۱۳۸۷ دی ۲۶, پنجشنبه

آینده بلوچستان درخشان است. (۴)

آینده بلوچستان درخشان است. (۴)
منابع طبیعی و آبهای ترش، شور و شیرین در سرزمین مادری مان که برایمان جنبه حیاتی دارند، منابعی فوق العاده با ارزش هستند. منابعی ملی که صاحب اصلی آن ملت زجردیده بلوچ است نه شونیستان اشغالگرو مهمانان ناخوانده از شهرها و مناطق فارس نشین که وحشیانه هجوم آورده و درسرزمین تاریخی حمل کلمتی ءُ میرکمبرجا خوش کرده اند.
در بلوچستان پهناورمان کمبود منابع آب نداریم. مانع بزرگ شونیستهای بیخرد و تبهکار فارس هستند که این منابع را سوءِ استفاده کرده یا عمدابه طرق نادرست کنترل و بهره برداری می کنند تا درنهایت ضرر و زیان ناشی ازهدررفتن این منابع حیاتی به ما برسد. حکمرانان جنایتکارتهران که رویای کشورگشایی و گسترش امپراتوری شیعی ـ شونیستی شان را درسردارند با ماجراجوییها و دخالتهای بیجا درامورداخلی جمهوری افغانستان بخصوص برتری طلبیهای جاهلانه درنیمروز، فراه و هرات باعث شده اند تا آب رودخانه هلمند به طرف سیستان بسته شود ودریاچه هامون نیز بخشکد.
برخی ازآنها می خواهند بلوچستان را « سرزمینی خشک و سوزان» معرفی کنند. سرزمینی که به کمک تهران ، اصفهان و یزد وابسته است. دراثر چنین تبلیغاتی است که ازباورها وذهنیات عجیب بخشی از مردم فارس، حتی باصطلاح روشنفکرانشان است که بلوچستان چنان خشک است که مردم بلوچ محتاج ومنتظرآب آشامیدنی از یزد واصفهان هستند.
رودخانه سرباز(۳۱۳ کیلومتر)، رودخانه ماشکید، رودخانه ایرندگان، رودخانه ڈمن، رودخانه کارواندر، رود لادیز، رودخانه کنارو، رود کاجو، رودخانه گُوَيْمَرْكْ، رودخانه بَخْتَكْ، رود سهمان، رود هيسكان ، رود سُموكان (گُوَرْدَشت) ، رود مَچكور، رودخانه نِهنگ ، رودخانه كهيرى، رود مُشكُند ،سيرين كَوْرْ، سُورْوَشان و رودخانه کشیگ ، رودخانه بنپور، سوراپ ،رودخانه باهوکلات، رودخانه کالان، رود ناهوت، رود مَلنتاک، رودخانه کارواندر، رود هنزامان ، رود خانه لادیز، رود پیرسوران، رود ایرکشان ... و هزاران «کلبیر» ، هزاران حلقه چاه نیمه عمیق، هزاران رشته قنات پرآب، منابع با ارزش دایمی آب دربلوچستان مان هستند. مردم ما طی هزاران سال در این دیارتاریخی با منابع موجود و باران رحمت اللهی زندگی خود را گذرانده و هرگز چشمداشت یا نیازی به سراب کویریزد نداشته اند.
آری منابع آب کافی در وطنمان بلوچستان داریم و نیازی به آب از کویر یزد نیست. کم نیستند رودخانه های بلوچستان که در صورت برنامه ریزی، ذخیره سازی و بهره برداری درست می توا نند بخش قابل توجهی ازآب مورد نیاز مان را از تامین کنند.
بدون آنکه که زابلی ها ی نمکدان شکن، نظامیان و فرستادگان حکومتی هجوم بیاورند و با زور و نیرنگ زمینهای حاصلخیز شستون، بنپور، واش، دشتیاری و دهوار را غصب و تصرف کنند. به این بهانه بیایند که حکومت شیعی و « نائبان امام زمان کشاورزان فقیر بلوچ» را کمک میکند تا سیل بند خاکی درست کنند. در کوی و برزن از منابر ومساجد و حجره هایشان در اینترنت داد و فریاد راه بیاندازند که درنتیجه طرحهای « آبرسانی » حکومت فاشیستی و تبه کارتهران است که در بلوچستان محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت، خرما، زیتون، انبه، موز، خربزه درختی، چیکو، مرکبات، انواع دیگر میوه جات، سبزیجات، صیفی جات و حبوبات به بار می آید.
برخی از این حکومتیها در تبلیغات ضد و نقیض شان چنان دستپاچه و گیج می شوند که بلوچستان را «هندوستان کوچک ایران» وحتی یکی از «جاذبه های گردشگری ایران» می نامند و از طرفی گروهی دیگر از فاشیستا نِ ِ نیرنگ باز، بلوچستان را «کویری سوزان»، « استان خشک سیستان»، سرزمینی با « مردمی محروم و فقیر» و .. می نامند.
شونیستان اشغالگرمنفعت پرست بخوبی می دانند که منابع آب فراوان دروطنمان بلوچستان داریم. درغیر اینصورت اراضی حاصلخیزمان را غصب نمی کردند. به دلیل اینکه کویرهای بدون آب در یزد، کرمان و اصفهان فاقد ارزش هستند، یزدی ها، کرمانی ها، اصفهانی ها برای تصرف و غصب زمینهای حاصلخیزمان، ازهمدیگروحتی از زابلی ها ی نمکدان شکن سبقت می گیرند. خوشبختانه در موارد زیادی ازاین اعمال ضد اسلامی و خودخواهانه ضد انسانی آنها توسط صاحبان اراضی جلوگیری شده است.
غارتگران غاصب که از شهرهای دورو نزدیک چون مور و ملخ به سرزمین آبائی و اجدادی مان هجوم آورده اند در مواردی وقاحت را بدانجا کشانده اند که با همکاری ادارات دولتی ضد بلوچ، برای خودشان اسناد و مدارک جعلی نیز درست کرده اند. غافل ازاینکه حتی یک وجب از این سرزمین « سوزان» به آنها داده نخواهد شد. حالا زابلی ها یا اصفهانی ها به یک خروار سند و مدرک جعلی دل خوش کنند و با پررویی نامحدود خاص خودشان، مدعی باشند که بلوچ آباد، زمینهای دشتیاری و سد پیشن با «گانڈو» هایش ارث پدری آنهاست!
شونیستهای ایرانی به عمد کاری کرده اند که شهر و بندر مهمی مثل چابهار که درآمد آن سالیانه میلیاردها دلار می تواند باشد، آب آشامیدنی ندارد . کارگزاران بدون صلاحیت چه در زمان شاه وچه اکنون نه خواسته و نه توانسته اند مسئله آب آشامیدنی چابها ررا حل کنند. خدا می داند طی هشتاد سال گذشته چه سرمایه ها و درآمدهایی از چابهار به یغما برده اند. مگرتصفیه آب دریا و نصب چند دستگاه آب شیرین کن برای اهالی این شهرپردرآمد به هشتاد سال نیازدارد؟
حل مسئله آب آشامیدنی چابهارو تمام بنادر بلوچستان و نصب چند دستگاه آب شیرین کن دربنادر بلوچستان غنی امری است قابل اجرا، آنهم در کمتر از هشتاد هفته. البته در صورتیکه موانع اصلی یعنی «نائبان امام زمان» دروغین، سربازان جنایتکارش، فاشیستهای مذهبی جاهل و شونیستهای غیرمذهبی ِمنفعت پرست گورشان را برای همیشه ازبلوچستان مان گم کرده وبه دخالتهای مکارانه و بیجای آنان برای همیشه پایان داده شود.
تکنولوژی شیرین کردن آب دریا امروزه چنان پیشرفته و رایج است که حتی برخی ازکشتیهای مسافربری و باربری اقیانوس نورد، دستگاههای تقطیر و تهیه آب آشامیدنی را در موتورخانه های خود دارند. حالا بیائید وببینید که شونیستان منفغت پرست و خودخواه فارس چه برسرمردم مان، ساکنین و صاحبان تاریخی این سرزمین آورده اند . عمدا مردم صبورچهبار را درکناردریای پهناور بلوچستان ازآب آشامیدنی در «محرومیت » نگه داشته اند. آن «شاه شاهان» نالایق و این «نائبیان امام زمان» دروغین در طول هشتاد سال فقط توانسته اند لوله هایی زنگزده و غیرقابل استفاده را به چهبار بیاورند و این را جز افتخارات خود هم می دانند که مردم « محروم و تشنه» چهباررا سیراب کرده اند.
چنین کلاهبرداری حرفه ای و شیادی بیشرمانه و به تمسخر گرفتن مردم ونادیده گرفتن نیازهای اساسی شان، آنهم آب آشامیدنی در کجای این دنیا بغیر ازایران می تواند رایج باشد؟
یکی از حقایقی که همیشه سعی در پنهان کردن آن داشته اند این است که حکمرانان و فرستاده های تهران به بلوچستان می دانند که موقتی در بلوچستان هستند و به همین دلیل از کارهای رفاهی اساسی جلوگیری کرده وآنچه را که به پیشرفت بلوچستان کمک می کند به تاخیرو تخریب کشانده اند.
بطورمثال پروژه سد معروف پیشن چند دهه طول کشید یا همین پروژه آب آشامیدنی چابهارو قضیه لوله های زنگزده چقدر طول کشید و چند بار به همین بهانه ها «بودجه » گرفته و حیف و میل کرده اند؟
دقیقا همین شونیستان بیگانه و تبهکارریشه مشکلات و مانع آبادانی و پیشرفت بلوچستان مان هستند. زندگی ما را از تیرگی مطلق تیره تر و بلوچستان ما را روز به روز تباه ترمی کنند. کارشان فقط مشکل سازی و ایجاد موانع بیشمار است تا جیبهای گشاد و حسابهای پرنشدنی خود را پرتر کنند.
زمانیکه مبارزات طولانی ملت مان بر علیه این بیگانگان جنایت پیشه به پیروزی برسد و گور شونیستان غارتگر و زالو صفت برای همیشه از بلوچستان غنی گم شود، مردم بلوچ آلترناتیوهای زیادی برای حل مسئله آب آشامیدنی خواهند داشت. بخصوص تامین آب آشامیدنی در بنادر بلوچستان دراسرع وقت عملی است. هم اکنون صدها شهر ساحلی درروی کره زمین از تکنولوژی شیرین کردن آب دریا استفاده می کنند وشماره تلفن های صدها شرکت خصوصی که در این زمینه سرمایه گذاری، فعالیت و تجارت دارند هم دراینترنت و هم در کتابچه های تلفن دراروپا، آسیا، استرالیا، افریقا وامریکا در دسترسهمگان قرار دارند. در این مورد کافی است دو مثال بیاورم. در ماه دسامبر ۲۰۰۸ شرکتی اروپایی اعلام کرد که با مقامات چینی قراردادی امضا کرده که با شیرین کردن آب دریا، برای ۲۰۰۰۰۰ خانوار چینی آب آشامیدنی فراهم کند. مرحله اول این قرارداد که شامل فازهای برنامه ریزی این پروژه ،احداث کارخانه و تاسیسات مورد نظر درشرق پکن است، به مدت دو۲ سال طول خواهد کشید. یعنی این پروژه تا دو سال دیگر به مرحله بهره برداری می رسد و طبق همین قرارداد شرکت اروپایی موظف است به مدت ۳۰ سال برای۲۰۰۰۰۰ خانوار آب آشامیدنی تهیه کند تا از طریق شبکه لوله کشی به مردم برسد، در خانه هایشان. کل این قرارداد سالیانه حدود نود و پنج (۹۵) دلاربرای هرخانوارچینی هزینه خواهد داشت که در مراحل اولیه توسط دولت چین پرداخت می شود.
مثا ل دوم اینکه ابوظبی با بکارگیری دستگاههای آب شیرین کن مدرن قادراست به وسیله هردستگاه یک میلیون ونیم مترمکعب آب آشامیدنی درشبانه روز تهیه کند.
تصفیه و تقطیر آب دریا کاری است ساده و نسبتا ارزان . این تکنولوژی دربرخی از مناطق ساحلی دنیا چنان پیشرفته است که ازآب دریا برای کشاورزی نیزاستفاده می شود.
علاوه بر شرکتهای خصوصی، کشورهایی مانند امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ژاپن، قطر، برزیل، شیلی، اسپانیا ،امریکا، آلمان، دانمارک،کویت، نروژ، پرتغال، استرالیا و افریقای جنوبی و ... به تجارب ارزنده ای در این زمینه دست یافته اند.
متخصصین کاردان، مهندسین بلوچ، مردم و دولت مردمی و انتخابی بلوچستان در فردای آزادی آلترناتیوهای زیادی برای حل مسئله آب تمام مناطق ساحلی مان خواهند داشت. لازم است بار دیگر به نیروهای متخصص و آینده نگربلوچ و به دانش آموزان عزیز، دانشجویانمان چه در بلوچستان اشغالی و چه در خارج توصیه کنم که به مطالعات اساسی و دقیق در زمینه جغرافیای بلوچستان و منابع با ارزش آبهای سرزمین مان بپردازند و با استفاده از دنیای اینترنت وبکارگیری امکانات واقعی و عینی دراین زمینه به کسب تجربه بپردازند تا در فردای آزادی مان آب شیرین مورد نیاز مردم تمام جنوب بلوچستان غنی را از آبهای شوردریای مان تامین کنیم. با اطمینان می توان گفت که حتی تهیه آب آشامیدنی سیستان ازدریای پهناور بلوچستان نیزامری است شدنی.
آری تکنولوژی شیرین کردن آب دریا چنان پیشرفته و در دسترس عموم است که مردم چابهارو مهندسین و متخصصین بلوچ بدون کمک مقنی های یزدی، می توانند مسئله آب این شهر پردرآمد واستراتژیک را درکمتر ازهشتاد هفته حل کنند.
شونیستان اشغالگر زورگو می توانند وعده های پوچ و لوله های زنگ زده شان رابا خود به کویریزد یا به دهات اصفهان ببرند.
به امید آنروز که سرزمین مادری مان از وجود این اشغالگران مفتخور پاک باشد.

آزات ءُ آباد بات گنجین بلوچستان.
ادامه دارد.
محمد کریم بلوچ
توصیه می کنم تا به لینک های زیرنیز توجه کنید.

t
http://www.aqualyng.com/Lyng/PageMaker.aspx?PageContainerID=10826
http://www.iwaponline.com/
http://www.drinkexpo.ae/
http://www.c-watershow.com/en/index/index.asp
http://www.waterland.net
http://siostudents.ucsd.edu/ESP/

http://www.unep.or.jp/ietc/publications/insight/fal-94/7.asp

http://www.wisegeek.com/what-is-a-freshwater-generator.htm

هیچ نظری موجود نیست: