس از رسیدن به قدرت، با وارد آوردن تغییراتی در قانون اساسی کشور، اختیارات رئیس جمهور را افزایش داد.
او از متحدان عمده منطقه ای ایالات متحده آمریکا در آنچه نبرد با تروریسم خوانده می شود محسوب می شد.
آقای مشرف سال گذشته و تحت فشار مخالفان خود، از مقام سرفرماندهی ارتش کناره گیری کرد. با این وجود، او همچنان حق انحلال پارلمان را دارد.

ژنرال دیکتاتور سکولار پرویز مشرف از مقامش استعفا دادژنرال دیکتاتور سکولار پرویز مشرف از مقامش استعفا داد


ژنرال دیکتاتور سکولار پرویز مشرف از مقامش استعفا داد


به گزارش آژانس خبری تفتان پرویز مشرف لحظاتی پیش ساعت 14 بوقت پاکستان روز دوشنبه 18 اگست 2008 از مقام ریاست جمهوری پاکستان استعفا داد.

پرویز مشرف طی سخنرانی ضمن دفاع از سیاستهایش و انتقاد از مخالفانش از مقام ریاست جمهوری استعفا داد.

با اعلام استعفای مشرف موجی از خوشحالی و شادی سراسر پاکستان را فراگرفته است و مردم مشغول جشن و شادی هستند.

۱۳۸۷ مرداد ۲۷, یکشنبه

اعتراف کیهان حکومتی به انزوای بین المللی رژیم تهران

کیهان حکومتی در سرمقاله امروز خود به انزوای بین المللی جمهوری اسلامی بر اثر تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل اعتراف کرد و نوشت "هرچند انتظار می رفت در سفر احمدی نژاد به استانبول قرارداد سرمایه گذاری تركیه در ذخایر گاز پارس جنوبی رسماً امضاء شود ولی این كار صورت نگرفت و تنها در بیانیه مشتركی كه پس از دیدار رؤسای جمهور در استانبول منتشر شد دو كشور بر ادامه مذاكرات بر سر همكاری ها در بخش انرژی تاكید كردند. برخی از مقامات تركیه مطالبات طرف ایرانی مربوط به سیاست های جدید قیمت گذاری و شرایط سرمایه گذاری را دلیل عدم توافق رسمی و نهایی بر سر این قرارداد اعلام كردند، اما به نظر می رسد رویارویی ایران و غرب بر سر برنامه غنی سازی هسته ای و مخالفت صریح آمریكا با این معامله، تركیه را تحت فشار گذاشته و مانع امضاء این قرارداد از سوی این كشور شده است."

ژنرال سکولار دیکتاتور امروز استعفا می دهندژنرال سکولار دیکتاتور امروز استعفا می دهند


به گزارش آزانس خبری تفتان به نقل از شبکه های ماهواره ای اردو زبان ژنرال مستبد و جنایتکار سکولار پرویز مشرف امروز از مقام ریاست جمهوری پاکستان استعفا خواهند داد.

قرار است در ساعات آینده پرویز مشرف برای مردم پاکستان سخنرانی خواهند کرد و طبق گزارش خبرنگاران در این سخنرانی مشرف استعفای خود را اعلام خواهند کرد.

مشرف خواسته بود که در تلوزیون رسمی سخنرانی کند ولی به وی اجازه داده نشد.

برخی گزارشها حاکیست هواپیماهای عربستان سعودی در اسلام آباد منتظر استعفای مشرف هستند تا وی را با خود ببرند و از محاکمه نجات یابد.
طبق این گزارشها امریکا از دادن پناه سیاسی به مشرف خود داری کرده است و کاندولیزرایس در گفتگوبا خبرنگزاریها اعلام کرده است :آمریکا نمی تواند به مشرف پناهندگی سیاسی دهد.

مشرف ژنرال جنایتکار و مستبد سکولاری است که طی 8 سال حکومتش بدترین جنایتها را در حق مردم پاکستان مرتکب شده اما الان قدرتش به پایان رسیده و با ذلت و رسوائی از مقامش استعفا می دهد.

تفتانءِ حال
حسن بلوچ تفتان

سفیر پاکستان : هر اتفاقی در مرز می افتد پاکستان مسئول آن نیستبه گزارش آژانس خبری تفتان شفقت سعید سفیر پاکستان پس از مراسم شصت و دومین سالگرد استقلال این کشور که در مدرسه بین المللی پاکستان در تهران برگزار شد؛ سفیر پاکستان درباره سرنوشت پرسنل نیروی انتظامی ایران که از سوی گروه موسوم به جندالله ربوده و برخی از آنها به هلاکت رسیده اند و درباره اقدامات دولت پاکستان برای مقابله با این گروه در خاک خود و تامین امنیت مرزهای مشترک با ایران اظهار داشت : باید این پرسش را مطرح کنم که آیا این تصور درست است که هر اتفاقی می افتد، دولت پاکستان مسئول آن است .
وی افزود : ایالت بلوچستان پاکستان بسیار وسیع است و مرزهای ایران و پاکستان همواره در 60 سال گذشته آرام بوده و حادثه آنچنانی در آنجا رخ نداده بود؛ پاکستان نیروهای ارتش را در این منطقه مستقر کرده است، ولی این نکته را باید در نظر گرفت که ما نیروهای خود را در مناطقی که تهدید وجود دارد، مستقر کرده ایم شما باید بدانید مرزهای پاکستان وافغانستان ثبات ندارد و ما 120 هزار نیرو را در آنجا مستقر کرده ایم و بیش از هزار نیروی خود را از دست داده ایم .
شفقت سعید در ادامه گفت: طول مرز پاکستان و ایران 970 کیلومتر است و برای برقراری امنیت در این مناطق به 150 هزار نیرو نیاز است؛ ما این امکانات و تعداد نیرو را در اختیار نداریم؛ ما می دانیم این گروه(جندالله) مشکلات زیادی را برای ایران به وجود آورده است.چند ماه پیش این گروه 24 نفر را از ایران ربود و به داخل پاکستان آورد، نیروهای ما فورا وارد عمل شدند و آنها را بازداشت کرده و تحویل ایران دادند. اخیرا عبدالحمید ریگی و سه نفر دیگر را دستگیر کردیم و تحویل ایران دادیم.
وی افزود : ما از ایران خواسته ایم در این منطقه حضور داشته باشد؛ فکر می کنید چرا ما این اقدامات را انجام می دهیم، زیرا امنیت ایران، امنیت پاکستان است؛ ما هرگز نمی خواهیم ایران به دردسر بیفتد و هر لحظه که آنها را پیدا کنیم، دستگیر کرده و تحویل ایران می دهیم .
شفقت سعید درباره اینکه پاکستان چه اقداماتی برای آزادی گروگانهای ایرانی از چنگال جنبش انجام داده است؟ اظهار داشت : ما نمی دانیم این افراد کجا هستند؛ ما نیروهای خود را به جاههایی که احتمال می دادیم اینها آنجا مخفی شده اند، اعزام کردیم، ولی این افراد را پیدا نکردند.
سفیر پاکستان مناطقی را که گروگانهای ایرانی توسط جنبش مقاومت به آنجا منتقل شده اند، صعب العبور دانست که تنها از طریق بالگرد امکان رفت و آمد به آن مناطق وجود دارد .

جنایتکاران باید کشته شوند

جنایتکاران باید کشته شوند
برخی چنین میاندیشند و توصیه می کنند که جانیان در حق ملت بلوچ بخشیده شوند چون یا بلوچ نیستند و یا از درد ملت بلوچ بی خبرند و از رنجها و مصیبتهائی که این ملت مظلوم از دست پاسداران رژیم کشیده اند مطلع نیستند.

چگونه فرزندان بلوچ به دار کشیده شوند و پاسدارانی که این فرزندان را دستگیر کرده و تا چوبه دار رسانده اند بخشیده شوند؟
چگونه جوانان بلوچ گلوله باران شوند و پاسدارانی که بی مهابا خون جوانان را می ریزند بخشیده شوند تا باز به جنایت علیه مردم ادامه دهند.
چگونه علمای بزرگواری همچون مولوی عبدالقدوس و مولوی محمد یوسف ناخنهای دست و پایشان کشیده شوند و بدنشان اطو شود و با درل سوراخ شوند و جلادانی که با علمای ما چنین کرده اند مورد عفو قرار گیرند؟
کلا و هرگز !!!
این ممکن نیست که قاتلان بخشوده شوند!
امکان ندارد به سفاکان مدال داده شود!
می گویند سرباز هستند؟!
گویا جنگ در بلوچستان بین خامنه ای و مبارزین است!!
نه چنین نیست!
همین سربازان و پاسداران هستند که می کشند و قتل می کنند و تیرباران می کنند و جنایت می کنند و تجاوز می کنند و ....
و باید کشته شوند تا دیگر پای به بلوچستان نگذارند.
چندین بار به اینها هشدار داده شد که به بلوچستان نیایند و چندین بار آزاد شدند تا شاید به عقل آیند و به بلوچستان نیایند اما مثل اینکه متوجه نمی شدند و الان باید کشته شوند تا دیگر به بلوچستان نیایند و راحت جنایت نکنند و تمامی جنایتکاران بدانند که روزی به چنگال عدالت گرفتا خواهند شد و آنوقت قابل رحم و بخشش نخواهند بود.
دلاور بلوچ

انتقال حبيب الله لطيفي به بيمارستانبه گزارش آژانس خبری تفتان حبيب الله لطیفی ،دانشجوی اعدامی کرد ، پس ازگذراندن پروسه یی 3ماهه شکنجه های وحشیانه ی دوران قرون وسطایی،به زندان عمومی سنندج انتقال یا فت ؛و در زندان مرکزی نیز اوراتحت آزار روانی وروحی قرار دادند. او پس از گذران این دوره دوچار عارضه های شدید ریوی وکلیوی وآسم و شکستگی از ناحیه صورت وسر وپاره شدن طرفی ازصورتش شده بود،که به مراقبت های پی گیرپزشکی نیاز داشت ؛اما روسا و حراست زندان ازبردن اوبه بیمارستان خودداری می کردند.البته در درمانگاه زندان مرکزی به جای قرص درخواستی ایشان ،تریاک را به عنوان مسکن به او تعارف کردند!! حبیب الله پس از9 ماه بلا تکلیفی روز در دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم گردید،به اتهام همکاری با احزاب ا پوزیسیون فعال سیاسی در کردستان امروزنیزمورخ26/5/87 تحت تدابیرشدید امنیتی وی را به همراه چهارخودرو نظا می وبا غل و زنجیرکردن دست وپا به بیمارستان توحید شهر سنندج انتقال دادند.

نامه دانش آموزان کوچکترین مدرسه جهان به معلمشانگدایان بهر روزی طفلشان را کور می خواهند نمی دانم وقتی جاده ها کفش های وصله دار مرا به باران نشان می دادند ستاره ها مرا هم لابه لای بچه های آسمان پنهان می کردند یا نه؟! نمی دانم کار ، گردان های تاریکخانه حرف و ادعا، پشت آسمان خراش های دلشان جایی برای سينماي بی نمای اشک من دارند یا نه؟!

نمی دانم ...

نمیدانم چگونه بغض ها را می شود روی نقاشی های اتخاد سازمان های پر خلل رنگ کرد؟!

من دستهای پینه بسته و خسته از شکستگی های زندگی ام را برای کاسه های بیچارگی نگه نمی دارم . گریه نمی کنم تا شکلک های ترحم برای دستان کوچکم دل بسوزانند. می دانم ، پر از بارانم! اما غرور کوچکم را سرمقاله زبان های مردم نمی کنم. نمی دانم آیا این باور ها، بودن مرا هم درک خواهند کرد یا نه ؟!

آقای معلم! اجازه؟!

برای اولین و آخرین بار به ما اجازه شاکی شدن بدهید. من نمی خواهم تیتر شهرت شما باشم . من نمی خواهم فونت های ترحم این و آن را روی حال و روز من بچسبانید. با بیچارگی من تجارت و شهرت نکنید. درد ما چیز دیگری است. نمی دانم شاید این روزها دیگر زمانه، زمانه ادعاست.

اما آقای معلم؟!....اجازه؟!

بگذارید ما گمنام و بی ادعا نفس بکشیم . ما ته مانده دل سوزی دیگران را نمی خواهیم. ما می خواهیم آزاده فقر را تحمل کنیم و با ترحم زیر بار دلخوشی ها نرویم. ما می خواهیم فردایی که؛ با دستان خسته و شکسته در سوز سرماهایمان ساخته می شود ، فردایی باشد که دیروزش پر از آزادگی است. آزادگی ما را زیر علامت های سئوال و ذره بین های محال خدشه دار نکنید. ما نیازی به ته مانده های حس انسان دوستی پر از خلاء نداریم. اگر تنها ترین تنها شوم باز هم خدا هست.

او جانشین همه نداشتن های من است.

آژانس ایران خبر

اعتراض مردم زاهدان به هنگام ديدار اعضاي شوراي اسلامي

به گزارش آزانس خبری تفتان به نقل از ایران خبر در زاهدان, درهفته اي كه گذشت ، مردم در جهت حل مشكلا ت خود در رابطه با ساخت و ساز مسكن وعدم صدور مجوز از سوي شهرداري , با اعضاي شوراي اسلامي در مسجد امام حسن بلوار رسالت ،ديدار كردند . لازم به ذكر است كه ،در پي قانع نشدن مردم ، از پاسخهاي ارائه شده توسط اعضاي شورا ، جو جلسه متشنج گرديد و در حالي كه معترضين خشمگين قصد درگيري با مسئولان را داشتند، مامورين پليس با دخالت خود و بازداشت چند نفر از معترضين جمعيت را متفرق نمودند.

تیر اندازی نیروهای سپاه پاسداران به فعال مدنی کرد و یک شهروند دیگر


به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از ایران خبر بر اساس گزارشات دریافتی از کردستان ،شب پنج شنبه دانشجویی به نام" خضر رسول مروت"،دانشجوی رشته ادبیات دانشگاه ارومیه ، ساکن روستای کورد نشین" تالاو" از توابع شهرستان میاندوآب آذربایجان غربی و همچنین "سالار یاره"ساکن همان روستا، هنگام بازگشت از روستای همجوار " روستای حاجی حسن" ،مورد اصابت نیروها ی تحت فرماندهی سپاه پاسداران قرار گرفته ؛وبه شدت زخمی شده اند .

نیروهای مزبور پس از تیراندازی از انتقال آنان به بیمارستان خودداری کرده وصبح روز پنج شنبه هر دو فرد را به مکان نامعلومی منتقل کرده اند اما تا کنون و علی رغم مراجعات مکرر خانواده هایشان ،تاکنون از وضعیت سلامتی و سر نوشت ایشان خبری در دست نیست و این امر موجبات نگرانی فزاینده فعالین مدنی را فراهم آورده است.

"خضر رسول مروت" دانشجو و فعال اعمال حق زبان مادری از چند سال پیش سمت تدریس زبان کردی را در "بنیاد سوما" که تنها موسسه قانونی متصدی آموزش زبان کردی در کردستان است،عهده دار میباشد. لازم به یادآوری ست، بیشتر مناطق کردنشين به بهانه رفت وآمد فعالان اپوزیسیون کرد به حالت نظامی درآ مده است ،و نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران بارها در این مناطق افراد غیر نظامی را مورد یورش مسلحانه قرار داده اند.

هم چنین بنابر گزارشات در یافتی، سپاه پاسداران در اقدامی نگران کننده از مدتی پیش برای آنچه مقابله با نیروهای اپوزیسون فعال در کردستان خوانده شده است ، اقدام به فعال سازی و استخدام گسترده تر نیر وهای محلی لباس شخصی کرده است .

با دستگیری این دانشجو آمار دانشجویان بازداشت شده كرد ،دست کم به 8 تن رسیده است .

طوفان شن بي سابقه زابل را تعطيل كرد

به گزارش آزانس خبری تفتان روابط عمومي استانداري بلوچستان در اطلاعيه اي اعلام کرد : به علت وزش طوفان شديد گردو غبار و کاهش ديد همه ادارات ، نهادها و سازمانهاي شهرستانهاي زابل و زهک و بخش هاي تابعه امروز دومين روز پياپي تعطيل است.
براساس اعلام اداره هواشناسي بلوچستان اکنون سرعت طوفان و گردو در زابل 75 کيلومتر در ساعت و ميزان ديد در منطقه فرودگاهي زابل 500 متر است .
براساس اين گزارش گرچه امروز از سرعت طوفان زابل 50 کيلومتر در ساعت کاسته شده اما مردم شهرستانهاي زابل و زهک همچنان شاهد حرکت شن هاي روان به سمت منازلشان هستند
پيراينده کارشناس اداره هواشناسي گفت :‌ از ديشب و امروز گردو غبار شديدي آسمان زاهدان را فراگرفته و ميزان ديد در منطقه فرودگاهي بين المللي زاهدان به 600 متر رسيده است
وي افزود : حداقل ميزان ديد براي فرود در فرودگاه زاهدان هزار متر است.

هشدار به روسيه درباره پيامدهای خارج نشدن از گرجستان


به گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از خبرگزاری فرانسه از پاریس، نیکلاس سرکوزی، رئیس جمهور فرانسه امروز در گفتگو با رئيس جمهور روسيه ناخرسندي خود را از ناديده گرفتن مفاد موافقتامه آتش بس در گرجستان از سوي مسکو ابراز کرد و نسبت به پيامدهاي چنين سياستي به روسیه هشدار داد.
رئیس جمهور فرانسه در مقام رئیس دوره ای اتحادیه اروپا به همتای روس خود گفت در صورت خودداري از اجراي موافقتنامه آتش بس و خارج نساختن نيروهايش از خاک گرجستان در جدول زماني تعيین شده، پيامدهاي خطيري در انتظار روسيه خواهد بود.
پيش از هشدار رئیس جمهور فرانسه، وزير خارجه روسيه گفته بود عقب نشيني نيروهاي روسيه هر اندازه که لازم باشد طول خواهد کشيد. اما دقایقی پیش روسيه اعلام کرد عمليات خروج نيروهاي نظامي خود را از گرجستان فردا دوشنبه آغاز مي کند.
رئيس جمهور روسيه در تماس تلفني با رئيس جمهور فرانسه گفت نيروهاي روسيه فردا از ساعت 12 بوقت محلی عقب نشيني از گرجستان را آغاز خواهند کرد.

لعنت به آنهایی که مخالف مبارزه مسلحانه با رژیم آخوندی هستند!

لعنت به آنهایی که مخالف مبارزه مسلحانه با رژیم آخوندی هستند!
بعد از به شهادت رسانیدن جوان فرهنگی و فعال مدنی ملت بلوچ جنایتی دیگر از رژیم فاسد آخوندی ، مولانا احمد نارویی را به سلولهای تاریک و تار منتقل کردند و گفتند باید طلبه های خارجی را بیرون کنید و الا مولانا در سلول ماندگار خواهد شد .
آخه مقصد این جنایتکاران از اخراج طلبه های خارجی چیست ؟
جواب آن مثل روز روشن است ، اینها در اصل دشمنان اهل سنت هستند ؛ اینها میخواهند اهل سنت را نابود کنند چونکه از حوزهای علمی میترسند ، چونکه از گسترش مذهب اهل سنت خوف و هراس دارند ، اینها میخواهند نقشه ی شوم 50 ساله ی خمینی که بلوچستان بدون سنی بماند ، را به اجرا در آورند.
اگر به عبادتگاه این جنایتکاران شهر مشرک ها ، قم که عذاب الهی وبا شیوع پیدا کرده ، بنگریم 10 هزار طلبه ی خارجی به خود راه داده است ، طلبه های از پاکستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، افغانستان و از قاره افریقا و مالیزیا و ... نه تنها رهایشگاه و خورد و نوش و پوشاک طلبه های خارجی مجانی است بلکه ماهانه به طلبه های خارجی 150 دلار میدهند.
چرا این آخوندهای در حوزه های علمی خود طلبه های خارجی را اخراج نمی کنند و به مدارس اهل سنت دستور میدهند طلبه های خارجی را اخراج کنید و الا در سلولها زندانی خواهد شد!
زیرا طلبه های خارجی اهل سنت اهل توحید و مخالف شرک و بدعت و مخالف صیغه هستند این آخوندهای منحوس در حوزه های علمی به حتی طالبات دختر خارجی رحم نمی کنند و به اصطلاح خودشان ازدواج موقت ، صیغه میکنند و به طالبات خارجی خیانت می کنند
بلی ای عزیزان جنایتهای رژیم آخوندی روز به روز بیشتر میشود و باید گفت وقت گریستن نیست وقت تماشا کردن نیست وقت قیام و اسلحه است باید جواب این جنایتهای ننگین رژیم را با اسلحه داد ؛ باید به آنهایی که مخالف مبارزه مسلحانه با رژیم هستند لعنت گفت زیرا الان تنها راه مقابله با این جنایتکاران مبارزه مسلحانه است زیرا این جنایتکاران زبان خوش را نمی شناسند .حرف من این است که ما تا به کی فقط می خواهیم در برابر چنین اعمال وحشیانه ای که فقط و فقط از سران و مسئولین ِ نظام بر می آید سکوت پیشه کنیم و در بهترین حالت ِ ممکن در نت اعتراض کنیم؟
چرا ما نباید با این رژیم مثل خودش رفتار کنیم؟ تجربه ی سی ساله نشان داده که این رژیم زبان خوش نمی شناسد، این رژیم هیچ گونه اعتراض ِ آرامی را بر نمی تابد، آیا وقت اون نرسیده که سیلی رو با سیلی جواب بدیم؟
اگر می خواهیم بلوچستان مان نابود نشود، اگر می خواهیم بیگانه ها وزابلی ها به بلوچستانمان حمله نکنند بایستی دست به کار بشیم، بایستی خودمان ریشه ی این آخوندهای مرتجع و کثیف را بر کنیم.
عزیزان آنهایی که مخالف مبارزه مسلحانه با حکومت اخوندی هستند ؛ از موت میترسند و بزدل و ترسو هستند و یا به عبارتی دیگر خنثی هستند و بهانه مصلحت اندیشی و روشنفکری میکنند . و میخواهند جواب جنایتهای رژیم را با نوشتن یک مقاله و یا محکوم کردن این جنایتها در یک اعلانیه خلاصه کنند.
با تشکر از ناکو وشدل بلوچ خبرنگار بلوچ نیوز

خروج نظامیان روسیه از گرجستان 'آغاز شده است'به گزارش آزانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی یک فرمانده ارشد نظامیان روسی مستقر در خاک گرجستان اعلام کرده که نیروهایش به گونه تدریجی از خاک گرجستان خارج می شوند.
این فرمانده به بی بی سی گفت روند خروج تدریجی نیروهای تحت امرش آغاز شده است.
ژنرال ویاچیسلاو بوریسف گفت او به سربازان خود دستور داده است جای خود را به نیروهای صلحبان روسی بدهند.
با این حال، یک خبرنگار بی بی سی در گرجستان می گوید نیروهای روسیه، هنوز در فاصله سی و پنج کیلومتری شهر تفلیس - پایتخت گرجستان - دیده می شوند.
خبرنگار بی بی سی پیشتر گزارش داده بود که نیروهای روسیه، همچنان درحال گسترش حضور نظامی خود بر شاهراه عمده ای هستند که پایتخت گرجستان را به ساحل دریای سیاه پیوند می دهد.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت نیروهای کشورش فقط درصورتی خاک گرجستان را ترک خواهند کرد که جای آنها را جایگزین های امنیتی دیگری پر کنند.
این موضوع پس از آن بیان شد که دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه، موافقتنامه آتش بس با گرجستان را امضا کرد.
بر اساس این موافقتنامه که به پیشنهاد نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه تهیه شده، نیروهای روسی، باید ضمن توقف کامل و همیشگی عملیات نظامی خود در خاک گرجستان، این قلمرو را ترک کنند.

این طرح شش ماده ای صلح، برای پایان دادن به کشمکش کنونی در گرجستان، پس از امضا توسط میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور این کشور، برای امضا توسط رئیس جمهور روسیه، به مسکو فرستاده شد.
روسیه به زمان‌بندی خروج نیروهایش از خاک گرجستان اشاره ای نکرده است.
پیشتر سخنگوی ارتش روسیه گفته بود نظامیان کشورش، "برای جمع آوری مهمات و تجهیزات برجای مانده" همچنان در خاک گرجستان حضور دارند.
جورج بوش رئیس جمهور آمریکا، امضای موافقتنامه آتش بس میان گرجستان و روسیه را "گامی امیدوارکننده" خوانده است.
او درعین حال تاکید کرد که استان های جدایی طلب آبخازیا و اوستیای جنوبی، همچنان باید بخشی از خاک گرجستان باقی بمانند.
وزیر خارجه روسیه گفته است این دو استان، دیگر به هیچوجه نمی خواهند بخشی از قلمرو گرجستان باشند.
هشدار سارکوزینیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه، به روسیه هشدار داده است نیروهای روسی بر اساس طرح آتش بس باید از تمامی مناطق مسکونی گرجستان بدور باشند.

آقای سارکوزی در نامه ای به رئیس جمهور گرجستان، گفته است طرح آتش بس، تصریح می کند که استحکامات امنیتی، "به هیچوجه، آزادی رفت و آمد در جاده ها و خطوط راه آهن گرجستان را محدود نمی کنند یا به خطر نمی اندازند" و این شامل تمام شهرک ها و شهرهای این کشور می شود.
رئیس جمهور فرانسه به همتای گرجی اش گفته است: "من به‌طور مشخص، به شهر گوری فکر می کنم". شهر مورد نظر آقای سارکوزی، در نزدیکی منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی واقع شده که نیروهای روسیه در آن حضور دارند.
آقای سارکوزی تاکید کرده است که درعین حال، نیروهای روسیه حق گشت‌زنی در فاصله چند کیلومتری منطقه مورد مناقشه اوستیای جنوبی را دارند.
بر اساس یک خبر دیگر، دولت گرجستان، ستیزه‌جویان جدایی طلب در استان آبخازیا را متهم کرده که کنترل سیزده روستای گرجستان و یک نیروگاه تولید برق را بدست گرفته اند. این ادعا هنوز توسط منابع مستقل تایید نشده است.
بحران میان گرجستان و روسیه، پس از آن اوج گرفت که نیروهای گرجستانی، در هفتم ماه جاری میلادی، تهاجمی را برای بازپس گیری استان جدایی طلب اوستیای جنوبی براه انداختند.
روسیه که از جدایی طلبان این استان حمایت می کند، واکنش نظامی شدیدی به این تهاجم نشان داد و تا قلب خاک گرجستان پیشروی کرد.