۱۳۸۷ مهر ۶, شنبه

قسمتی دیگر از مستند تخریب حوزه عظیم آباد زابل


تصاویر اهانت به قران کریم توسط جنایتکاران رژیم ولایت فقیهحضرت شيخ الاسلام : آیا برای گریه کردن هم باید مورد بازخواست قرار بگیریم؟؟؟!!!!


حضرت شيخ الاسلام مولانا عبدالحميد در نخستين بخش از سخنان اين هفته خود با بيان اينكه روزه ازآن جمله از نيازهاي معنوي بشر به حساب مي آيد كه خداوند بدون درخواست انسانها به بر آورده نمودن آن پرداخته است، فرمودند: از آنجایی که خداوند متعال بر بندگان ترحم داشته و نسبت به آنها محسن است تمام نیاز های مادی و معنوی آنان را برآورده ساخته است . و این نشانگر لطف و احسان خداوند متعال است .
بالاتر از همه اینها ، مهمترین ضرورت انسانها رهیابی به سوی صراط مستقیم و اینکه به چه اعمالی دست بزنند تا در دنیا و آخرت کامیاب شوند ، می باشد .
این نیاز را نیز بدون درخواست ما خداوند متعال برآورده نموده و ما را به راه راست هدایت فرموده است.
مولانا عبدالحمید افزودند : قرآن مجید از جمله نیازهای برآورده شده بشر بحساب می آید
بعثت پیامبران نیز همواره در طول تاریخ یکی از ضرورت هاي بشر به حساب آمده است كه خداوندآن را نيز برآورده نمود. ايمان ، دين اسلام و تمام احكامي كه خداوند متعال وضع نموده است جواهرات ارزشمندى در زندگي بشريت بحساب مي آيند . خداوند در تمام احكامي كه وضع نموده تاثيرات خاصي قرار داده است
روزه چنان عبادتی است که تاثیرات بسیار عجیبی در آن نهفته است این عبادت شگفت انگیز در پرهیزگاری و وارستگی انسان تاثیر شگرفی دارد انسان با روزه گرفتن از بسیاری از گناهان نجات پیدا می کند.
حضرت شیخ الاسلام همچنین در ادامه از اوضاع اخیر مدارس دینی و چالش های پیش رو یاد کرده و افزودند: مدارس دینی در حال حاضر مورد حسد بسیاری قرار گرفته اند . استکبار جهانی ، از مدارس دینی ، طلاب حقانی و علمای ربانی سخت در هراس بوده و در همه جا حکومت ها را تحت فشار قرار داده است تا هرچه سریعتر به قلع و قمع مدارس بپردازند.
ایشان در ادامه از نقش مدارس در اصلاح و رشد جامعه یاد کرده و فرمودند: انقلاب اسلامی در ایران به برکت همین مدارس صورت گرفته است.
بدون تردید همانگونه که دانشگاه ها از ضرورت های جامعه به شمار می آیند حوزه ها نیز از نیازهای جامعه به حساب می آیند.
این مدارس احیاگر سنت رسول اکرم(ص) بوده و روح اين مدارس احیای دین و تفکرات دینی می باشد .
حضرت شیخ الاسلام در بخشی دیگر از سخنان خود به راهپیمایی روز قدس اشاره نموده و افزودند : آخرین جمعه رمضان روز قدس و روز حمایت از مردم فلسطین است و روز اعتراض به صهیونیست های متجاوز است
بدون تردید حمایت از مردم مظلوم فلسطین مایه دلگرمی آنان بوده و فریاد برآوردن علیه ظالمان و غاصبان مایه شکست آنان است
ایشان افزود : مردم فلسطین شایسته تحسین و تقدیر هستند چرا که در طول تاریخ تن به خواری و ذلت نداده اند و همواره مقاومت نموده اند. باید برای آنها دعا شود.
خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در بخش پایانی سخنان خود به گستاخی اخیر هفته نامه توسن اشاره کرده فرمود: مطلبی را اخیرا در هفته نامه توسن خواندم و متاثر شدم .
این هفته نامه را گروهی از افراط گرایان قومی که البته نمی دانم آنها را افراط گرایان مذهبی بنامم یا نه اداره می کنند.
من تعجب می کنم که چگونه این طیف تند رو به خود اجازه می دهند که این چنین با توهین و ناسزا پا را از هرمت ها فراتر نهند.
ایشان در ادامه افزود : شگفت زده ام که چگونه مقامات قضایی دیگران را با کوچکترین بهانه بازداشت می کنند اما با چنین افرادی که صراحتا توهین می کنند هیچ برخوردی نمی کنند.
بنده به یاد همان شعر اردو می افتم که مفهومش این است:ما اگر آهی برآریم در دنیا بدنام می شویم دیگران اگر مرتکب قتل هم شوند هیچ گاه مورد باز خواست قرار نمی گیرند.
گفته شده است که چرا مؤذن مسجد مکی در مراسم نماز جمعه حين اذان دادن گریه کرده است و مردم را به گریه واداشته است؟!!آیا برای گریه کردن هم ما باید مورد بازخواست قرار بگیریم؟؟؟!!!!
ایشان در ادامه افزودند : بنده از همینجا به مقامات قضایی استان که بدنبال امنیت استان هستند تذکر می دهم که هر چه سریعتر جلو این تندروها را بگیرند.
مقامات قضايي بايد باكساني كه در پی روی کار آمدن مدیریت جدید استان،منافع خود را درخطر دیده وبه ایجاد آشوب می پردازند بشدت برخورد نمایند.
شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید در پایان، خطاب به نمازگزاران فرمودند:بسیاری قصد دارند با سنگ اندازی به ایجاد فتنه بپردازند.شما حواس خود را جمع نموده ومواظب باشید آب در آسیاب آنان نریزید چراکه ایجاد فتنه به نفع هیچ کس نیست.
برخی ها با ارسال یادداشتهایی عنوان کرده اند که این مطلب باید جواب داده شود اما من عرض می کنم که توهین جواب ندارد بلکه قانون باید در برابر آن بایستد.
کنعانی
پایگاه اطلاع رسانی اهل سنت "سنی نیوز"

مظلوم ترین کیست؟

مظلوم ترین کیست؟

بقلم : برادر احمد بلوچ

دراواخرشهریورماه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا گزارشی منتشرکرد که طبق آن بیشترین فشارها براقلیت های مذهبی درهشت کشور دنیا وارد می گردد که طبعاً یکی ازآنها ایران می باشد.
طبق این گزارش درایران اقلیت های مذهبی دچارمشکلات هستند وبخاطرمذهبشان موردآزار واذیت نیروهای امنیتی واطلاعاتی ایران قرارمی گیرند. گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا ازفرقه بهائی، کلیمی(یهودی)، ارامنه ودراویش نام می برد.
عجیب اینجاست که وقتی نام اهل سنت می آیدفقط به اجمال از اعمال فشاربر این جامعه مظلوم وستمدیده نوشته می شود، اما فرقه بهائی فقط بخاطرچندزندانی مظلوم ترین اقلیت درایران قرارداده می شود!
آیادههاتن ازرهبران اهل سنت درایران درراه عقیده وآرمان خود به فجیع ترین شکل به شهادت نرسیدند؟ وصدها تن دیگربه سیاه چاله های رژیم کشانده نشدند؟ مگرنه اینکه صدها کارمند، رئیس اداره، بخشدارومسئول نظامی به جرم "سنی"بودن ازمقام خودعزل شدند؟
جای پائی درسیاه چاله ها وشکنجه گاههای مخوف وزارت اطلاعات درزاهدان پیدانمی شود؛ زیرا دههاجوان وروحانی اهل سنت وبلوچ بخاطرایده ومذهبشان دراین اماکن مورد"رأفت واخوت اسلامی"دولت ایران قرارمی گیرند.
عالم وروحانی برجسته اهل سنت جنوب شیخ عبدالحمیددوسری، خطیب جوان مولوی عبدالعلی خیرشاهی، مدیرپایگاه رسمی اهل سنت مولوی احمدناروئی، دبیرهمین سایت مولوی یوسف اسماعیل زهی وچندین روحانی وفعال فرهنگی ومذهبی برجسته دیگراز بلوچستان، کردستان، خراسان و...فقط بخاطرباورهای راستین وعقایدراسخ خود وعدم وابستگی به رژیم تروریستی ایران هم اکنون درزندان یابازداشت بسرمی برند.
گزشته ازاین مسجدشیخ فیض، مسجدبجنورد، مسجدفاضل آباد، مسجدومکتب گورناک وحوزه علمیه امام ابوحنیفه(رحمه الله) سیستان که متعلق به اهل سنت هستند پلمپ یا بکلی تخریب شدند وچندین حوزه ومسجدبزور تحت کنترل ایادی دین فروش اطلاعات ودفتررهبری برای دخالت دراموراهل سنت درآمده و...

باوجوداین آیا بیش ازهمه بهائی ها تحت فشارندکه چندنفرزندانی دادندیا جامعه اهل سنت؟
اهل سنت ایران هیچ امیدی به آمریکای خونخوارندارد؛ اما این گزارش دولت آمریکا مسئله ای دیگررا ثابت می کند. این گزارش را می توان از زاویه ای دیگرموردبررسی قرارداد.
ممکن است جامعه اهل سنت ایران وفعالان مذهبی وفرهنگی آن درزمینه اطلاع رسانی ورساندن صدای دردها ورنجهای مردم ستمدیده اهل سنت به گوش جهانیان کوتاهی کرده اند وموردبی مهری وعدم توجه سازمانهای حقوق بشرقرارگرفته اند وبهمین علت درگزارشهای رسمی دولت ها ونهادها یادی ازآنهایافت نمی شود.
اما این گزینه چندان قابل اهمیت بنظرنمی رسد؛ زیرا وقایع اخیرو اخبارمربوط به تشدیدفشارهابر اهل سنت ایران ازرسانه های رسمی ومشهورجهان منتشرشد وشیخ الاسلام مولاناعبدالحمید ارشدترین پیشوای مذهبی اهل سنت ایران وچهرهء شناخته شده درسطح جهان دراینمورد چندین مصاحبه ونشست خبری باخبرنگاران وشبکه های رادیوئی انجام دادند واز اوضاع بحرانی اهل سنت ایران سخن گفتند، بعضی ازسازمان های حقوق بشرهم واکنش نشان داده ودرخواست کردند افراد دستگیرشده آزادشوند.

پس ماجراچیست؟
دراین شکی نیست آمریکادشمن اسلام ناب محمدی وبدون تحریف است وبه سرکردگی همین کشورنیروهای صلیبی افغانستان وعراق راکشتارگاه مسلمانان قراردادند وبه اعتراف امثال آقای احمدی نژاد وابطحی و... آمریکابا همکاری ایران توانست حکومت طالبان وصدام حسین راسرنگون کند!
ازهیچ کس مخفی نیست که نظامیان اشغالگرآمریکائی وبریطانیائی دربدو اشغال عراق وافغانستان مورد استقبال گرم اهل تشیع ومرجعیت شیعه قرارگرفتند. تاکنون هیچ مرجع شیعی چه دراین دوکشورچه خارج ازآن جرأت نکردندبرعلیه آمریکاوبقیه اشغالگران فتوای جهاد صادرکنند؛ بلکه برعکس باهمکاری همه جانبه خود دستشان رابه خون مردم اهل سنت آغشته کردند.
این امرنشان ازوحدت واتفاق نظرآمریکا وایران در نسل کشی اهل سنت دارد که بامکاری تمام برعلیه یکدیگرشعار می دهند ولی درعمل ملت های مسلمان را استیصال می کنند.
مردم مظلوم اهل سنت ایران! به هیچ کس دل نبندید ودست نیاز به سوی ذاتی درازکنید که همه محتاج اویند و اومحتاج کسی نیست.
دست ازطلب برندارید وببینید رژیم فاشیست وتنگ نظرایران چه چیزی را می خواهد ازشما بگیرد، به آن محکم بچسبید وباتوکل به ذات یگانه خدا به راهتان ادامه دهید.

«سرکوب روزنامه نگاران اقلیت های قومی؛ از مهاباد تا زاهدان»

سازمان گزارشگران بدون مرز، با صدور یک اطلاعیه مطبوعاتی اعلام کرد که روزنامه نگاران بیشتری از اقلیت های قومی ایران، زندانی شده اند.
علیرضا کرمانی
رادیو فردا : سازمان گزارشگران بدون مرز، روز چهارشنبه، با صدور یک اطلاعیه مطبوعاتی اعلام کرد که روزنامه نگاران بیشتری از اقلیت های قومی ایران، زندانی شده اند.
گزارشگران بدون مرز، همچنین نگرانی خود را از آنچه این سازمان، از آن به عنوان تشدید تنش میان مقام های جمهوری اسلامی ایران و روزنامه نگاران اقلیت های قومی یاد کرد، ابراز داشت.
رضا معینی، مسئول بخش ایران گزارشگران بدون مرز، در گفت و گو با « رادیو فردا» می گوید: سرکوب وسیع روزنامه نگاران اقلیت های قومی و ملی در ایران تشدید شده است.
رادیو فردا: آقای معینی! ضرورت صدور این اعلامیه در شرایط کنونی چه بوده است؟
رضا معینی: در تاریخ ۲۰ شهریورماه، چهار تن از روزنامه نگاران آذربایجانی در تهران بازداشت شدند. این بازداشت تا امروز بدون هیچ توضیحی و بدون این که به وکلا و خانواده های آنها بگویند علت بازداشت شان چیست، ادامه دارد.
این واقعیت در کنار آماری که در این اطلاعیه ارائه داده ایم، نشان می دهد که سرکوب وسیع روزنامه نگاران اقلیت های قومی و ملی در ایران تشدید شده است.
لطفا در مورد آماری که در اطلاعیه اعلام شده است، توضیح بیشتری بدهید.
در میان ۱۱ تن از روزنامه نگاران زندانی، ۱۰ تن از آنها متعلق به اقلیت های کرد، آذری و عرب هستند.
آیا می توانید به اسامی این روزنامه نگاران اشاره کنید؟
روزنامه نگارانی که اخیرا بازداشت شده اند، علیرضا صرافی و حسن راشدی هستند. آقای صرافی، مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده « دیلماج» و از روزنامه نگاران بسیار قدیمی آذربایجانی است.
سعید محمدی، سردبیر مجله ادبی « یاشماق» است. حسن راشدی و اکبر آزاد، همکاران مجله « یارپاق» و «وارلیق» هستند.
شما اشاره کردید که از ۱۱ نفر روزنامه نگاران زندانی، ۱۰ تن از آنها جزو اقلیت های قومی هستند. آیا مشخص است که این روزنامه نگاران از کدام مناطق و کدام اقلیت ها هستند؟
بله، این چهار نفر که در بالا به آن اشاره شد، آذربایجانی هستند. آقایان کبودوند، جوانرود، عدنان حسن پور و هیوا بوتیمار در کردستان زندانی هستند. آقای فلاحی زاده، روزنامه نگار عرب تبار ایرانی در زندان اوین است.
بررسی وضعیت ده سال گذشته، نشان می دهد که جمهوری اسلامی حتی در اوج جنبش اصلاحات، هرگز نظر مثبتی نسبت به خواسته ها و مطالبات اقلیت های قومی نداشته است. این خواسته ها چیز عجیب و غریبی نیست، به عنوان مثال درس خواندن به زبان آذری یا کردی هستند.»
رضا معینی، از گزارشگران بدون مرز
دو روزنامه نگار دیگر نیز که در مرخصی به سر می برند، آقای اجلال قوامی کرد در زندان سنندج و آقای مسعود کردپور که در زندان مهاباد است.
در اطلاعیه گزارشگران بدون مرز، به یکی از زنان روزنامه نگار آذری اشاره شده است. البته او در حال حاضر در زندان نیست، اما برای او حکم محکومیت به شش ماه زندان صادر شده است.
بله، خانم شهناز غلامی با سپردن وثیقه آزاد شده است. او توسط شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز، به دلیل نوشتن آن چه جمهوری اسلامی تبلیغ علیه نظام عنوان می کند، به شش ماه زندان محکوم شده است.
شهناز غلامی سال گذشته نیز به دلیل نوشتن مقالات اعتراضی در رابطه با سرکوب خشونت بار تظاهرات اعتراضی در شهرهای آذربایجان، حدود یک ماه در زندان بود.
آقای معینی! در اطلاعیه گزارشگران بدون مرز، به تشدید تنش میان مقامات جمهوری اسلامی و روزنامه نگارن اقلیت های قومی اشاره شده است. این تشدید تنش به چه معناست؟
بررسی وضعیت ده سال گذشته، نشان می دهد که جمهوری اسلامی حتی در اوج جنبش اصلاحات، هرگز نظر مثبتی نسبت به خواسته ها و مطالبات اقلیت های قومی نداشته است. این خواسته ها چیز عجیب و غریبی نیست، به عنوان مثال درس خواندن به زبان آذری یا کردی هستند.
آنچه جمهوری اسلامی انجام می دهد، خلاف قانون اساسی است که این حقوق را تضمین کرده است.
طی چهار سال گذشته، برخی نیروها در دولت و نظامیانی که حامی دولت هستند، جامعه مدنی، روزنامه نگاران و جوانانی را که مبارزات مسالمت آمیز می کنند، به سوی خشونت و درگیری سوق می دهند.
ما در مناطق مختلف ایران شاهد اقداماتی در همین راستا بوده ایم، از مهاباد گرفته تا آذربایجان، زاهدان و اهواز.
به عنوان مثال، آقای بنی طرف به چه جرمی به پنج سال زندان محکوم می شود؟ او فقط یک نویسنده و روزنامه نگار عرب تبار ایرانی است و در ارتباط با مطالبات عرب ها در ایران می نویسند. خانم شهناز غلامی به این دلیل محکوم شده که خشونت علیه شهروندان آذربایجانی در ایران را نقد و محکوم کرده است.
رژیم جمهوری اسلامی، مسبب اصلی سوق دادن به سوی نظامی گری و خشونت است. امروز دولت و نظامیان حامی آن به دنبال این هستند که اگر جنگ بیرونی در نگیرد، جنگ داخلی را ساماندهی کنند.
آیا گزارشگران بدون مرز برای حل مسائل مطرح شده به جز صدور اطلاعیه، اقدامات دیگری را هم در دست پیگیری دارد؟
تفاوت اصلی که گزارشگران بدون مرز با سایر سازمان های حقوق بشر دارد، در اقدامات آن است. این اطلاعیه برای اطلاع رسانی است که البته اقدام کمی نیست. این اطلاعیه به شش زبان در سراسر جهان پخش می شود که نوعی اعمال فشار بر رژیم و مسئولین قانون شکن است.
در کنار این اطلاعیه، امروز با کمیساریای عالی حقوق بشر صحبت کردیم و خواستار دادن توضیح از سوی ایران شدیم.
اقدامات اعتراضی گزارشگران بدون مرز، از شهرت بسیاری در جهان برخوردار است. برای مثال، هفته گذشته به دنبال حضور وزیر امور خارجه ترکمنستان در پاریس، گزارشگران بدون مرز در اعتراض به سرکوب روزنامه نگاران به ویژه قتل روزنامه نگار رادیو اروپای آزاد در ترکمنستان، سفارت ترکمنستان را در پاریس به مدت سه ساعت اشغال کرده بود، در حالی که نمایندگان رسانه ها در محل حضور داشتند.
در پی این مسئله برنار کوشنر، وزیر امور خارجه دولت فرانسه، اطلاعیه ای صادر کرد و از همکار خود توضیح خواست.

۱۳۸۷ مهر ۳, چهارشنبه

پلیس دوبی وجود شبکه مخفی رژیم را تائید کرد


پلیس دوبی وجود شبکه مخفی رژیم را تائید کرد
سایت حکومتی تابناک در گزارشی تحت عنوان "تهديد يك هفت‌تير كش عرب عليه ايران" نوشت يكي از مقامات ارشد امنيتي امارات در اظهاراتي تأمل‌برانگيز به جمهوری اسلامی هشدار داد كه همسايگان عرب خود در خليج فارس را به رويارويي دعوت نكند.این سایت حکومتی نوشت سرهنگ «ذاهي خلفان تميم»، رئيس پليس دوبي در گفت‌وگوي با روزنامه «گلف نيوز» گفت: روابط قوي ما با تهران به اين معنا نيست كه كشورهاي عرب حوزه خليج‌فارس در برابر به خطر افتادن ثبات اجتماعي و رونق اقتصادي خود در برابر رژیم تهران، واكنشي نشان ندهند.


موضعگيري وي، يك هفته پس از انتشار گزارشي در يك روزنامه چاپ دوبي درباره وجود يك شبكه مخفی از مأموران جمهوری اسلامی در كشورهاي عربي خليج‌فارس است كه رژیم تهران مي‌تواند از آنها براي ايجاد بي‌ثباتي در كشورهاي عربي استفاده كند.وي گفت: توصيه من به رژیم تهران اين است كه اين افراد را همچنان غيرفعال نگه دارد، چرا كه فعاليت آنها به سود ايرانيان ساكن اين كشورها ـ كه ايران خواهان بي‌ثباتي آنهاست ـ نيست.

حدود 450 هزار ايراني در امارات زندگي مي‌كنند.رئيس پليس دوبي با اشاره به تنگه هرمز افزود: ما خواهان راهكارهاي صلح‌آميز هستيم، اما اين به اين معني نيست كه آنها بتوانند تنها به اين دليل كه توانايي رويارويي مستقيم با آمريكا را ندارند، شاهرگ حياتي منطقه را قطع كنند.

عادل اسدي دیپلمات سابق جمهوری اسلامی كه تا پیش از پناهنده شدن به سوئد در سال 2001 كنسول رژیم در دوبي بود، هفته گذشته اعلام كرد كه سپاه پاسداران، حلقه‌هاي غيرفعالي را در كشورهاي خليج فارس ايجاد كرده است.

تصاویر سه تن از شهدای عملیات سمیرم

شهید حاجی عبدالعزیز میربلوچ زهی فرمانده عملیات

شهید خدامراد شه بخش از اعضای شرکت کننده در عملیات


شهید عبدالعزیز شه بخش از اعضای شرکت کننده در عملیات سمیرم

balochgap

۱۳۸۷ مهر ۲, سه‌شنبه

تحليل

طی روزهای تلخ پس از حادثه ی تخریب حوزه ی علمیه عظیم آباد زابل اتفاقات گوناگونی در همین رابطه رخ داده است که درکنار آن حادثه ی ناگوار،به شدت احساسات مردم منطقه راجریحه دارنموده اند.
جریان دستگیری عده ای از جوانان اهل سنت که مظنون هستند به اینکه بعد از حادثه ی تخریب حوزه ی علمیه عظیم آباد در جهت اطلاع رسانی دقیق وعاری از کذب،فعالیت نموده اند ،ازجمله ی این اتفاقات است. اما بخش شگفت انگیزاین ماجرا آن است که دراین جریان یک روحانی جوان اهل سنت که در پایگاه اطلاع رسانی اهل سنت ایران مشغول به فعالیت بوده است،به شکل مرموزی ازمنزل خود دستگیر وبه مکان نامعلومی منتقل می شود.
شاید علت دستگیری سایر دستگیرشده گان،تهیه وپخش تصاویری مستند ازحادثه ی مزبور بیان شده است اما در این امر بهیچ وجه نمی توان تردید کرد که مولوی یوسف اسماعیل زهی(روحانی جوان دستگیر شده)هیچ دخلی در تهیه وپخش این تصاویر نداشته است،چراکه وی بشکلی کاملا قانونی در پایگاه رسمی اهل سنت ایران فعالیت نموده است.وانگهی ازطریق این پایگاه طی این مدت هیچ نوشته ویا مطلبی که ازآن بوی مخالفت با نظام استشمام شود،منتشر نشده است.
بنابراین فعا لیت مجاز این روحانی در بخش اطلاع رسانی را می توان تنها دلیل دستگیری مرموز وی بحساب آورد از دگر سو طی این مدت نه تنها فعالان مستقل سیاسی در استان سیستان و بلوچستان به شدت از بیان هرگونه مطلبی دررابطه با حادثه ی مورد ذکربر حذر داشته شده وچه بسا با یکسری تهدیداتی نیزمواجه گشته اند،که اخیرا مطبوعات کم تعداد استان نیازازچاپ هرگونه مطلبی که به تحلیل این واقعه بپردازد باز داشته شده اند.
این همه در حالیست که در همین اوضاع به هم ریخته،افرادی که در واقع باعث وبانی این حادثه بشمار می آیند با آزادی هرچه تمامتر می توانند با بر زبان راندن سخنانی سراسر دروغ وافترا،در جهت وارونه جلوه دادن این رخداد تلخ تلاش نمایند. اما تاسف انگیز تر از همه اینکه سخنان ونوشته های خلاف واقع چنین افرادی توسط رسانه های رسمی کشور نظیر روزنامه های کثیرالانتشاروموسسات تحقیقاتی اهل تشیع بدون کوچکترین ممانعتی ازسوی دولت جمهوری اسلامی،پخش واشاعه می شوند. بعنوان مثال روز پنج شنبه29شهریور ماه سال جاری بسیاری از روزنامه های صبح کشورهمچون روزنامه ی اطلاعات وبخصوص روزنامه ی عرب زبان الوفاق به چاپ گزارشی سراسر کذب از زبان فردی به نام عبدالله حسن زهی_که از وی با عنوان«امام جمعه ی اهل سنت روستای اسلام آباد لوتک زابل»یاد شده بود_پرداخته اند. دراین گزارش کذب ودر عین حال توهین آمیزکه باکمال تعجب حادثه ی تخریب حوزه ی علمیه ی امام ابوحنیفه ی عظیم آباد زابل انکار شده است،عبدالله حسن زهی که درواقع مسبب اصلی تمام اتفاقات پیش آمده،بحساب می آید کسانی را که رخ دادن چنین حادثه ای را مورد تائید قرار داده اند را شایعه فراکن وبقال دین فروش نامیده است همچنین هفته ی گذشته «موسسه ی تحقیقاتی حضرت ولی عصر»که یکی ازسایت های رسمی اهل تشیع بحساب می آید،بدون تحقیق وبررسی وبا چشم فرو بستن بر تمام حقایق موجود،نوشته ای از یک شهروند زابلی_که به معرفی خود هم نپرداخته است_را در خروجی خود قرار داد. طی این نوشته که با عنوان«تخریب حوزه ی علمیه ی لوتک وردپای شیطان » درج شده است آن شهروند خیره سر زابلی با اینکه درابتدامدعی شده است که بدون تعصب وبراساس واقعیت های موجود درمنطقه و به قصد تنویر افکار عمومی دست به قلم شده است،باگستاخی تمام حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه الله امام جمعه ی اهل سنت زاهدان راحامی ترویست ودارای تفکراتی رنگ گرفته از وهابیت دانسته و اساتید حوزه ی علمیه ی دارالعلوم زاهدان را با کمال وقاحت مدرسینی با افکار وهابیت قلمداد نموده است. ازطرفی باخاک یکسان شدن حوزه ی علمیه ی امام ابو حنیفه از دیدگاه این فرد گستاخ فقط تخریب تعدادی از خانه های خشت وگلی متعلق به افاغنه ی غیر مجاز که بر علیه نظام ومردم منطقه توطئه می کرده اند،دانسته شده ومچاله شد نسخه های قرآن نیز،به پاره شدن چند قرآن که براثر کهنگی جلد به آن حال وروز در آمده اند،تعبیر شده است.
با این همه بدون هیچ تردیدی می توان گفت سخنان عبدالله حسن زهی ونیز نوشته های بی بنیاد این نگارنده ی تهی از عقل ودرایت زابلی بی محتوا تر از آنند که اهمیت داده شده وافکارمان به آن مشغول باشد.اما سخن اینجاست که چرا رسانه های رسمی کشور چنین نوشته ها وسخنان کذبی را اشاعه می کنند وهیچ برخوردی هم با نویسندگان وایراد کننده گان آن ویا روزنامه ها وسایت هایی که اقدام به چاپ ودرج چنین مطالبی می کنند ، نمی شود.در حالیکه جوانان وفعالان اهل سنت که با اقداماتی محدود سعی دراطلاع رسانی درست ودقیق دارند،به شکلی مرموز دستگیر وروانه ی زندان می شوند. براستی در کشوری که جریان حاکم در آن مذهبی است که پیروان آن خویشتن را رهروان راستین چهارمین خلیفه ی راشد رسول خدا(ص) حضرت علی مرتضی(رض)می نامند ، چنین رویکردی با عدل وعدالت همخوانی دارد؟!!! امیدواریم مسئولین نظام جواب قانع کننده ای برای این سوال داشته باشند!
كنعاني

۱۳۸۷ مهر ۱, دوشنبه

قتل بنزین فروش


روز پنجشنبه جهت ملاقات بیماری رفتم بیمارستان تامین اجتماعی، در بخش اورژانس جوانی را آورده بودند که در نزدیکیهای زاهدان توسط نیروهای انتظامی تیر خورده بود.
این جوان که سنش خیلی پایین بود، با وانت سوخت حمل می کرده که متاسفانه نیروهای مذکور به ایشان تیراندازی کرده در نتیجه گلوله ها به وی اصابت کرده بود.
بعد از دقایقی فرد یاد شده فوت نمود.
نوجوانی حدودا ۱۶ - ۱۷ ساله همراهش بود، پس از فوت فرد تیر خورده، افسر نیروی انتظامی نوجوان همراهش را در حالی که بهش می گفت: "بریم کلانتری، تکلیف تو هم باید روشن شود" به سمت کلانتری برد.
از این اتفاقات در استان ما زیاد می افتد. متاسفانه به علت بیکاری، نبودن کارخانجات و نبود امکانات کشاورزی به دلیل بی آبی منطقه، عده زیادی از سر ناچاری به سمت قاچاق سوخت روی می آورند تا بدینوسیله امرار معاش بکنند.
با اینکه این کار خلاف قانون و امری ناپسندیده هست، اما از طرفی ناچاری این مردم و عدم توجه به راههای اشتغال از سوی مسوولین امر، موضوع را به معضلی تبدیل کرده است.
از سوی دیگر با اینکه این افراد از نظر دولت مجرم هستند ولی فکر نمی کنم جرمشان به حدی باشد که مستحق اعدام باشند.
قاعدتا وقتی نیروهای انتظامی با چنین مواردی مواجه می شوند، می بایست ابتدا لاستیکهای ماشین را هدف قرار دهند و در صورتی که مجبور به تیراندازی به سوی فرد شوند، در قسمت پائین تنه و محلی که فقط از فرار فرد جلوگیری کند، گلوله را بزنند. اما اینگونه گلوله باران مستقیم به سمت راننده که باعث فوت و اعدام بدون محاکمه اش می شود، فکر نمی کنم از سوی هیچکش مورد تایید باشد.
امیدوارم روزی را شاهد باشیم که هیچکس دست به خشونت و آدم کشی نزند، چون این امر از سوی هرکس که باشد، کاری مذموم و محکوم است.
کشکول بلوچ

اگر در حکومتی عدالت اجرا نشود آن حکومت هیچ ارزشی ندارد


اگردرحکومتی عدالت اجرا نشود آن حکومت هیچ ارزشی ندارد
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان خطبه‌های سومین جمعه ماه مبارک رمضان را با توجه به قرار گرفتن در آستانه دهه اخیر ماه رمضان و شب قدر، با تلاوت سوره مبارکه قدر آغاز نمود و گفت:

در مورد شأن نزول این سوره دو روایت منقول است: یکی این است که روزی صحابه نزد آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم نشسته بودند که تذکره مردی از گذشتگان و از بنی اسرائیلی به میان آمد که وی هزار ماه را به طور متوالی در راه الله تعالی جهاد کرده است. و در روایتی دیگر آمده این شخص، هزار ماه، شبها در عبادت و روزها را در جهاد سپری نموده بود. صحابه با شنیدن این واقعه تعجب کردند و از آنجایی که آنها همواره در فکر سبقت گرفتن در کارهای خیر بودند، با خود گفتند: در بین ما چه کسی می‌تواند این فضیلت را حاصل کند. در نتیجه این مذاکرات صحابه، خداوند متعال سوره مبارکه قدر را نازل فرمود و در آن ذکر فرمود که در ماه رمضان شبی وجود دارد که عبادت در آن یک شب، از عبادت هزار ماه هم بالاتر است، و آن شب، شب قدر است که قرآن مجید نیز در آن شب نازل شده است.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید شب قدر را فضل و عنایتی ویژه از جانب خداوند متعال برای امت محمدی (علی صاحبها الصلوة والسلام) عنوان کرد و گفت: علمای اسلام اجماع دارند که نعمت شب قدر، مخصوص این امت است و به امتهای سابق داده نشده است، و این شب دارای برکات بسیاری است که مطابق با حدیث، انسان محروم کسی است که از برکات و خیرات شب قدر محروم شود. در این شب جماعت و گروه فرشتگان در روی زمین دور می‌زنند و بر کسانی که به عبادت مشغولند، سلام می‌فرستند.

وی در مورد زمان دقیق شب قدر گفت: بیشتر روایات حاکی از این است که شب قدر در شبهای فرد رمضان است، اما قول صحیح این است که شب قدر در عشره اخیر رمضان قرار دارد. در احادیث آمده که رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در تمام رمضان به عبادت مشغول بود ولی در عشره اخیر جدیت خاصی را در عبادت از خود نشان می‌داد.خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به سنت اعتکاف اشاره کرد و نمازگزاران را به روی آوردن به این سنت مبارک ترغیب و تشویق کرد و به زنان نیز توصیه کرد که آنان نیز می‌توانند در منزل خود، مکانی را به عنوان مسجد اختصاص داده و در آن به اعتکاف نشسته و به عبادت مشغول شوند.

مولانا عبدالحمید در ادامه مفهوم حدیثی از احادیث گهربار آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم را بیان کرد که در آن حدیث آمده است: الله تعالی به اعمال و نیکی‌های بنی‌آدم از ده برابر تا هفتصد برابر و بیشتر از آن اجر و ثواب عنایت می‌فرماید و به فرشتگان دستور می‌دهد که اجر و مزد بندگانش را به آنها بدهند؛ اما در مورد ثواب روزه، خود خداوند به میدان می‌آید و ثواب شخص روزه‌دار را عنایت می‌فرماید. در ادامه همین حدیث آمده است که برای روزه‌دار دو لحظه خوشحالی وجود دارد: یکی لحظه‌ای که بعد از یک روز تشنگی و گرسنگی افطار می‌کند، و دومین خوشحالی او زمانی است که با پروردگارش ملاقات می‌نماید.

و در بخش دیگری از حدیث آمده است که بوی دهان روزه‌دار در نزد الله تعالی از بوی مشک و عنبر هم پسندیده‌تر است. و اما در بخش پایانی حدیث تاکید شده که شخص روزه‌دار باید از فحش و بدگویی و دیگر اعمال ناشایسته اجتناب کند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش دوم سخنانش به ایام شهادت حضرت علی رضی‌الله‌عنه در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و به همین مناسبت جملاتی را در توصیف شخصیت ایشان بیان داشت و گفت:

مقام حضرت علی رضی‌الله‌عنه چنان برجسته و بلند است که نمی‌توان از حق توصیف صفات نیک و جایگاه والای ایشان برآمد.

مولانا عبدالحمید اظهار داشت: صفت قضاوت و مهارت سیدنا علی رضی‌الله‌عنه در حل و فصل قضایای پیچیده و مشکل چنان بود که حضرت عمر رضی‌الله‌عنه هر گاه با مسئله حساس و پیچیده‌ای مواجه می‌شد، می‌فرمود:«قضیة و لا أباحسن لها».

وی افزود: یکی دیگر از ویژگیهای سیدنا علی فهم دقیق ایشان از کتاب‌الله بود. فراست و دانایی سیدنا علی رضی‌الله‌عنه در سطح بسیار بالایی قرار داشت، چنانکه حدیث پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم که فرمودند: «أنا مدینة العلم و علی بابها»، بیانگر این مطلب است.

ایشان همچنین در عبادت و شب زنده‌داری، جهاد و مردانگی انسان بی‌نظیری بودند.خطیب اهل‌سنت مسجد جامع مکی زاهدان درادامه به الگو بودن سیرت و منش حضرت علی رضی‌الله‌عنه در تمام زمینه‌ها اشاره کرد و حکومت‌داری درست و اجرای عدالت در جامعه را یکی از بزرگترین خصوصیت‌های حکومت موفق در نزد ایشان دانست و گفت: جمله‌ای به ایشان منسوب است که ‌فرمودند: «اگر در حکومتی عدالت اجرا نشود آن حکومت هیچ ارزشی ندارد».

مولانا عبدالحمید در ادامه به بیان مطلبی دیگر در زمینه اجرای عدالت و روش صحیح حکومت‌داری در نزد حضرت علی رضی‌الله‌عنه پرداخت و از ایشان روایتی را با این مضمون نقل کرد که سیدنا علی رضی‌الله‌عنه می‌‌فرماید: روزی رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم به من فرمود:«در قضاوتها تا وقتی که سخنان دو طرف دعوا را گوش نکردی هرگز قضاوت مکن».

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان رعایت نکردن این نکته حیاتی و مهم را در این زمان یکی از بزرگترین دلایل بروز مشکلات و بدگمانی‌هایی که منجر به قضاوت عجولانه و نادرست می‌شود دانست و به رجال سیاسی توصیه نمود تا با تأسی و الگوگیری از سیرت حضرت علی رضی‌الله‌عنه در اجرای عدالت کوشش بیشتری از خود نشان دهند و هر نوع گزارشی را بدون تحقیق و بررسی قبول نکرده و بر اساس آن قضاوت ننمایند.

معاون عملیات قرارگاه فتح کشته شد


معاون عملیات قرارگاه فتح کشته شد
«روز»: در یک درگیری مسلحانه در اطراف زاهدان شروین امیدوار
طی درگیری مسلحانه ای در منطقه نصرت آباد زاهدان، سرتیپ پاسدار محمد سرگلزایی معاون عملیات قرار گاه ‏فتح و 3 مامور دیگر این نیرو کشته شدند.‏
معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان به خبرگزاری فارس گفته است این درگیری ‏شامگاه پنج شنبه گذشته و در جریان پاک سازی منطقه نصرت‌آباد زاهدان رخ داده است.‏
خبرگزاری فارس به نقل از صلاح عسگر پور از طرف مقابل درگیری تحت عنوان کلی "ستیزه جویان مسلح ‏منطقه" نام برده و نوشته: "در این درگیری که ستیزه جویان مسلح به محاصره ماموران نیروی انتظامی درآمده ‏بودند با آنان درگیر شده و با تنگ شدن عرصه با به جای گذاشتن تعدادی کشته و مقادیری متنابهی سلاح و مهمات ‏متواری می‌‌شوند."‏
این مقام نیروی انتظامی همچنین خبرداد که طی درگیری های چند روز اخیر سه مامور دیگر این نیرو نیز کشته ‏شده اند.‏
در حالی که نکویی فرمانده نیروی انتظامی استان سیسان و بلوچستان و فرمانده قرار گاه فتح در ساعات اولیه طی ‏گزارشی از درگیری مسلحانه در حوالی زاهدان اعلام کرد: "در این عملیات سرتیپ دوم پاسدار محمد سرگلزایی ‏معاون عملیات قرارگاه عملیاتی فتح به درجه رفیع شهادت نائل شد"، اما مقام فرمانده جان باخته نیروی انتظامی که ‏با درجه سرتیپ دوم سپاه پاسداران معاون عملیاتی قرارگاه فتح را بر عهده داشت، ساعتی پس از انتشار از سوی ‏رسانه های رسمی کشور سانسور شد.‏
خبرگزاری فارس، معاون قرار گاه فتح را "یک نفر از عوامل نیروی انتظامی استان" و روزنامه کیهان نیز این ‏فرمانده را "یکی از فرماندهان" محلی نیروی انتظامی معرفی کرد.‏
هویت سه مامور دیگر که طی این درگیری ها که خبرگزاری ایرنا از ادامه آن خبر داده، اعلام نشده است.‏
‎‎درگیری های دامنه دار‎‎
درگیری های مسلحانه از 3 سال پیش تاکنون در استان سیستان و بلوچستان اوج گرفته است. یک گروه مسلح بلوچ ‏به نام جندالله که رهبری آن را عبدالمالک ریگی بر عهده دارد مسوولیت بخشی از این درگیری ها را بر عهده ‏گرفته است. این گروه، در کنار حملات مسلحانه، اقدام به گروگان گیری نیز می کند و در مواردی گروگان های ‏خود را، با الگوگیری از شیوه های تبلیغاتی القاعده، در جلوی دوربین سر بریده است.‏
انفجار بمب در کنار اتوبوس حامل ماموران سپاه پاسداران، و چند درگیری مسلحانه در جاده های سیستان و ‏بلوچستان از جمله درگیری های مسلحانه گروه ریگی در این استان است که ده ها کشته برجا گذاشته است.‏
سپاه پاسداران و نیروی انتظامی با ایجاد دو قرار گاه "رسول اکرم" و "فتح" به این درگیری ها واکنش نشان داده ‏و در مواقعی با استفاده از جنگ افزارهای سنگین به عملیات نظامی علیه ناراضیان بلوچ دست زده اند.‏
مقامات انتظامی و امنیتی به دلیل حضور باندهای قاچاق مواد مخدر در سیستان و بلوچستان تاکنون از عنوان کلی ‏‏"اشرار و قاچاقچی" برای ناراضیان بلوچ و گروه مسلح عبدلمالک ریگی را نیز استفاده می کنند. این اتلاق، ‏ظاهرا از آنجا در بیانیه های نیروهای مسلح کاربرد یافته که بخش بزرگی از درگیری های مسلحانه در سیستان و ‏بلوچستان، میان باندهای قاچاق موادمخدر و ماموران حکومتی است.‏
جانشین فرمانده نیروی انتظامی چندی قبل به خبرگزاری ها گفت که در 5 ماه اول امسال " 178 نفر از قاچاقیچان ‏به دست ماموران نیروی انتظامی کشته شده اند، و در این مدت تعداد عملیات های صورت گرفته شده علیه ‏قاچاقچیان 95درصد ،تلفات قاچاقچیان و اشرار 62درصد و تعداد زخمی های آنها 47 درصد افزایش نشان می ‏دهد."حسین ذوالفقاری همچنین گفته بود "7 نفر از ماموران پلیس نیز در این مدت کشته شده اند."‏
‎‎مردمی در فقر می سوزند‏‎‎
استان سیستان و بلوچستان 2میلیون و 742 هزار نفر جمعیت ، و دارای مرزی 1100 کیلومتری با دو کشور ‏پاکستان و افغانستان است.‏
بخش اعظم جمعیت این استان سنی و بلوچ هستند و فقر و بیکاری در آن از حد هشدار گذشته است. به رغم این که ‏سیستان و بلوچستان 3 سال پیش به عنوان دومین مقصد سفرهای استانی احمدی نژاد تعیین شد، اما به گفته نماینده ‏زاهدان در مجلس"بیکاری در استان‎ ‎بی‌داد می‌کند. آمارهایی که ارائه می‌دهند غیر واقعی است. نرخ بیکاری در ‏استان بیش‎ ‎از 25 درصد است. اگر قبلا بیکار بی‌سواد داشتیم، حالا در هر خانواده چندین باسواد‏‎ ‎بیکار هستند‎.‎‏"‏
بی توجهی دولت به حل مشکلات سیستان و بلوچستان حتی اعتراضات حامیان دولت احمدی نژاد را نیز برانگیخته ‏است. حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس هشتم، هفته گذشته طی نطق پیش از دستور در مجلس خطاب ‏به احمدی نژاد گفت: " آقای رییس جمهور سواره از پیاده و سیر از گرسنه خبر ندارد. به‎ ‎خدا قسم مردم استان ما ‏از فقر و محرومیت با مرگ تدریجی دست و پنجه نرم می‌کنند‎. ‎‏ تورم با مردم کاری کرده که برخی نمی‌توانند در ‏طول چند ماه یک وعده گوشت مصرف کنند."‏
برخی اقدامات انتقام جویانه از سوی مقامات محلی نیز طی ماه های اخیر استان سیستان و بلوچستان را تا مرز ‏آغاز یک نزاع مذهبی پیش برده است.‏
تخریب مدرسه مذهبی اهل سنت، بازداشت گسترده فعالان اجتماعی و شماری از روحانیان سنی، تلاش دولت برای ‏در دست گرفتن امور مدارس اهل سنت، اعدام یعقوب مهرنهاد فعال اجتماعی و وبلاگ نویس اهل زاهدان و ‏صدور حکم 5 سال زندان برای برادر نوجوان وی، و پیشتازی دادگستری سیستان و بلوچستان در اجرای احکام ‏اعدام از جمله این موارد است

۱۳۸۷ شهریور ۳۱, یکشنبه

دولت به دخالت در امور مذهبی اقلیتها پایان دهد

سازمان حقوق بشر کردستان
بیانیه عمومی
دولت به دخالت در امور مذهبی اقلیتها پایان دهد
به مقامات جمهوری اسلامی ایران
برابر گزارشهای دریافتی از مناطق سنی نشین بویژه مناطق کردنشین، طی روزهای اخیر دستگهاهای امنیتی و دولتی با احضار مقامات روحانی و مذهبی اهل تسنن از آنها خواسته اند از اعلام پایان مراسم ماه روزه داری مذهبی که مغایر با اعلام رسمی پایان آن از سوی مقامات مذهبی و سیاسی اهل تشیع باشد به طور اکید خوداری کنند.
گفته میشود از روحانیون اهل تسنن التزام گرفته شده وحتی در مواردی این مقامات مذهبی مورد تهدید قرار گرفته اند.
در همین حال به تمامی خادمین و نگهبانان مساجد و عبادتگاهای مذهبی اهل تسنن دستور داده شده تا در روزهای پایانی ماه روزداری رمضان، مراکز و مساجد را تعطیل کنند و تنها پس از اعلام پایان روزه داری از سوی مقامات مذهبی تهران و قم مجاز به بازگشایی مساجد هستند.
یادآور میگردد که تاکنون چنین معمول بوده که مقامات مذهبی اهل تسنن هر سال یک یا دو روز زودتر از تهران وقم شروع و پایان روزه داری را اعلام و مراسم آن را بجای می آوردند.
سازمان حقوق بشر کردستان دخالت دستگاههای امنیتی و دولتی را در انجام مراسم مذهبی اقلیتهای دینی در ایران را تعرض به آزادی دین و مذهب تصریح شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و نقض این حقوق میداند. آنجا که طبق ماده 18 اعلامیه جهانی حقوق بشرگفته شده که عبادتها، اجرای آیین ها ومراسم دینی به تنهایی یا بصورت جمعی ،بطور خصوصی یا بطور عمومی آزاد است و دولتها حق ندارند آزادی دین و عقیده را تهدید کنندو یا تمام اتباع کشور را به پذیرش مذهب رسمی وادار نمایند.
علاوه بر این دخالت اخیر دولت شیعی ایران در امور مراسم مذهبی اقلیت سنی کشور، نه تنها تهدید کننده حقوق مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر است بلکه ناقض اصول قانون اساسی خود جمهوری اسلامی نیز هست. آنجا که در باره اختیار آزادی انجام عبادات دینی در اصل 12 آمده است؛ پیروان این مذهب ومذاهب چهارگانه اهل تسنن در انجام مراسم مذهبی ،طبق فقه خودشان آزادند؛ ودر خصوص رسمیت منطقه ای نیز ذیل اصل مذکور گفته شده ؛در هر منطقه ای که پیروان هریک از این مذاهب اکثریت داشته باشند مقررات محلی طبق آن مذهب خواهد بود.
سازمان حقوق بشر کردستان ضمن اعتراض به نقض آزادی دین و مذهب و تضمینات آن در ایران ،خواهان ابطال هرگونه دستور مبنی بر دخالت دولت در امور مذهبی اهل تسنن در ایران و کردستان و پایان این گونه دخالتها و احترام به آزادی مراسم مذهبی اقلیتهای دینی و مذهبی و عقیدتی در کشور است.
30/6/1387برابربا 20/9/2008

بازداشت جوانی دیگر در خاش

بازداشت جوانی دیگر در خاش
به گزارش آژانس خبری تفتان از خاش یک جوان فعال فرهنگی با نام امیر حمزه کردی روز گذشته توسط نیروهای رژیم بازداشت و به محل نامعلومی انتقال داده شد.دستگیریها پس از تخریب حوزه علمیه عظیم آباد همچنان ادامه دارد و فعالان فرهنگی همه روزه دستگیر و به بازداشتگاههای رژیم منتقل می شوند.

درگیری شدید در اطراف زاهدان

درگیری شدید در اطراف زاهدان
به گزارش آژانس خبری تفتان از زاهدان طی درگیری شدید در نزدیکی شهر زاهدان بیش از 40 پاسدار رژیم به هلاکت رسیده اند.خبرنگار تفتان از زاهدان می گوید این درگیری همچنان با شدت ادامه دارد و بالگردهای رژیم در حال گشت زنی و بمباران منطقه هستند.طبق گزارشهای دریافتی یک تیپ بزرگ از نیروهای رژیم در حال عبور از منطقه بودند که در کمین مبارزان می افتند و با به جا گذاشتن بیش از 40 کشته پا به فرار می گذارند و پس از چند ساعت با حمایت نیروی هوائی باز می گردند و تاکنون این درگیری ادامه دارد و جزئیات بیشتر درگیری در ساعات آتی به اطلاع بازدیدکنندگان خواهد رسید.طبق گزارشهای مردمی افراد مسلح اعلام کرده اند در راستای انتقام تخریب حوزه عملیه زابل دست به این عملیات زده اند.

پنج سال زندان برای ابراهیم مهرنهاد

روزنامه اعتماد خبر داده که ابراهیم مهرنهاد برادر ۱۶ ساله یعقوب مهرنهاد که در مرداد ماه امسال در زاهدان اعدام شد، با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شده است.
به گزارش این روزنامه، در این حکم برای این نوجوان، سه سال حبس قطعی و دو سال حبس تعلیقی در نظر گرفته شده است.
ابراهیم مهرنهاد مسئولیت اداره وبلاگی به نام «توحیدی‌ها» را برعهده داشت که اقدام به انتشار متن سخنان نعمت‌الله توحیدی می‌کرد.نعمت‌الله توحیدی مدرس مدرسه علوم دینی (دارالعلوم) زاهدان است که در بیست فروردین سال ۱۳۸۵ درگذشت.
این وبلاگ از سوی کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ مسدود شده است.
پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌نیوز هم روز پنجشنبه اعلام کرده است که، آقای مهرنهاد در دوران بازداشت «تحت شکنجه‌های شدیدی قرار گرفته است.»
فعالان دیده‌بان حقوق بشر بلوچستان نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن تائید این خبر اعلام کرده‌اند که نگران وضعیت «بد جسمی» ابراهیم مهرنهاد هستند.
این فعالان همچنین با اشاره به این‌که آقای مهرنهاد مرتکب جرمی نشده، خواستار آزادی وی از زندان شده‌اند.
ابراهیم مهرنهاد در اردیبهشت‌ماه سال گذشته در جریان برپایی مراسمی با عنوان «جوانان پرسشگر، مسئولین پاسخگو» به همراه برادرش (یعقوب) و چند نفر دیگر بازداشت و به مدت ۷۰ روز در بازداشت به‌سر برد.
وی از دوم اسفندماه سال گذشته که برای دومین بار بازداشت شد، تا کنون در زندان است.
مقامات قضائی در ایران هنوز حاضر نشده‌اند که گزارش‌ها در خصوص محکومیت آقای مهرنهاد را تائید کنند.
یعقوب مهرنهاد برادر بزرگتر ابراهیم مهرنهاد در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۶ از سوی نیروی‌های امنیتی ایران بازداشت و پس از آن در ۲۲ بهمن ماه سال گذشته از سوی دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شد.
یعقوب مهرنهاد دبیر انجمن جوانان صدای عدالت شهر زهدان بود که در سال ۱۳۸۱ تاسیس شده است.وی ۱۴ مرداد ماه امسال به همراه فردی دیگر به اتهام داشتن رابطه با گروه جندالله در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.

یک فعال بلوچ که برادرش اخیرا اعدام شد حبس گرفت


روزنامه اعتماد چاپ تهران گزارش داده است که یک فعال مدنی بلوچ به پنج سال حبس محکوم شده است. وی برادر یعقوب مهرنهاد است که ماه گذشته به اتهام "ارتباط" با جندالله اعدام شد.
به گزارش اعتماد، ابراهیم مهرنهاد به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی"، به سه سال حبس قطعی و دو سال حبس تعلیقی محکوم شده است.
حکم ابراهیم مهرنهاد که از اوایل سال جاری میلادی زندانی بوده در استان سیستان و بلوچستان صادر شد.
روزنامه کارگزاران گزارش داد که وی برادر یعقوب مهرنهاد است که روز 4 اوت به اتهام ارتباط با یک گروه شورشی بلوچ به نام جندالله اعدام شد.
ابراهیم مهرنهاد که هنگام بازداشت در اسفند 1386 در شهر زاهدان، 16 سال داشت برای آزادی برادرش تلاش می کرد.
به گزارش منابع خبری در ایران وی اولین بار در اردیبهشت 1386 پس از برگزاری سمینار "جوانان پرسشگر؛ مسئولین پاسخگو" بازداشت شده و پس از سه ماه آزاد شده بود.
اعتراض ها
اعدام یعقوب مهرنهاد، مدیر "انجمن جوانان صدای عدالت" زاهدان که در زمینه دفاع از حقوق ساکنان سیستان و بلوچستان وبلاگ می نوشت و فعالیت می کرد، با اعتراض فعالان حقوق بشر در خارج از ایران مواجه شد.
گروهی از سازمان های حقوق بشر در ماه ژوئن در بیانیه ای یعقوب مهرنهاد را یک فعال اجتماعی معرفی کرده و نسبت به صدور حکم اعدام برای وی در فوریه 2008 ابراز نگرانی کرده بودند.
دیده بان حقوق بشر روز ششم ژوئن محاکمه آقای مهرنهاد را "مخفیانه" و خارج از استانداردهای بین المللی توصیف کرده بود.
یعقوب مهرنهاد 30 سال داشت و نویسنده وبلاگی بود که در آن به شدت از عملکرد مقام های محلی در رسیدگی به مشکلات ساکنان بومی سیستان و بلوچستان شکایت می کرد.
گروه جندالله، که یعقوب مهرنهاد به ارتباط با آن متهم شده بود، هدف خود را احقاق حقوق قومی و مذهبی اقلیت بلوچ در ایران عنوان می کند اما ایران این گروه را تروریستی می داند. تاکنون دهها تن از نظامیان، مقام های دولتی و افراد غیرنظامی در عملیات خشونت بار این گروه کشته شده اند.